Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

  12:56aktualizováno  12:56
Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou Cch’-sina. Nese název Vzpomínka na Zemi a autor v ní na více než sedmi stech stránkách uzavírá příběh o prvním kontaktu lidstva s mimozemskou civilizací.

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin | foto: Lin Yi'an/Host

Zorientovat se v záplavě knižních senzací v čele s oblíbenou předponou „nej“ v dnešní době není jednoduché a navzdory úmyslu to má spíše opačný, matoucí efekt. V případě vrcholu Cch’-sinovy ságy, se kterou nyní přichází brněnské nakladatelství Host, je však chvála na místě.

Autor ságy je ověnčen nejprestižnější žánrovou cenou Hugo, několika čínskými vyznamenáními, ale i obdivnými slovy bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy (pokud je to tedy pro někoho směrodatné). Navíc přitáhla pozornost širší veřejnosti k Západem často opomíjené čínské literatuře, o které mylně panuje dojem něčeho zastaralého a izolovaného.

Vdechl žánru život

Obálka knihy Vzpomínka na Zemi

Obálka knihy Vzpomínka na Zemi

Ságy, která započala románem Problém tří těles, se prodalo celosvětově přes osm milionů a jako v případě mnoha dalších úspěšných knih a knižních sérií i podle ní vznikne seriál. Společnost Amazon za práva zaplatila neuvěřitelnou jednu miliardu dolarů. Kromě zvýšení globálního povědomí o literatuře ze své domoviny však Liou Cch’-sin dopomohl i žánru obecně. A to se v začátcích společně s nakladatelem domnívali, že vydávají knihu pouze pro pár stovek fanoušků, která je navíc žánrově přežitá.

„Dokonce i já, který jsem o sobě prohlašoval, že jsem ten nejtvrdohlavější fanoušek sci-fi, jsem o onom tradičním ideálu science fiction pochyboval. Přemýšlel jsem, jestli neztratil svůj půvab,“ říká autor. Opak se však stal pravdou a sci-fi založené na velmi detailní technologické rešerši, které se v odborných kruzích přezdívá „hard“, zaujalo i vyznavače naprosto odlišné literatury.

V závěrečné části se tak před čtenáři otevírá svět, ve kterém žijí lidé a mimozemští Trisolařané v relativním příměří. Vztahy jsou napjaté, ale bezpečně postavené na principu vzájemného prospěchu. Zatímco Země zažívá díky jejich technologiím období prosperity, mimozemští si zase osvojují naši kulturu. Společný život by mohl brzy fungovat, lidská ješitnost však zavede budoucnost jiným směrem. Bohužel tím nejhorším možným – apokalyptickým.

Pro evropského čtenáře možná trochu omílané téma, nicméně pro čínského čtenáře nepříliš známé. Na rozdíl od kultury založené na křesťanské tradici totiž ta jejich s koncem nepočítá. Navzdory tomu je však Vzpomínka na Zemi opravdu dílem závěrečným.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

Milý táto, moc nám scházíš, psal malý Havel do vězení na Pankrác

Z knihy Mé vzpomínky Václava M. Havla

Kéž by všechny děti přesvědčily své rodiče, aby sepsali memoáry, jak to učinili Ivan a Václav Havlovi. A kéž by to...

Jak filmaře Ivana Passera česali na Hitlera a matku měl u partyzánů

Eva Límanová ve filmu Zlatá reneta (1965)

Sestra filmaře Ivana Passera Eva Límanová v 83 letech vypráví příběh jejich společného dětství v knize Chodí pešek...

Rozsáhlé paměti Václava M. Havla skandální život bratra Miloše nezmiňují

Z knihy Mé vzpomínky Václava M. Havla

Autoportrét osobnosti, kronika jedné z významných rodin 20. století i svědectví o počátku moderních českých dějin. To...

Najdete na iDNES.cz