Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

  12:56aktualizováno  12:56
Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou Cch’-sina. Nese název Vzpomínka na Zemi a autor v ní na více než sedmi stech stránkách uzavírá příběh o prvním kontaktu lidstva s mimozemskou civilizací.

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin | foto: Lin Yi'an/Host

Zorientovat se v záplavě knižních senzací v čele s oblíbenou předponou „nej“ v dnešní době není jednoduché a navzdory úmyslu to má spíše opačný, matoucí efekt. V případě vrcholu Cch’-sinovy ságy, se kterou nyní přichází brněnské nakladatelství Host, je však chvála na místě.

Autor ságy je ověnčen nejprestižnější žánrovou cenou Hugo, několika čínskými vyznamenáními, ale i obdivnými slovy bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy (pokud je to tedy pro někoho směrodatné). Navíc přitáhla pozornost širší veřejnosti k Západem často opomíjené čínské literatuře, o které mylně panuje dojem něčeho zastaralého a izolovaného.

Vdechl žánru život

Obálka knihy Vzpomínka na Zemi

Obálka knihy Vzpomínka na Zemi

Ságy, která započala románem Problém tří těles, se prodalo celosvětově přes osm milionů a jako v případě mnoha dalších úspěšných knih a knižních sérií i podle ní vznikne seriál. Společnost Amazon za práva zaplatila neuvěřitelnou jednu miliardu dolarů. Kromě zvýšení globálního povědomí o literatuře ze své domoviny však Liou Cch’-sin dopomohl i žánru obecně. A to se v začátcích společně s nakladatelem domnívali, že vydávají knihu pouze pro pár stovek fanoušků, která je navíc žánrově přežitá.

„Dokonce i já, který jsem o sobě prohlašoval, že jsem ten nejtvrdohlavější fanoušek sci-fi, jsem o onom tradičním ideálu science fiction pochyboval. Přemýšlel jsem, jestli neztratil svůj půvab,“ říká autor. Opak se však stal pravdou a sci-fi založené na velmi detailní technologické rešerši, které se v odborných kruzích přezdívá „hard“, zaujalo i vyznavače naprosto odlišné literatury.

V závěrečné části se tak před čtenáři otevírá svět, ve kterém žijí lidé a mimozemští Trisolařané v relativním příměří. Vztahy jsou napjaté, ale bezpečně postavené na principu vzájemného prospěchu. Zatímco Země zažívá díky jejich technologiím období prosperity, mimozemští si zase osvojují naši kulturu. Společný život by mohl brzy fungovat, lidská ješitnost však zavede budoucnost jiným směrem. Bohužel tím nejhorším možným – apokalyptickým.

Pro evropského čtenáře možná trochu omílané téma, nicméně pro čínského čtenáře nepříliš známé. Na rozdíl od kultury založené na křesťanské tradici totiž ta jejich s koncem nepočítá. Navzdory tomu je však Vzpomínka na Zemi opravdu dílem závěrečným.
Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...

Klín z provokativního obrazu patří milence diplomata. Chtěl ji do sbírky

Návštěvníci galerie si prohlížejí obraz Původ světa od Gustava Courbeta.

Experti se dlouho dohadovali, které dámě patří klín vyobrazený francouzským malířem Gustavem Courbetem ve slavném díle...

Václav Postránecký kvůli nemoci končí v seriálu Krejzovi i v Receptáři

Václav Postránecký v seriálu Krejzovi

Ač v seriálu Krejzovi hraje klíčovou hlavu rodiny, musí se Václav Postránecký se svou rolí rozloučit. „Bohužel ho nemoc...

Další z rubriky

Čepel entropie slibuje poctivý nášup humoru, perverze i hororu

Motiv z obalu knihy Čepel entropie

Debutující spisovatel Vilém Koubek o sobě rád říká, že umí nalézt krásu i v nejextrémnějších zákoutích kultury. Přenést...

Po vile Tugendhat k roku 1968. Simon Mawer znovu píše o Československu

Spisovatel Simon Mawer před brněnskou vilou Tugendhat

Britský autor Simon Mawer představí v listopadu v Praze svůj nový román Pražské jaro. Autor knihy Skleněný pokoj...

RECENZE: Radka Třeštíková udržela standard. Veselí je ryze osobní

Spisovatelka Radka Třeštíková v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Nový román Radky Třeštíkové Veselí pohltí čtenáře nejen avizovaným veselím, ale také zármutkem, humorem, hravostí...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz