Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Do hříšného předpeklí vede cesta skrze zrcadlový stan

  8:58aktualizováno  8:58
Třináctý ročník pražského divadelního festivalu Letní Letná se po umělecké stránce obzvlášť vydařil. Vedle francouzského souboru Cirque Le Roux a premiéry českých Losers Cirque Company zaujala i avizovaná hlavní hvězda Limbo.

Záběr z představení Limbo | foto: František Ortmann

Limbo (90 %)
Když australská skupina Limbo odehrála pro novináře ještě před zahájením Letní Letné několik úryvků ze svého stejnojmenného představení, zdálo se, že do Prahy dorazil nablýskaný a vykřičený soubor, který sice nadělá mnoho povyku, ovšem ve výsledku předvede zcela standardní akrobatickou show.

A těch už návštěvníci zavedeného festivalu viděli dost. Spíše než ukázkami tak company okolo režiséra Scotta Maidmenta zaujala secesním „zrcadlovým“ stanem, jehož původ sahá sto let zpátky k nizozemským cirkusovým společnostem.

Fotogalerie

Zakouřená atmosféra takzvaného Spiegeltentu dělá skutečně hodně, ovšem kus Limbo ji nakonec bez velkých obtíží překonal. Maidment hned od začátku servíruje energickou show. V úvodním hudebním vstupu diváky strhne agresivní kapela vedená vousatým bíle oblečeným mužem s harmonikou a megafonem.

Ve stejně tepavém duchu předvádí svůj um pětice hříšně pomrkávajících akrobatů (tři muži a dvě dívky). Akrobacie na tyči, na kruhu, polykání mečů i ohně – Limbo nepřináší nic nového, ale díky skvělé režii, vynikající hudbě, bezchybným výkonům a snad i kabaretnímu a skvěle namixovanému vzezření jednotlivých protagonistů nabízí snad to nejlepší, co Letní Letná za poslední roky zažila.

Vrcholem večera je skvěle zkoordinovaný tanec tří akrobatů na speciálních ohebných tyčích, kteří létají v takových trajektoriích, že se skoro dotýkají diváků.

Letní Letná 2016

Varování, že musí všichni zůstat na sedadlech a ničeho se nesmějí dotýkat, bylo skutečně na místě. Z publika po celé číslo zněly jen euforické výkřiky.

Ve srovnání s loni podobně bombasticky uvedeným velšským souborem NoFit State vítězí Limbo o několik délek a potvrzuje, že u nového cirkusu často místo originálních nápadů stačí dobrá režie, vysoké nasazení a přitlačení na pilu. Limbo je dle režiséra místo mezi nebem a peklem. Takové předpeklí vypadá neskutečně atraktivně.

Circa – Beyond (60 %)
V mnohem pomalejším rytmu přivezli svůj kus další Australané. Jejich Beyond se podobně jako Limbo odehrává na kruhovém pódiu uprostřed stanu. Sympatická skupina mladých akrobatů hodně sází na dětské publikum, které baví komediálními momenty, imitací zvířat iobrovskými plyšovými maskami.

Circa zaujalo nezvyklou akrobacií s obyčejnou papírovou A4 i precizně provedeným číslem s pěti obručemi. Soubor z Brisbane však příliš dobře nezvolil hudební doprovod, Sinatrova klasika na úvod moc nepřekvapila a později uvedená „rádiovka“ Total Eclipse of the Heart dokonce trochu nudila.
Nejčtenější

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

Zemřel hrdina Spartaka či Psycho, který se měl stát Jamesem Bondem

John Gavin ve filmu Psycho

Ve filmu Spartakus hrál Julia Caesara, v thrilleru Psycho přítele hlavní hrdinky Sama. Americký herec John Gavin,...

Televizní ceny iDNES.cz mají Svět pod hlavou či Polda. Osobností je Jiří Strach

Režisér Jiří Strach v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.cz

Čtenáři už potřetí rozhodli o vítězích televizních cen iDNES.cz. Nejvíce hlasů dostaly nový seriál Svět pod hlavou,...

Další z rubriky

Ke klubu lhářů promluví Marek Eben hlasem shůry. Přívětivě i výchovně

Z příprav hry Klub lhářů pana E.

Podobně jako Klub anonymních alkoholiků prý funguje Klub lhářů pana E., který nově otevírají v pražské Ypsilonce.

Do Werichovy vily na roštěnky. Malá inventura poví, jakou DNA má divadlo

Lucie Domesová v kusu Počátek veškeré lásky

Malá inventura nabídne zvídavým divákům už pošestnácté přehlídku nového divadla. Součástí festivalu je opět i předání...

RECENZE: Caesar Malátný pěje nadržené Kleopatře písně od Chinaski

Jitka Čvančarová a Michal Malátný v představení Kleopatra

Kleopatra to má hodně těžké. Touží po pořádném chlapovi, ovšem v jejím okolí jsou k mání jen „zoufalci s ponožkama v...

Najdete na iDNES.cz