Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Do hříšného předpeklí vede cesta skrze zrcadlový stan

  8:58aktualizováno  8:58
Třináctý ročník pražského divadelního festivalu Letní Letná se po umělecké stránce obzvlášť vydařil. Vedle francouzského souboru Cirque Le Roux a premiéry českých Losers Cirque Company zaujala i avizovaná hlavní hvězda Limbo.

Záběr z představení Limbo | foto: František Ortmann

Limbo (90 %)
Když australská skupina Limbo odehrála pro novináře ještě před zahájením Letní Letné několik úryvků ze svého stejnojmenného představení, zdálo se, že do Prahy dorazil nablýskaný a vykřičený soubor, který sice nadělá mnoho povyku, ovšem ve výsledku předvede zcela standardní akrobatickou show.

A těch už návštěvníci zavedeného festivalu viděli dost. Spíše než ukázkami tak company okolo režiséra Scotta Maidmenta zaujala secesním „zrcadlovým“ stanem, jehož původ sahá sto let zpátky k nizozemským cirkusovým společnostem.

Fotogalerie

Zakouřená atmosféra takzvaného Spiegeltentu dělá skutečně hodně, ovšem kus Limbo ji nakonec bez velkých obtíží překonal. Maidment hned od začátku servíruje energickou show. V úvodním hudebním vstupu diváky strhne agresivní kapela vedená vousatým bíle oblečeným mužem s harmonikou a megafonem.

Ve stejně tepavém duchu předvádí svůj um pětice hříšně pomrkávajících akrobatů (tři muži a dvě dívky). Akrobacie na tyči, na kruhu, polykání mečů i ohně – Limbo nepřináší nic nového, ale díky skvělé režii, vynikající hudbě, bezchybným výkonům a snad i kabaretnímu a skvěle namixovanému vzezření jednotlivých protagonistů nabízí snad to nejlepší, co Letní Letná za poslední roky zažila.

Vrcholem večera je skvěle zkoordinovaný tanec tří akrobatů na speciálních ohebných tyčích, kteří létají v takových trajektoriích, že se skoro dotýkají diváků.

Letní Letná 2016

Varování, že musí všichni zůstat na sedadlech a ničeho se nesmějí dotýkat, bylo skutečně na místě. Z publika po celé číslo zněly jen euforické výkřiky.

Ve srovnání s loni podobně bombasticky uvedeným velšským souborem NoFit State vítězí Limbo o několik délek a potvrzuje, že u nového cirkusu často místo originálních nápadů stačí dobrá režie, vysoké nasazení a přitlačení na pilu. Limbo je dle režiséra místo mezi nebem a peklem. Takové předpeklí vypadá neskutečně atraktivně.

Circa – Beyond (60 %)
V mnohem pomalejším rytmu přivezli svůj kus další Australané. Jejich Beyond se podobně jako Limbo odehrává na kruhovém pódiu uprostřed stanu. Sympatická skupina mladých akrobatů hodně sází na dětské publikum, které baví komediálními momenty, imitací zvířat iobrovskými plyšovými maskami.

Circa zaujalo nezvyklou akrobacií s obyčejnou papírovou A4 i precizně provedeným číslem s pěti obručemi. Soubor z Brisbane však příliš dobře nezvolil hudební doprovod, Sinatrova klasika na úvod moc nepřekvapila a později uvedená „rádiovka“ Total Eclipse of the Heart dokonce trochu nudila.
Nejčtenější

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

GLOSA: Pharrell Williams na Colours zklamal víc než deštivé počasí

Pharrell Williams s kapelou N.E.R.D. na Colours of Ostrava (18. července 2018)

První den letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava přilákal velké množství návštěvníků, jeho vyvrcholením byl...Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

Filmařsky sice žádná sláva, ale nakažlivá nálada, výteční herci a písně skupiny ABBA vylepšili před deseti lety...

RECENZE: Mamma Mia! Druhý díl filmového muzikálu se málem uvzlyká

Z plakátu k filmu Mamma Mia 2

Když se romantický kýč zbaví živelnosti, co mu zbude? Sladkobolnost. Právě to se přihodilo druhému dílu úspěšného...

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

Další z rubriky

Smutné období pro Cimrmany. Kotek zavzpomínal na zesnulého kolegu Pence

Bořivoj Penc ve své slavné roli doktora Vypicha v Cimrmanově hře Záskok.

Říkali mu Šňořil. Na svého hereckého druha z Divadla Járy Cimrmana Bořivoje Pence, který zemřel ve věku 82 let,...

Steinmasslová hraje beze slov, její Untitled vypráví o samotě

Milena Steinmasslová

Dlouho nemohla herečka Milena Steinmasslová najít název pro hru, kterou napsala. Všechny návrhy jí připadaly příliš...

Komediant i intelektuál. Miroslav Horníček dostává ke stovce svůj komplet

Taras Kuščynskyj: Miroslav Horníček (70. léta)

Blížící se sté výročí narození Miroslava Horníčka chce oslavit rozsáhlý třídiskový komplet nazvaný Dobře odtajněný...

Najdete na iDNES.cz