Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Liga výjimečných“ odložila kytary ve prospěch bendža

  10:34aktualizováno  10:34
Jeden z nejvýznamnějších afroamerických bluesových hudebníků Otis Taylor vydal v pořadí deváté album Recapturing The Banjo. K ruce si přizval několik význačných spolupracovníků.

Otis Taylor | foto: archiv

Taylor, kterého jsme dvakrát viděli i v Česku (na festivalu Echo Blues Alive v Šumperku na jaře roku 2007 a téhož roku v létě na pražském Music In The Park) proslul originálním a stylově neortodoxním přístupem k hudbě. Je multiinstrumentalista, ovšem nejuznávanější je jeho hra na bendžo.

A právě na to hraje na novém albu v souladu s názvem nejčastěji. A stejně tak jeho hosté, jejichž jména tvoří jakousi "ligu výjimečných" na současné středněvěké bluesovo-písničkářské scéně: Keb´ Mo´, Alvin Youngblood Hart, Corey Harris, Guy Davis. I se dvěma posledně jmenovanými už měli čeští fanoušci tu čest osobně.

Africké bendžo
Bendžo je sice tradičně spjato především s bílým americkým bluegrassem, původně se ale jedná o nástroj s kořeny v západní Africe (jedním z jeho předchůdců je ngoni, instrument, na který virtuózně hraje například Malijec Bassekou Kouyaté, kterého jsme viděli v neděli 1. června v pražské Akropoli).

Stejně tak mělo bendžo nezastupitelnou roli v prvních černých jazzových kapelách i v takzvaných jugbandech, patřících do bluesového šuplíku. A rehabilitovat bendžo jako především afroamerický nástroj chce právě Otis Taylor na tomto albu.

To samozřejmě neznamená, že by z nahrávek jiné nástroje nezněly. Už bylo řečeno, že Taylor není žádný stylový fundamentalista, a tak zde zní nejen klasický akustický instrumentář, ale třeba elektrická lap steel kytara, která některé nahrávky, najmě vynikající cover Hey Joe (coby poctu Jimimu Hendrixovi, jehož předělávka této staré country písně je nejslavnější), krásně "zpsychedeličťuje".

Písně se zdviženým prstem
Převážná většina skladeb je původních, z autorské dílny zúčastněných, najmě samozřejmě Otise Taylora. Vykazují jeho tradiční rukopis nejen hudebně (ostinátní figury, africké prvky), ale i textově – Taylor je takzvaně "angažovaný" písničkář, a tak zde najdeme především rasová témata, ale třeba i trochu kuriózně zdvižený prst proti alkoholu.

V našich krajích má bendžo nezaslouženě trochu špatnou pověst, mnozí jej považují za zprofanovaný nástroj nepříliš důvěryhodnou většinou takzvané "české country". To, co na něj tihle černí mistři hrají, má šanci jeho pošramocené renomé napravit. Pokud si tedy k albu naši posluchači najdou cestu. Což by měli.

Otis Taylor: Recapturing The Banjo
vyd. Telarc/Classic, čas 52:46
hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz