Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední den s Lidicemi: zimní dotáčky rušila Loreta, novináři a vzrušený kůň

Exkluzivně   6:31aktualizováno  6:31
Dotáčky jsou noční můrou snad každého filmaře. "Vracet se k už uzavřené látce není snadné," říká i režisér Petr Nikolaev, jenž momentálně dokončuje snímek Lidice. Ve střižně mu už pár týdnů leží téměř hotový tvar, přesto se musel vrátit na plac. "Počasí neporučíte," vysvětloval, proč je na Hradčanech.

Potřeboval natočit zimu. V den, kdy se početný štáb sešel mezi domy kousek od Lorety, však jako naschvál pražilo slunce a meteorologové hlásili rekordně vysoké teploty.

"Na podzim nám nějak odešel sníh, tak jsme museli čekat, až nastanou vhodné podmínky. Na výsledku musí být vidět, že se děj neodehrává v řádu týdnů, ale měsíců, a krajina se tedy proměňuje. Tak jsem zvědav, podle scénáře by mělo za chvíli začít sněžit," glosoval s pohledem k modrému nebi situaci Roman Luknár, představitel jedné z nejvýraznějších postav Lidic.

Oživlé fotky z učebnic

Mimochodem právě role "zaprodaného strážmistra" Vlčka, který se nedokáže vzepřít nacistickým pohlavárům, ale zároveň se těžko srovnává se svou účastí na vyhlazení Lidic, slovenského herce zcela pohltila.

"Nevím, co se stalo, mám problém o Lidicích mluvit. Ta role je hrozně silná a asi se to ve mně nějak rozleželo," přemítá Luknár, když má zhodnotit natáčení. "Fotky, které si pamatuju z učebnic, najednou ožily a já se navíc stal jejich součástí, to je zvláštní," vysvětluje. Zároveň však dodává, že právě tohle je role, na kterou se čeká celý život. "I kdybych už nic jiného nenatočil, mám něco, co dětem ukážu s hrdostí," svěřil se.

Z neplánovaných dotáček Lidic na Pražském hradě: vlevo režisér Nikolaev, vpravo německý herec Assböck a uprostřed neposlušní koně

Slovenskému herci sekundoval na Pražském hradě Joachim Assböck, Němec, který má na kontě tituly jako Schindlerův seznam nebo Pianista. Na programu bylo jejich "první setkání", tedy scéna, v níž nacisté obsazují Kladno a Vlček se musí se svým novým šéfem popasovat.

"To, že je moje role psychicky tak náročná, mi dnes paradoxně pomáhá. Normálně bývá těžké navázat na práci, kterou jste žili před mnoha měsíci. Vlček ve mně ovšem vězí natolik, že i po takové odmlce prostě jdu a vím, co hraju. Jako by ani žádná pauza nebyla," vysvětlil Luknár.

Vzrušený kůň a muži ve zbroji

Zatímco ještě ráno natáčel štáb v malém domku ve Slaném a rušit je mohl tak maximálně kohout z nedalekých zahrad, na Hradě už měli víc starostí. Když zrovna nezvonila Loreta či některý z přilehlých kostelů, drnčela tramvaj nebo hulákali turisté. 

"Moment, vzrušil se nám kůň," ozvalo se, když to vypadalo, že už je konečně klid a záběr vznikne. S úsměvným, byť (už na první pohled) velkým problémem, si ovšem pobavení filmaři dokázali poradit hravě: zkrátka počkali, až kůň přestane mít pocit, že je jaro.

Z dotáček filmu Lidice

Dotáčelo se už v prosinci – sněhové pláně ovšem byly i v původním natáčecím plánu

Se zástupci médií to už měli o dost těžší. Na "neplánovaný natáčecí den" jich dorazilo tolik, že se početně hravě vyrovnali komparzu ve vojenských uniformách. A když se navíc na place objevila hlavní hvězda filmu, Karel Roden, mohl režisér na jakýkoli klid k práci zapomenout.

"Chtěl jsem se jen podívat za kolegy, ale přes všechny ty objektivy, které se mi během vteřiny nacpaly před nos, jsem na ně ani nedohlédl," vysvětloval herec, proč zmizel stejně rychle, jak se ukázal.

Ten den se navíc bulvár, který se utábořil před jeho karavanem, postaral Karlu Rodenovi ještě o jeden bizarní zážitek: musel totiž odpovídat na otázky týkající se údajného útoku neonacistů. 

"Žádní neonacisti mě samozřejmě nenapadli, jen to napsali někde v bulváru. Co točím Lidice, podobné nesmysly o mně vycházejí až podezřele často. Nechápu, kde se berou," kroutí hlavou herec s tím, že mu vadí, když se téma Lidic zneužívá k bulvární senzaci.

 "Byl bych radši, kdyby lidi ten film nevnímali pouze jako výbušné národní téma. Skládá se z intimních lidských příběhů, které jsou – alespoň pro mě – silné samy o sobě. Nepotřebují a ani si nezaslouží vlastenecký humbuk," dodává Roden. 

Na lidické dotáčky dorazil v natáčecí pauze seriálu Terapie, který se pod hlavičkou televize HBO rodí na Barrandově. Měl by ho dokončit v březnu. Ještě v první polovině roku pak chce herec, který před několika dny dostal Cenu české filmové kritiky, začít pracovat na novince Bohdana Slámy, kde ho čeká postava léčitele. 

Z natáčení filmu Lidice - R. Luknár jako strážmistr Vlček

"Na tuhle scénu nikdy nezapomenu," říká Roman Luknár

Momentálně však má stále ještě plnou hlavu Lidic, které vstupují do kin 9. června, tedy v předvečer 69. výročí vypálení.

Lidice vznikly podle scénáře uznávaného spisovatele a historika Zdeňka Mahlera, který byl v roce 2007 oceněn Českým lvem. Tvoří ho tři propojené příběhy, odehrávající se na pozadí tragického vypálení Lidic (10. 6. 1942).

Vše o filmu Lidice na iDNES.cz

Do hlavních rolí obsadil režisér Nikolaev Karla Rodena, Zuzanu Fialovou, Zuzanu Bydžovskou, Romana Luknára, Jana Budaře a Ondřeje Nováka. Původně měla film režírovat Alice Nellis, ze zdravotních důvodů se však musela režie vzdát.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz