Pamětnice lidické tragédie Miloslava Kalibová a Milada Cábová diskutují s režisérem filmu Lidice Petrem Nikolaevem

Pamětnice lidické tragédie Miloslava Kalibová a Milada Cábová diskutují s režisérem filmu Lidice Petrem Nikolaevem | foto: Radek Cihla, MAFRA

Lidice se promítaly na „místě činu“. Pamětníci ocenili pravdivost filmu

  • 25
V Lidicích se den před 69. výročím tragédie uskutečnilo slavnostní promítání stejnojmenného filmu režiséra Petra Nikolaeva. Snímek zhlédlo v improvizovaném letním kině za místní galerií přes 300 pozvaných lidí, mezi nimiž nechyběly některé lidické děti a ženy, jež neštěstí obce přežily.

Jaroslavu Skleničkovou překvapilo, jak se film podobal pravdě. "Bála jsem se, že to bude úplně něco jiného," řekla novinářům lidická žena, kterou nacisté deportovali do tábora v Ravensbrücku, když jí bylo 16 let.

Pamětníci lidické tragédie Jaroslava Skleničková, Čestmír Sklenička, Miloslava Kalibová a Milada Cábová zhlédli film Petra Nikolaeva Lidice

Skleničková byla ráda, že film ukázal skutečný osud dětí. Vyhlazení Lidic jich totiž přežilo pouze 17, zbývajích 88 dětí nacisté zavraždili. Jedinou výtku měla ke scéně týkající se zabíjení mužů z vesnice. Podle ní je totiž nacisté nezastřelili, ale pobili. Další lidická žena, Milada Cábová, o filmu nechtěla moc hovořit. "Je to moc čerstvé. Dojalo mě to a všechno se mi to opět promítá," uvedla.

Na slavnostní projekci nechyběl ani režisér Nikolaev a Zdeněk Mahler, který napsal filmový scénář. Pro Nikolaeva prý bylo promítání v Lidicích důležitější než samotná premiéra filmu. "Je to největší zkouška a vyvrcholení práce, kterou jsme udělali," uvedl režisér. Mahler před zahájením filmu uvedl, že by snímek měl být varováním, aby se podobné hrůzy nikdy neopakovaly. "Přál bych si, aby s námi mohli koukat všichni chlapi, kteří na tragédii doplatili. A jejich ženy nebo milenky," uvedl.

Nikolaev byl po skončení filmu spokojený, jelikož od pamětníků zaznamenal pozitivní reakce. Ředitel lidického památníku Milouš Červencl však měl k filmu několik výtek. Nejvíc ho prý mrzí, že tolik nezdůraznil právě osud dětí.

Lidičtí občané zhlédli film Petra Nikolaeva Lidice

Lidice jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili v červnu 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V obci tehdy bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Film Lidice (recenze zde) zaujal hned po premiéře první místo v tabulce nejnavštěvovanějších titulů českých kin. O jeho úspěchu může svědčit i to, že o něj projevilo zájem České kulturní centrum v Izraeli nebo české velvyslanectví ve Washingtonu, která snímek chtějí promítat krajanům v zahraničí.

,