Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé vzpomínali na Karla Čapka, u jeho hrobu promluvil teolog Halík

  13:29aktualizováno  13:29
Příznivci Karla Čapka a jeho díla si u hrobu na pražském Vyšehradě připomněli 70. výročí spisovatelovy smrti. Při pietním aktu promluvil teolog Tomáš Halík, jehož otec byl editorem Čapkových knih. S uplynutím sedmi dekád zároveň končí lhůta, kdy byla chráněna autorská práva na Čapkovo dílo.

U Čapkova hrobu promluvil i teolog Tomáš Halík. (25. prosince 2008) | foto: Vladimír Vokál, iDNES.cz

Čapek byl podle Halíka intelektuál, který bedlivě sledoval vývoj společnosti, diagnostikoval ji a komentoval. Čapkův lék na neduhy doby měl být rozšlapán stejně tak jako kufřík s léky doktora Galéna v jeho hře Bílá nemoc. Dvě diktatury se o to snažily, ale lék je zde, uvedl.

"Čapek si velmi dobře uvědomoval, že demokracie může obstát pouze ve zdravém morálním klimatu. Právě proto kritizoval zneužívání moci, politikaření uvnitř stran, sobectví. A já si myslím, že toto jeho poselství je velmi aktuální i dnes," prohlásil Tomáš Halík.

Karel Čapek

Narodil se 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích. Po studiích na filozofické fakultě pracoval několik měsíců jako vychovatel, poté se začal naplno věnovat práci novináře. Psal do Národních listů a od roku 1921 do Lidových novin.
 
Největší ohlas mělo jeho dramatické a románové dílo. Proslavil se utopickými dramaty R.U.R., Bílá nemoc nebo Matka, romány Válka s mloky, Továrna na absolutno a Kratatit, ale i tvorbou pro děti a mládež a politicko-filozofickými texty.
 
S blížící se 2. světovou válkou stále naléhavěji varoval před hrozbou totality. Čelil kritice nacistů i komunistů. V závěru svého života se oženil s  herečkou Olgou Scheinpflugovou.

Pietního aktu se zúčastnily zhruba dvě stovky lidí všech generací. Na závěr přednesl herec Rudolf Pellar Čapkovu modlitbu ze září 1938. V ní autor pln skepse vyjádřil obavy o budoucnost Československa. Několik dní na to se stát musel vzdát Sudet.
 
Německé okupace se už Karel Čapek nedožil, zemřel na Boží hod roku 1938. V opačném případě by ho téměř jistě potkal podobný osud jako jeho bratra Josefa, který zemřel v roce 1945 v nacistickém koncentračním táboře.

Pietní akt se dnes konal také u sousoší bratří Čapků v Malých Svatoňovicích a v Úpici, kde tamní Klub přátel bratří Čapků položil věnec k pamětní desce u Čapkova domu.

S uplynutím sedmi desítek let od autorovy smrti zároveň končí lhůta, kdy se na jeho dílo vztahovala ochrana autorských práv. Každý vydavatel teď bude moci vydávat Čapkova díla bez omezení, uvolnění se týká například i dramatizací. - čtěte Čapkovo dílo přestane chránit autorský zákon

Zhruba před deseti lety vznikla muzikálová podoba dramatu R.U.R., ale majitelé Čapkových autorských práv s jeho uvedením nesouhlasili. "Teď je tedy možné, aby mohl být tento muzikál uveden," konstatuje předseda Společnosti bratří Čapků Josef Protiva.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz