Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé vzpomínali na Karla Čapka, u jeho hrobu promluvil teolog Halík

  13:29aktualizováno  13:29
Příznivci Karla Čapka a jeho díla si u hrobu na pražském Vyšehradě připomněli 70. výročí spisovatelovy smrti. Při pietním aktu promluvil teolog Tomáš Halík, jehož otec byl editorem Čapkových knih. S uplynutím sedmi dekád zároveň končí lhůta, kdy byla chráněna autorská práva na Čapkovo dílo.

U Čapkova hrobu promluvil i teolog Tomáš Halík. (25. prosince 2008) | foto: Vladimír Vokál, iDNES.cz

Čapek byl podle Halíka intelektuál, který bedlivě sledoval vývoj společnosti, diagnostikoval ji a komentoval. Čapkův lék na neduhy doby měl být rozšlapán stejně tak jako kufřík s léky doktora Galéna v jeho hře Bílá nemoc. Dvě diktatury se o to snažily, ale lék je zde, uvedl.

"Čapek si velmi dobře uvědomoval, že demokracie může obstát pouze ve zdravém morálním klimatu. Právě proto kritizoval zneužívání moci, politikaření uvnitř stran, sobectví. A já si myslím, že toto jeho poselství je velmi aktuální i dnes," prohlásil Tomáš Halík.

Karel Čapek

Narodil se 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích. Po studiích na filozofické fakultě pracoval několik měsíců jako vychovatel, poté se začal naplno věnovat práci novináře. Psal do Národních listů a od roku 1921 do Lidových novin.
 
Největší ohlas mělo jeho dramatické a románové dílo. Proslavil se utopickými dramaty R.U.R., Bílá nemoc nebo Matka, romány Válka s mloky, Továrna na absolutno a Kratatit, ale i tvorbou pro děti a mládež a politicko-filozofickými texty.
 
S blížící se 2. světovou válkou stále naléhavěji varoval před hrozbou totality. Čelil kritice nacistů i komunistů. V závěru svého života se oženil s  herečkou Olgou Scheinpflugovou.

Pietního aktu se zúčastnily zhruba dvě stovky lidí všech generací. Na závěr přednesl herec Rudolf Pellar Čapkovu modlitbu ze září 1938. V ní autor pln skepse vyjádřil obavy o budoucnost Československa. Několik dní na to se stát musel vzdát Sudet.
 
Německé okupace se už Karel Čapek nedožil, zemřel na Boží hod roku 1938. V opačném případě by ho téměř jistě potkal podobný osud jako jeho bratra Josefa, který zemřel v roce 1945 v nacistickém koncentračním táboře.

Pietní akt se dnes konal také u sousoší bratří Čapků v Malých Svatoňovicích a v Úpici, kde tamní Klub přátel bratří Čapků položil věnec k pamětní desce u Čapkova domu.

S uplynutím sedmi desítek let od autorovy smrti zároveň končí lhůta, kdy se na jeho dílo vztahovala ochrana autorských práv. Každý vydavatel teď bude moci vydávat Čapkova díla bez omezení, uvolnění se týká například i dramatizací. - čtěte Čapkovo dílo přestane chránit autorský zákon

Zhruba před deseti lety vznikla muzikálová podoba dramatu R.U.R., ale majitelé Čapkových autorských práv s jeho uvedením nesouhlasili. "Teď je tedy možné, aby mohl být tento muzikál uveden," konstatuje předseda Společnosti bratří Čapků Josef Protiva.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Elektrošoky měly stvořit nadčlověka. Přežila a napsala knihu

Francouzská spisovatelka Maude Julienová

Francouzka Maude Julienová dnes působí jako obyčejná žena středního věku oddaná své profesi a rodině. Těžko uvěřit, že...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz