Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

"Lidé v Čechách nejsou zvyklí na experiment," říká umělec Marek Schovánek

  17:54aktualizováno  17:54
- Čecho-Kanaďan Marek Schovánek založil se svými přáteli před několika měsíci mezinárodní organizaci Manifest, která se v současné době prezentuje v pražském Mánesu. Projekt 1999 Beyond Art je přehlídkou umělců, kteří se věnují hlavně oblasti multimediálního umění. O působení Manifestu jsme si povídali právě s Markem Schovánkem.

Jak a kdy vznikla organizace Manifest?
Založili jsme ji před půl rokem, protože jsme potřebovali vystupovat jako konkrétní organizace, což nám umožňuje lépe se pohybovat na veřejnosti. Všichni máme jinak své vlastní aktivity, někteří z nás pracují třeba u filmu, v novinách nebo se pohybují v oblasti managmentu. Přesto jsme si všichni vyčlenili několik měsíců, abychom se mohli věnovat společným projektům. Je to velká příležitost, která je momentálně důležitější než naše soukromé projekty, ke kterým se stejně časem vrátíme.

Nyní se prezentuje v pražském Mánesu, kde probíhá výstava 1999 Beyond Art. Jaké další společné projekty máte za sebou a naopak před sebou?
Před několika měsíci jsme uspořádali interaktivní multimediální výstavu v Sarajevu. Našli jsme si tam budovu staré školy, ve které jsme udělali třídenní performance. Teď se hodně soustředíme na Prahu. Spolu s Linhartovou nadací jsme zprovoznili první patro pražského klubu Roxy, ve kterém začala fungovat obrovská galerie No. D., jejíž prostor by se měl využívat pro účely současné kultury. Tato galerie byla otevřena naším multimediálním projektem The Last Unerground. Do budoucna máme hodně plánů. Zaprvé jednáme o pronájmu celého Mánesu, který bychom chtěli využívat příští rok. Za dva měsíce jsme pozváni do Francie a jelikož má být Tokio kulturním městem roku 2000, chtěli bychom se tam také prezentovat.

Proč jste svůj projekt v Roxy představili zrovna pod jménem The Last Underground, když se jednalo o multimediální výstavu, jejíž vernisáž byla přenášena přes inernet?
Má to hned několik důvodů. Když se řekne v Čechách underground, tak si samozřejmě lidé vybaví úplně jinou akci. My jsme tento název nevytvořili konkrétně pro Prahu, mysleli jsme to spíš všeobecně. Poslední underground – konec milénia, název byl spíš jen o poloze umění, o tom, co to umění vůbec je a o experimentu. The Last Underground nedávno skončil v Berlíně a tam se nikdo nevyjádřil k nevhodnosti názvu. Tady v Čechách totiž lidé nejsou zvyklí na experiment. Poslední underground je vlastně dokonalý vzorek práce vybudované během osmi let ve Francii, Itálii, Německu a New Yorku, práce, která vznikala v nejrůznějších podmínkách. Vybrat od nich ta nejlepší díla, to znamenalo odvést velký kus práce.

Jakým způsobem na sebe navazují The Last Underground a 1999 Beyond Art?
Přestože tu vystavují někteří lidé podruhé, tak tu nejsou k vidění úplně stejná díla. U každého došlo k jakési transformaci. Hlavně už je jen rozdíl v instalaci, každý musel totiž své dílo nějakým způsobem umístit do prostředí. Myslím si, že by se nikdy nemělo dělat více výstav se stejným úmyslem. Důležité je právě to, že je to v tento čas a na tomto místě.

 

Bez názvu 1

Bez názvu 2

Bez názvu 3

Bez názvu 4

Bez názvu 5

Bez názvu 6

Bez názvu 7

Bez názvu 8

Přilehlá část ostrova Žofín

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Najdete na iDNES.cz