Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé kupují vše o Americe

  11:07aktualizováno  11:07
Uherské Hradiště, Kroměříž - Už je neuvidí na vlastní oči, proto je chtějí mít alespoň na obrázku. Drahé publikace se slavnými manhattanskými mrakodrapy, na jejichž koupi by lidé dřív nepomysleli, jdou na dračku. Alespoň ve Zlínském kraji. Kromě výpravných publikací výrazně vzrostl zájem o všechny knihy jakkoliv související s USA.

"Ten trend tady nepochybně existuje. Nejvíc se momentálně kupuje kniha Sto divů světa, ve které jsou věže vyfoceny vedle sebe," potvrdil Radek Jančař z uherskohradišťského knihkupectví Portal.

Lidé se zajímají nejen o jejich historii, pídí se ale také po mapách New Yorku a Washingtonu. "Ptají se i na průvodce celou Amerikou. Když si cokoliv kupují, diskutují s námi o situaci v Americe. Všichni ten útok odsuzují," uvedla prodavačka v knihkupectví U Sovy v Uherském Hradišti.

Tutéž zkušenost má i Radek Jančař z knihkupectví Portal. "Komentáře lidí jsou většinou podobné, jen v sobotu tady nějaký starší pán mudroval, že Američané měli všechno předvídat a mrakodrapy nestavět," vzpomíná knihkupec.

Zvýšený zájem o Spojené státy zaznamenali také v Okresní knihovně v Uherském Hradišti. Nikoliv však v oddělení pro dospělé, nýbrž pro dětské čtenáře. "Děti u nás sháněly materiály o amerických městech," řekla knihovnice Libuše Pavlicová.
V regionálních knihkupectvích se dobře prodávají také Nostradamova proroctví. "O knihu vydanou před třemi lety je teď znovu velký zájem," potvrdil Jančař.

Zájem o Ameriku však lidé někdy projevují i jinak, jak to popisuje Josef Záruba, majitel kroměřížské firmy Bull, která obchoduje s americkou armádní výstrojí.
"Mnoho lidí volá a vyjadřuje své rozhořčení nad tím, co se v Americe stalo. Zároveň jsou na rozpacích, zda si mají něco objednat, protože se domnívají, že Američané mají teď jiné starosti. Proto spíš své objednávky odkládají," řekl Záruba, jehož firmu dostaly teroristické útoky v USA do potíží.

"Někde tam na letišti mám tunu zboží. Ale nedá se nic dělat, musíme být trpěliví. Doufám, že to firmu nepoloží," věří obchodník.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz