Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LFŠ se rozšiřuje a nechce být formální

  8:41aktualizováno  8:41
Uherské Hradiště - Dvacátý sedmý ročník Letní filmové školy bude oficiálně zahájen zítra večer v Uherském Hradišti. Druhá nejvýznamnější filmová akce v tuzemsku je i letos tematicky zajímavě zaměřená. Kromě tance a erotiky, hlavní náplně přehlídky, jsou do programu festivalu zařazeny také vedlejší cykly zaměřené na kinematografii cizích zemí, například holandský a jugoslávský film. Chybět nebude ani sekce filmu experimentálního.

Rozšíření nabídky pro veřejnost
Divák, který má letos možnost navštívit už sedm promítacích míst, se jako tradičně může těšit na projekce nových českých filmů, krátkometrážní tvorby nebo ozvěn filmových festivalů. Celkem je možné zhlédnout 170 celovečerních a 250 krátkometrážních filmů.

Nově se rozšířila i sekce filmů, přístupných veřejnosti. V prostorách nádvoří Jezuitské koleje, jinak také dům č. 21 na Masarykově náměstí, kde před nedávnem zahájilo provoz letní kino, bude nově umístěno jedno z promítacích míst Letní filmové školy.

"Lidé si mohou zakoupit vstupenky na filmy promítané v těchto prostorách. Kromě kinematografu bratří Čadíků, který bude jako v minulých letech umístěný a volně přístupný na Masarykově náměstí, tak mohou i ti, kteří nejsou účastníky "filmovky",  návštívit dvě letní kina," uvedl ředitel filmové školy Jiří Králík.

"Z tohoto důvodu mám největší strach z deště. V letním kině se budou promítat velmi kvalitní snímky, které nemáme kde opakovat, takže jen vyhlížím dobré počasí," dodal Jiří Králík, kterého poslední přípravy poučné přehlídky filmů zaměstnávají celý den.

Přijedou přední tanečníci
Hlavní cyklus filmové školy, Film a tanec, představí filmy s muzikálovými, baletními i divadelními ukázkami. Garanty jsou osobnosti českého a zahraničního tance Vlastimil Harapes (klasický tanec), Michal Caban (baletní skupina Křeč), Jan Hartmann s Martinem Dejdarem (muzikál), Václav Janeček (Laterna Magica), Pavel Šmok (moderní balet) nebo člen belgické taneční skupiny Ultimo, Vez Wim Wandekeybus.

Na tanec se zaměří i některé doprovodné akce. Kromě vystoupení tanečních souborů, jako jsou Komorní balet Praha, Taneční  skupina Křeč nebo tanečnice Antonie Svobodová, je v programu zařazen cyklus různě zaměřených nočních tančíren. Poslední večer se dokonce uskuteční na Masarykově náměstí taneční promenáda pro veřejnost, které bude předcházet půlhodinový pochod městem.

Promítání nejerotičtějšího filmu
Ale nejen o tanci je letošní ročník filmové školy. Další cyklus Film a erotika zaštiťují český sexuolog Ivo Pondělíček a nejvýznamnější polský filmový kritik Rafael Marszalek. Téma bude pojato seriózně a odborně, z části věnováno také snímkům s homosexuálním podtextem.

Účast přislíbili jugoslávský režisér Dušan Makavejev, který se ve své tvorbě věnuje bourání tabu v erotice stejně jako francouzská režisérka Catherine Breillatová, autorka filmu Romance, údajně nejerotičtějšího snímku devadesátých let.

Ne formální atmosféře
I když počet celovečerních a krátkometrážních filmů v loňském programu ukázal, že z hlediska rozsahu je Letní filmová škola suverénně největší domácí filmovou akcí, nechce jít její vedení podle slov Jiřího Králíka cestou dosahování dalších rekordů, ale cestou kvality programu. Hlavním záměrem i nadále zůstává profilovat filmovou školu především jako akci s převládajícím výchovným charakterem a neformální atmosférou.

Té by mělo v neposlední řadě napomoci také mnoho doprovodných akcí souvisejících s celkovým zaměřením letošního ročníku. Většinu z nich představuje již zmíněný tanec a samozřejmě hudba.

Zahajovacími třešničkami na dortu budou hned dva koncerty. K oficiálnímu sobotnímu zahájení zahraje v letním kině v domě č. 21 anglicko-holandská legenda psychadelického rocku Legendary Pink Dots. Následující večer v neděli se o hudební program na Masarykově náměstí postará nejslavnější slovinská kapela Laibach. V případě deště se koncert přesune do Sportovní haly v Kunovicích.

Kulturní kolo uzavírají výstavy, o které také nebude na  dvacátém sedmém ročníku Letní filmové školy nouze. Sobotní podvečer ve foyer kina Hvězda by měl patřit fotografiím Mina Tanaky, nedělní vernisáž v galerii Dílo zase Ivu Pondělíčkovi a jeho výstavě Dubroka ip neboli Groteskno v sexualitě.

Trojice účastníků Letní filmové školy vyčerpaných po cestě na východní Moravu odpočívá ve foyer kina Hvězda. Na filmovou školu, která se koná v Uherském Hradišti, letos zamířílo kolem dvou tisíc lidí. Přehlídka jim nabízí asi tři sta celovečerních filmů, divadelní představení a spoustu dalších akcí. (23.7.2000)

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz