Létu vládnou dějiny, detektivky a fotbal

S letními měsíci nastávají na knižním trhu každoročně mírné změny. Někteří nakladatelé omezují počet vydaných titulů, jiní přizpůsobí prázdninám, dovoleným a zájezdům ediční plán a volí lehčí žánry.

Na pultech se objevují hlavně detektivky, cestopisy, knihy pro ženy, humorné a historické romány, dětská literatura či praktické knížky na dny volna.

Počátkem července vydá nakladatelství Motto román o lásce, rozchodech a vášni Tři v háji. Na pokračování ho psali tři populární autoři, Michal Viewegh, Halina Pawlowská a Iva Hercíková. Ani jeden ze spisovatelů nevěděl, jak se bude příběh vyvíjet ani jak knížka skončí.

Ve vydávání původní literatury pokračuje v létě nakladatelství Petrov. Slibný je osmisetstránkový románový dokument Zatím dobrý - Mašínovi a největší příběh studené války z pera scenáristy a spisovatele Jana Nováka.

Z různých žánrů čerpá pozoruhodný román Sběratelé knih Jaroslava Pížla. Odehrává se v době, kdy lidé propadli kultu obrazu a zavrhli knihy.

Knihám však zůstává věrný sborník nazvaný Literatura ve světě z nakladatelství Labyrint, který informuje o loňských událostech v národních literaturách včetně třeba Islandu či Japonska.

Ze zahraniční beletrie se překladu dočkalo Rozšíření bitevního pole od Michela Houellebecqa, příběh banálního života bez ambic, který roku 1994 ve Francii vyvolal diskuse.

Nakladatelství Argo přichází se vzpomínkami Kurta Vonneguta Květná neděle a s titulem Obraz a jiné povídky od Isaaca Bashevise Singera. V Odeonu vyjde nový překlad románu Paní Dallowayová od Virginie Woolfové.

K létu samozřejmě patří detektivky. Euromedia Group připravuje slavnou povídkovou sbírku Frederika Forsytha z roku 1972 Žádné stopy i detektivku britského autora Roderica Jeffriese Konec seňora Zavaly, v níž vyšetřovatel Alvarez pátrá po vrahovi bolivijského diplomata.

BB art má trumf v podobně dalšího příběhu Eda McBaina Prachy, oblíbená je i série detektivek z antického Říma od Lindsey Davisové, z níž vyjde Poseidonovo zlato. Mladá fronta příští týden uvede nejúspěšnější skandinávskou detektivku roku 2001 - špionážní román dánského spisovatele Leifa Davidsena Dobré sestry, v němž se věnuje i  otázce dánských příznivců Hitlera.

Nouze není ani o historické romány a literaturu faktu. V Mladé frontě vyjde skutečný příběh kreolky Isabely Godinové, která se v polovině 18. století jako první běloška pustila napříč amazonským pralesem, nebo román Morušové impérium o britském cestovateli, který se roku 1842 vydal z afghánských hor do Kábulu. V plánu je i nové vydání Trilogie o Merlinovi a králi Artušovi.

Vrací se Tintin
V dětské literatuře září komiksová legenda Tintin - dva příběhy zuřivého reportéra doprovázeného psem Filutou tento týden vydalo nakladatelství Albatros. Na léto plánuje i praktickou knížku Hry ve tmě s nápady, jak v nočních hrách přezkoušet rychlost, šikovnost a pozorovací talent.

Na sportovní vlnu aktuálně naladí dokumentární publikace Euro 2004 z nakladatelství Olympia, do minulosti sáhne román BB artu Tenkrát v Německu o tamním mistrovství Evropy v kopané roku 1988. Inspiruje také nadcházející olympiáda v Aténách, k níž Olympia přinese výpravnou knihu o olympijské historii.

I v létě dojde na vážná témata: nakladatelství Argo uvede na trh biografii Hermanna Göringa od Wernera Masera a úvodní část z dosud nejrozsáhlejšího Hitlerova životopisu od britského autora Iana Kershawa.

První díl mapuje léta 1889 až 1936. Vyznavače sarkasmu a odpůrce současné americké politiky potěší slavná provokace filmového režiséra Michaela Moora Hloupí bílí muži, v níž se autor obrací na OSN s výzvou: Svrhněte samozvanou vládu rodinného klanu Bushů.