Letošní vítěz Goncourta se všem nelíbí

Praha, Paříž - Nejvýznamnější francouzské literární ocenění, Cenu Goncourtů, letos získal Pascal Quignard za svou sbírku aforismů, osobních vzpomínek a úvah nazvanou Les Ombres errantes (Toulavé stíny), která je prvním dílem jeho trilogie „literárních zlomků“ pojmenované Dernier Royaume (Poslední království).

Cena svému nositeli přináší prestiž a pravděpodobné zvýšení prodeje jeho děl, její přímý finanční přínos je ovšem mizivý: deset eur. Uděluje se od roku 1903 a mezi jejími nositeli jsou Marcel Proust, Simone de Beauvoir či André Malraux. Jméno získala podle bratrů Edmonda a Julese Goncourtů, kteří v 19. století společně psali prozaická díla.

Sám čtyřiapadesátiletý autor by si na vítězství nevsadil - jeho knížka se prý vzpírá jakémukoli zařazení a liší se od děl předešlých laureátů. Quignard přirovnal svou sbírku k bouři myšlenek, které se mu jako dítěti honily hlavou, když nemohl usnout. „Je to sled různých forem: začátků románů, příběhů, panoramat, autobiografických střepin. Ale román nebo esej to není,“ řekl. Mezi jeho další díla patří například kniha Tous les matins du monde (Všechna jitra světa). Příběh z 18. století o hráči na violu da gamba, podle něhož byl v roce 1991 natočen film s Gerardem Depardieuem, v češtině vydalo nakladatelství Odeon.

„Napsal knihu, která obsahuje ne jeden, ale tisíc románů. Vybrali jsme dokonalost zpracovanou nádherným jazykem,“ vychvaloval dílo šéf poroty Edmonde Charles-Roux. Komise, která v pondělí rozhodovala v restaurantu poblíž pařížské Opera Garnier, však nebyla zajedno: pro Quignarda hlasovalo šest z deseti porotců.

Jeden z nich, francouzsko-španělský spisovatel Jorge Semprun, neskrýval zklamání: Quignardova kniha prý není dost objevná a neotvírá nové literární obzory. „Na konci je to všechno hodně pařížské, dokonce pařížsky jednostranné,“ míní.

Dva porotci byli pro dílo Tigre en papier (Papírový tygr) Oliviera Rolina, další dva pro titul Assam Gerarda de Cortanze. Právě Cortanzeho dobrodružný historický román o mladíkovi, který se vypraví na indické plantáže proslulé čajem Assam, včera získal další prestižní poctu udělovanou v tentýž den - Renaudotovu cenu. Ta je pojmenovaná podle lékaře Théophrasta Renaudota, jenž je pokládán za otce francouzské žurnalistiky; založena byla novináři roku 1926 jako jakýsi Antigoncourt.

Nejvýznamnější francouzské literární ocenění, Cenu Goncourtů, letos získal Pascal Quignard za svou sbírku aforismů, osobních vzpomínek a úvah nazvanou Les Ombres errantes (Toulavé stíny).