Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letošní novinka: Burza námětů

  12:52aktualizováno  12:52
Jihlava - I když samotný V. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava 20001 začíná v pátek, Burza námětů, která je jeho součástí, se už rozjíždí. Novinka v historii festivalu by měla mladým tvůrcům umožnit nabídnout své projekty zahraničním producentům. Dvanáct vybraných mladých tvůrců se zde připraví na to, jak své projekty co nejlépe představit producentům.

Jedná se o obchodní setkání autorů dokumentárních filmů (režisérů, producentů) a zahraničnich televizních producentů. "V podstatě jde o vzdělávací projekt, který by měl domácím dokumentárním režisérům otevřít cestu k mezinárodním koprodukcím a naučit je, jak prosazovat své projekty na evropském filmovém trhu," přiblížila smysl Burzy námětů Andrea Prenghyová, která je společně s Filipem Remundou koordinátorkou tohoto projektu.

Celý projekt probíhá v několika fázích. V té první se mohli zájemci se svými náměty v anglickém jazyce ucházet o účast na Burze předložením svého projektu. Pro mezinárodní koprodukci jsou přitažlivé snímky s tématikou, která, ač lokálního charakteru, svým námětem přesahuje hranice regionů a zemí a vypovídá o celkovém stavu lidské existence.

Pak záleželo na rozhodnutí odborné komise, složené ze zástupců EDN - European documentary network (profesní organizace produkčních, producentů, distributorů, filmových škol, festivalů pracujících v oblasti dokumentárního filmu, jenž je spolupořádající organizací Burzy námětů), aby vybrala dvanáct nejúspěšnějších kandidátů, kteří se potom ve dnech 25. - 28. října sejdou v Jihlavě v hlavní části projektu.

Ten začne ve čtvrtek 25. října dvoudenním Workshopem. Lektoři workshopu, kterými jsou zahraniční producenti Paul Pauwels, zakladatel a producent nezávislé produkční společnosti Periscope Production a Kai Klassen ředitel Moving Image Production, by měli vybraných dvanáct účastníků burzy a jejich projekty prakticky připravit na to, aby své projekty dokázali profesionálně představit producentům.

"Cílem workshopu je rozpracovat a upravit projekty tak, aby splňovaly standardy západních producentů a veřejnoprávních televizí a aby byly co nejvíce přitažlivé a srozumitelné," upřesnila Prenghyová.

Jakýmsi mezičlánkem mezi přípravou účastníků Burzy na Workshopu a samotnou prezentací jejich námětů před producenty bude Seminář o evropských koprodukcích. Na něm přizvaní producenti seznámí účastníky s podmínkami a kritérii, jež musí splňovat projekty, které se ucházejí o mezinárodní koprodukce. V moderované panelové diskusi hostující editoři uvedou přítomné do problematiky evropské koprodukce, nastíní praktické problémy při uzavírání smluv a popíšou mechanismus uzavírání kontraktů. "Důležitým bodem diskuse by rovněž měla být otázka, o jaká témata z našeho regionu mají vlastně zahraniční producenti zájem," upřesnila Andrea Prenghyová.

Součástí semináře bude rovněž promítnutí koprodukčních filmů. Snímky představí každý ze čtyř editorů zúčastněných v diskusi jako příklad úspěšného modelu zvládnuté koprodukce, která vznikla na Burze námětů v zahraničí.

Vyvrcholením celého projektu bude samotné představení všech dvanácti projektů čtyřem zahraničním producentům a jednomu zástupci České televize. Samotná Burza námětů bude veřejná a vyvrcholí 28. října v aule Vyšší odborné školy od 10 hodin a potrvá ve dvou kolech až do 17 hodiny. Celá burza bude vedená v anglickém jazyce a pro diváky bude simultánně tlumočená. Každý režisér, který se uchází o přízeň producentů, představí svůj projekt a bude se snažit přesvědčit producenty, že jedině jeho téma je to nejlepší.

Režisér snímku bude muset být připraven pohotově odpovídat na dotazy producentů. "Moderátor Paul Powels by měl tlačit producenty k co nejkonkrétnějšímu vyjádření k projektu; k tomu, zda a za jakých podmínek mají zájem o jeho odkoupení či případnou koprodukci," dodala závěrem Andrea Prenghyová.

Seznam vítězných projektů Burzy námětů Jihlava 2001

Navzdory osudu - Pavel Löffelmann - Free Art
Malý Honza - Angelika Hanauerová
Ztracený Meilich - hledaný Walter - Dalia Neiss & Sven Olaf Hill. (GB/Germany)
Člověk, který nakreslil moře - Karel Čtveráček 
Český kámen - Marie Šandová 
Děti revoluce - Robert Sedláček
Praha - iluze a realita - Pavel Koutecký
Děti dissentu - Marek Tomin & Olga Dabrowská 
Druhý život Lidic - Pavel Štingl 
Strýček Werner - Florin Itepan (Rumunsko) 
Vesničko má erotická - Radovan Slánský 
Stanislav Piorkowsky - Grzegorz Pacek (Polsko)

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz