Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letošní novinka: Burza námětů

  12:52aktualizováno  12:52
Jihlava - I když samotný V. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava 20001 začíná v pátek, Burza námětů, která je jeho součástí, se už rozjíždí. Novinka v historii festivalu by měla mladým tvůrcům umožnit nabídnout své projekty zahraničním producentům. Dvanáct vybraných mladých tvůrců se zde připraví na to, jak své projekty co nejlépe představit producentům.

Jedná se o obchodní setkání autorů dokumentárních filmů (režisérů, producentů) a zahraničnich televizních producentů. "V podstatě jde o vzdělávací projekt, který by měl domácím dokumentárním režisérům otevřít cestu k mezinárodním koprodukcím a naučit je, jak prosazovat své projekty na evropském filmovém trhu," přiblížila smysl Burzy námětů Andrea Prenghyová, která je společně s Filipem Remundou koordinátorkou tohoto projektu.

Celý projekt probíhá v několika fázích. V té první se mohli zájemci se svými náměty v anglickém jazyce ucházet o účast na Burze předložením svého projektu. Pro mezinárodní koprodukci jsou přitažlivé snímky s tématikou, která, ač lokálního charakteru, svým námětem přesahuje hranice regionů a zemí a vypovídá o celkovém stavu lidské existence.

Pak záleželo na rozhodnutí odborné komise, složené ze zástupců EDN - European documentary network (profesní organizace produkčních, producentů, distributorů, filmových škol, festivalů pracujících v oblasti dokumentárního filmu, jenž je spolupořádající organizací Burzy námětů), aby vybrala dvanáct nejúspěšnějších kandidátů, kteří se potom ve dnech 25. - 28. října sejdou v Jihlavě v hlavní části projektu.

Ten začne ve čtvrtek 25. října dvoudenním Workshopem. Lektoři workshopu, kterými jsou zahraniční producenti Paul Pauwels, zakladatel a producent nezávislé produkční společnosti Periscope Production a Kai Klassen ředitel Moving Image Production, by měli vybraných dvanáct účastníků burzy a jejich projekty prakticky připravit na to, aby své projekty dokázali profesionálně představit producentům.

"Cílem workshopu je rozpracovat a upravit projekty tak, aby splňovaly standardy západních producentů a veřejnoprávních televizí a aby byly co nejvíce přitažlivé a srozumitelné," upřesnila Prenghyová.

Jakýmsi mezičlánkem mezi přípravou účastníků Burzy na Workshopu a samotnou prezentací jejich námětů před producenty bude Seminář o evropských koprodukcích. Na něm přizvaní producenti seznámí účastníky s podmínkami a kritérii, jež musí splňovat projekty, které se ucházejí o mezinárodní koprodukce. V moderované panelové diskusi hostující editoři uvedou přítomné do problematiky evropské koprodukce, nastíní praktické problémy při uzavírání smluv a popíšou mechanismus uzavírání kontraktů. "Důležitým bodem diskuse by rovněž měla být otázka, o jaká témata z našeho regionu mají vlastně zahraniční producenti zájem," upřesnila Andrea Prenghyová.

Součástí semináře bude rovněž promítnutí koprodukčních filmů. Snímky představí každý ze čtyř editorů zúčastněných v diskusi jako příklad úspěšného modelu zvládnuté koprodukce, která vznikla na Burze námětů v zahraničí.

Vyvrcholením celého projektu bude samotné představení všech dvanácti projektů čtyřem zahraničním producentům a jednomu zástupci České televize. Samotná Burza námětů bude veřejná a vyvrcholí 28. října v aule Vyšší odborné školy od 10 hodin a potrvá ve dvou kolech až do 17 hodiny. Celá burza bude vedená v anglickém jazyce a pro diváky bude simultánně tlumočená. Každý režisér, který se uchází o přízeň producentů, představí svůj projekt a bude se snažit přesvědčit producenty, že jedině jeho téma je to nejlepší.

Režisér snímku bude muset být připraven pohotově odpovídat na dotazy producentů. "Moderátor Paul Powels by měl tlačit producenty k co nejkonkrétnějšímu vyjádření k projektu; k tomu, zda a za jakých podmínek mají zájem o jeho odkoupení či případnou koprodukci," dodala závěrem Andrea Prenghyová.

Seznam vítězných projektů Burzy námětů Jihlava 2001

Navzdory osudu - Pavel Löffelmann - Free Art
Malý Honza - Angelika Hanauerová
Ztracený Meilich - hledaný Walter - Dalia Neiss & Sven Olaf Hill. (GB/Germany)
Člověk, který nakreslil moře - Karel Čtveráček 
Český kámen - Marie Šandová 
Děti revoluce - Robert Sedláček
Praha - iluze a realita - Pavel Koutecký
Děti dissentu - Marek Tomin & Olga Dabrowská 
Druhý život Lidic - Pavel Štingl 
Strýček Werner - Florin Itepan (Rumunsko) 
Vesničko má erotická - Radovan Slánský 
Stanislav Piorkowsky - Grzegorz Pacek (Polsko)

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz