Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letošní Masters of Rock: Nightwish, filharmonie a osmdesátiny Jarmily Šulákové

  8:54aktualizováno  8:54
Když v roce 2003 založil rockový festival Masters of Rock, ředitel agentury Pragokoncert Jiří Daron netušil, že z dvoudenní akce vyroste mamutí podnik, na který bude jezdit téměř třicet tisíc fanoušků. Už příští čtvrtek startuje v areálu vizovické likérky šestý ročník, na Valašsko během čtyř dnů přiláká třiapadesát kapel.

Pořadatel vizovického festivalu Jiří Daron zve na šestý ročník Masters of Rock. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Jindy poklidné Vizovice se na pár dnů stanou Mekkou českých i zahraničních příznivců metalové muziky.

"Ale každý člověk musí myslet dopředu. Už teď nosím v hlavě kapely, které bych chtěl oslovit pro rok 2010," říká šéf festivalu Jiří Daron v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES.

Při rozhovoru před loňským ročníkem jste řekl, že vaší ambicí je, abyste na Masters of Rock pokaždé nabídl fanouškům něco speciálního. Na co se tedy mohou těšit letos?
Především na koncert skupiny Nightwish, pro kterou to bude jediné vystoupení v Česku do roku 2011. Exkluzivní bude i narozeninová show kapely Rage, která u nás oslaví 25 let své existence a přivítá na pódiu řadu hostů. Narozeniny ale slaví i vizovický Fleret, vystoupí spolu s Jarmilou Šulákovou, která má pár dnů před festivalem osmdesát let. Se zlínskou filharmonií zahrají brazilští Shaaman, které doprovodí turecký dirigent a jejich vystoupení se bude natáčet na DVD.

Pořadatel festivalu Masters of Rock Jiří DaronJak vás napadlo spojit zlínskou Filharmonii Bohuslava Martinů s brazilskou metalovou skupinou?
Už jsme si zlínskou filharmonii ve Vizovicích vyzkoušeli a byli jsme maximálně spokojeni. Před festivalem ve středu proběhne přímo v areálu zkouška orchestru se Shaaman, věřím, že i letos to bude bez problémů. Určitě půjde o pozoruhodný hudební zážitek.

Jakým způsobem probíhá dramaturgie festivalu?
Dá se to rozdělit na jednotlivé bloky. Hlavním tahákem bývá skupina, která je komerčně známá a přiláká hodně fanoušků, jako jsou letos Nightwish. Každý rok máme kapelu s filharmonií, poté rockovou legendu pro starší generaci, kterou jsou Europe. Chystáme i skupiny, které v Česku dlouho nehrály, jako Blind Guardian nebo Voivod. A zapomenout nemůžu ani na kapely, které ve Vizovicích vystupují pravidelně a tradičně k nám patří.

Některé skupiny se ale na Masters of Rock objevují téměř každý rok. Proč tomu tak je?
Náš festival je jedna z největších metalových akcí ve východní Evropě. Pro každou kapelu, která tady vystoupí, je to velké promo. Proto nabízíme skupinám, které jsou téměř "naše", aby u nás vystupovaly pravidelněji. Jde o Korpiklaani, Edguy a další. Zlepší se tak jejich pozice na hudebním trhu a získají větší pozornost médií i fanoušků.

Hned ve čtvrtek zahraje největší hvězda festivalu Nightwish. To je marketingový záměr, aby lidé přijeli hned na první den festivalu?
To ne, Nightwish mohli zahrát jen ve čtvrtek, v další dny vystupují jinde. Navíc nás čeká komplikace ohledně výstavby pódia, hned po nich jsou totiž na programu Shaaman s orchestrem, takže se musí kompletně přeměnit celá scéna.

Hvězdy festivalu očima ředitele

Nightwish
"Finská kapela, která dokázala sama vyprodat Sportovní halu v Praze. To svědčí o jejich popularitě. Nightwish už jsou téměř mainstreamovou skupinou, kterou poslouchá spousta lidí, kteří k metalu neinklinují."

Edguy
"V lednu hráli v Praze v Roxy a byl to jeden z nejlepších koncertů, které jsem letos viděl. Edguy u nás vylétli nahoru, jejich popularita raketově stoupá. Už loni na Masters zpěvák Tobias Sammet se svým projektem Avantasia zazářil, byla to nejlepší show loňského programu."

Blind Guardian
"V Česku nehráli šest let, o to víc si cením toho, že přijedou do Vizovic. Powermetalová kapela, která má status legendy, jejich hudba je nezaměnitelná a originální."

Europe
"Legendární skupina a velcí sympaťáci, kteří na podzim vydají další album. Hráli u nás už v roce 2004 a nyní budou program uzavírat. Na závěr festivalu tak zazní Final Countdown jako pomyslná tečka za letošním ročníkem."

Fanoušci hodně diskutují o časovém rozpisu kapel v jednotlivé dny. Některé skupiny se jim zdají být „utopené“ v neatraktivní hrací čas brzy po poledni.
Vím o tom, ale nikdy nemůžete uspokojit všechny. Časový program vytvářím tak, že reaguji na pozici kapely na trhu a zároveň chci, aby se míchaly žánry. Nikoho by asi nebavilo poslouchat celý den jen hard rock nebo death metal. Každý fanda je jiný. Příznivci black metalu například budou zklamaní, že Keep of Kalessin vystupují brzy, ale pro řadu dalších lidí zatím nemají takové jméno.

Máte váš festival takový zvuk, že se vám kapely hlásí samy od sebe?
To ne, takhle to nefunguje. Tímto způsobem se nás snaží oslovit jen menší a začínající skupiny. Ty větší a známější čekají, kdo se jim ozve. Zavolají spíš jen kamarádi jako manažer od Korpiklaani, který nám třeba řekne: jedeme z Maďarska do Německa, máme volný den, neuděláme koncert? Ale podobných případů je minimum.

V rámci české hudební scény stále nejste tak známí jako Rock for People nebo Colours of Ostrava. Nemrzí vás to?
Naše marketingové aktivity jsou postavené jinak. Jsme mezinárodní festival, větší reklamu máme paradoxně mimo Českou republiku. Jezdí k nám zástupci časopisů i fanoušci z celého světa, kteří o nás informují dlouhodobě. V tom máme ulehčenou pozici. Nemusíme nikde vystavovat billboardy o Masters of Rock, nevylepujeme plakáty, a přesto jsme divácky nejvíce navštívenou letní přehlídkou v České Republice. Fanoušci celoročně sledují festivalový web, postupem času se z něj stal jeden z nejvyhledávanějších portálů pro fanoušky tvrdé muziky.

Nightwish - Sportovní hala na Výstavišti

Loni byl festival vyprodaný. Jakou návštěvnost čekáte nyní?
Přibližně stejnou. Lístky se prodávají podobným způsobem. Nechceme kapacitu likérky přecpat za každou cenu. Výhodou je, že areál letos prošel úpravami. Rozšířil se prostor pro fanoušky, kteří by tak měli mít větší komfort.

Poprvé jste se rozhodli postavit druhé pódium. Co si od něj slibujete?
Je to zkouška. Dříve jsem měl pocit, že v rámci nabitého programu stavět druhé pódium je mrhání peněz. Když na jiných festivalech vidím, že během vystoupení hlavní hvězdy stojí u jiného pódia deset fanoušků, je to nedůstojné jak pro muzikanty, tak pro pořadatele. Uvidíme, jak se to chytne. Druhá stage bude na zpevněné asfaltové ploše vedle bývalého velkokapacitního stanu Domeczku. Pokud se ujme, můžeme pokračovat i za rok.

Chystáte i další technické novinky?
Poprvé využijeme takzvanou zpožďovací věž. Půjde o zavěšený aparát, který dohraje zvuk pro poslední třetinu areálu. Bude stát za zvukařským pultem a jeho součástí bude velkoplošná obrazovka. Díky těmto soundsystémům lidé lépe uslyší a zvuk se nebude tolik šířit mimo likérku.

Zajímavosti z letošního ročníku

Vizovice, 9. - 12. července

DVD v prodeji
Téměř rok trvala výroba DVD z loňského ročníku Masters of Rock. V prodeji tak bude až přímo ve Vizovicích. "Čekali jsme na poskytnutí záznamu od kapely Avantasia. Největší hvězda nemohla chybět," vysvětluje Daron. Od Avantasie zazní song Twisted Mind.

Doprava ve Vizovicích se urychlí
Fanoušky, kteří přijedou na festival autem, čeká zákaz parkování na hlavním silničním tahu z Vizovic do Zlína. Zmizet by tak měly dřívější dopravní zácpy. Nově se bude parkovat na cestě ze Zádveřic do Vizovic a Slušovic, stát se bude moci i ve směru na Těchlovský kopec.

10 tisíc CD zdarma
Limitovanou edici CD se songy kapel, které letos na Masters of Rock zahrají, obdrží prvních deset tisíc návštěvníků, kteří projdou turnikety areálu.

Program a více informací na www.mastersofrock.cz

Evergreenem, na který si pořadatelé velkých akcí na Zlínsku stěžují, je nedostatek ubytovacích prostor v regionu. Vnímáte to stejně?
Hlavně velké kapely se svým managementem mají jiné požadavky, pokud například chtějí pěti hvězdičkový hotel, musíme s nimi do Holiday Inn do Brna. Je zajímavé, že podobné požadavky mají hlavně skupiny, které zářily v 80. letech a nyní nemají takovou pozici. Už nevyprodají halu pro třicet tisíc diváků, ale jen pro šest, sedm tisíc. Když jsme připravovali koncert Deep Purple v Ostravě, kapela přiletěla soukromým letadlem a auta si nechala přistavit na plochu letiště. Ale většina metalových kapel je v pohodě, přehnaně nároční nejsou.

Jak se s festivalem naučili žít obyvatelé Vizovic?
Když jsme začínali, nikdo nevěděl, co od nás může čekat. Lidé se trochu obávali, že přijede banda drsných metalistů, se kterými budou problémy. Ale všichni zjistili, že to tak není. Místní lidé už začali na festivalu i vydělávat. Ubytovávají fanoušky, prodávají pivo nebo destiláty, firmy pronajímají své prostory jako kempy. Rok od roku připomínek od obyvatel Vizovic ubývá. Snažíme se jim vyjít vstříc, proto končíme v neděli už o půlnoci a na závěr nasadíme rockové Europe.

Loni po skončení festivalu zjistila zlínská policie, že v ochrance na Masters of Rock pracovalo šest recidivistů. Nehrozí, že by se něco podobného opakovalo?
Policie sama loni uvedla, že za to neneseme žádnou odpovědnost. Najali jsme si bezpečnostní agenturu, která patří mezi tři největší a nejlepší u nás. Specializuje se na festivaly a velké koncerty. Nicméně zákon jí nepřikazuje prověřovat minulost najatých pracovníků. Bylo to pro nás nemilé překvapení. Věřím, že se to nebude opakovat.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Magdalena Kožená a tanečník flamenka Antonio El Pipa si v Rudolfinu společně...
GLOSÁŘ: Kožená tančila flamenco, hvězdný tenorista hrál na kytaru

Bylo by to jistě atraktivní, přesto se mezzosopranistka Magdalena Kožená a peruánský tenorista Juan Diego Flórez nesešli na jednom koncertě. V Praze vystoupili...  celý článek

Nový šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov
Dojal mne zármutek hudebníků, říká nový šéf filharmonie Semjon Byčkov

Česká filharmonie má nového šéfdirigenta po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Stal se jím světoznámý rusko-americký umělec Semjon Byčkov, který dnes podepsal...  celý článek

Kapela Tichá dohoda
RECENZE: Hlasitá revoluce je prostě Tichá dohoda ze starých dob

Tichá dohoda po letech vydává desku s novou zpěvačkou a starým zvukem. Album nazvané Hlasitá revoluce je svěží závan doby, kdy světu vládly kytary.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.