Egon Bondy

Egon Bondy - Uherské Hradiště (2. srpna 2003) | foto: ČTK

Letošní Boudu u Národního ovládne Egon Bondy

  • 2
Letošní Bouda Národního divadla v Praze vzdá poprvé hold jediné osobnosti – uměleckému solitérovi, svéráznému spisovateli, dramatikovi a filozofovi, nedávno zesnulému Egonu Bondymu.

Premiéra "Boudy Bondy" je zítra a hrát se bude pouze desetkrát – do 24. července. Podle původních plánů měl v Boudě, která již potřetí vyrostla na prostranství mezi historickou budovou Národního divadla a Laternou magikou, sám Bondy vystoupit.

"Těšil se, že bude hřmět své verše přerušované hlukem velkoměsta," říká dramaturgyně Daria Ullrichová. Principem Boudy je totiž její "propustnost", takže vstřebává ruchy města z okolí.

Bondyho coby recitátora zastoupí Radim Vašinka, principál Divadla Orfeus a také duchovní otec Bondyho dramat – na základě Vašinkovy pobídky totiž prý Bondy začal psát krátké dramatické útvary a Orfeus se stal Bondyho dramatickou platformou.

Národní divadlo vedle Vašinkova bloku nazvaného Bez paměti by se žilo lépe uvede čtyři Bondyho texty – Jednou v noci v režii Viktorie Čermákové, Návštěvu expertů pod vedením Daniela Špinara, Leden na vsi ve vidění Jana Nebeského a První večer s maminkou v provedení souboru Buchty a loutky.

Zajímavostí je, že všechny Bondyho miniatury poběží v Boudě souběžně. Na první pohled totiž u Národního divadla stojí stejná provizorní scéna jako loni, vnitřní členění je však zcela odlišné.

"Loňská bouda architekta Luboše Svobody se nám natolik líbila, že jsme se pro ni rozhodli ještě jednou. Jde však spíše o autorskou variaci než prosté opakování," soudí Michal Dočekal.

V Boudě je několik jevišť, na nichž Bondyho aktovky poběží simultánně. "Masa diváků bude ‚rozčtvrcena‘ a postupně si po dvacetiminutovkách všichni projdou celou Boudou. Poslední, pátá část bude předvedena všem společně," vysvětluje šéf činohry Michal Dočekal.

Inscenátoři jsou si dobře vědomi, že jednotlivá "jevišťátka" od sebe nejsou důkladně oddělena, a tudíž izolována od hluku sousední produkce.

"Bondy byl tímto nápadem nadšen. Když jsme s ním letošní Boudu domlouvali, chtěli jsme jeho dílo předvést v jeho neklidnosti, nepokojnosti. Slíbili jsme, že jeho texty v Národním divadle neztěžknou," doplňuje Daria Ullrichová.

Bondyho popisuje jako "bytost totálně alternativní, z vlastního vědomého rozhodnutí stojící vždy mimo proud oficiální kultury". "Bondy byl nepohodlný prorok, zvěstovatel apokalypsy, proto se tento koncept nazývá paralelní apokalypsou," dodává Ullrichová.

Ráz kataklyzmatu mají i předváděné hry. Jednou v noci je podle Viktorie Čermákové sen jedné ženy po všeobecné zkáze, Dan Špinar Návštěvu expertů popisuje jako obraz toho, jak jsou lidé nevypočitatelní a neuvěřitelně zruční ve formách mučení druhých, Vít Brukner z Buchet a loutek zve na První večer s maminkou především "všechny voyeury".

Letošní Bouda Bondy nabídne navíc dva odlišné večery: 17. června v ní vystoupí Ivan Magor Jirous se scénickým čtením, ve středu 20. června zde uvede svůj recitál Richard Krajčo.