Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letos vyjde nový Viewegh, Pratchett i Coelho

  4:41aktualizováno  4:41
Nejprodávanější český autor Michael Viewegh chystá Román pro muže, objeví se i neznámé detektivky Agathy Christie.

Michal Viewegh | foto: Lukáš Bíba

I když asi největší letošní bestseller, sedmého Harryho Pottera v českém překladu, máme za sebou, nové události už se rojí.

V příštích dnech třeba vyjde jeden z nejvýraznějších románů posledních let: Cesta od Američana Cormaka McCarthyho. Příběh z vydrancovaného světa, kde propuká drsný boj o život, získal prestižní Pulitzerovu cenu.

Normální rodinka podruhé
Ale začněme českou literaturou, do které promluví jedna z jejích nejstarších představitelek, jednadevadesátiletá Fan Vavřincová. Navzdory věku sepsala knižní pokračování legendárního díla Taková normální rodinka.

Také Tereza Boučková pokračuje – v podstatně tesknějším duchu navazuje na svou úspěšnou knihu Indiánský běh. Autobiografická próza Rok kohouta bude výpovědí ženy, jejíž život se rozpadá.

Halina Pawlowská sice avizovaný román nestihne, ale místo toho plánuje několik knih literárních cestopisů. Zatím nemají jména, ale budou putovat evropskými městy. Nejčtenější český autor Michal Viewegh letos vynechá jarní sezonu a knihu plánuje až na podzim – k Románu pro ženy přidá Román pro muže. Bude to Vieweghova jubilejní, dvacátá kniha.

Na podzim se objeví novinka jiného úspěšného českého prozaika, Miloše Urbana, Lord Mord, která spojí starou Prahu a vraždy. Zavede na sklonek 19. století, kdy židovskou čtvrť postihla radikální "asanace".

S románem se připomene i Emil Hakl, jinak též autor stejnojmenné knižní předlohy k filmu Vladimíra Michálka O rodičích a dětech. Let čarodějnice bude o Pražákovi středního věku, který v životě stále cosi hledá a nenachází, a nevyřeší to ani útěk do jiné evropské metropole.

Kromě toho se završí korespondenční trilogie nakladatelství Akropolis, dopisy Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Poslední, a zřejmě nejsmutnější díl začíná rokem 1969 a končí Werichovou smrtí v roce 1980.

Stále nová Agatha
Ale i v překladových titulech lze vybírat, i tady "frčí" pokračování. A tak ke slavným bondovkám přibude v květnu jedna současná, z pera Sebestiana Faulkse. Íránské autorce Marjane Satrapi, která proslula komiksem Persepolis, vyjde příběh Kuře na švestkách a dobrou četbu slibuje i román Louise de Bernierese Partyzánova dcera.

Objeví se neznámé texty Agathy Christie, mezi nimiž je špionážní příběh Sešli se v Bagdádu, povídky i pozapomenutá marplovská detektivka V hotelu Bertram. Hned třemi knížkami zásobí zdejší trh tvůrce Zeměplochy Terry Pratchett, kterému letos bude šedesát – stejně jako jeho překladateli Janu Kantůrkovi.

Nemluvě o dalších bestselleristech, třeba Wilburovi Smithovi (Zlatá liška ze ságy rodu Courtneyů) či Johnu Grishamovi, od něhož se letos chystá autentický příběh Nevinný muž.

A ozve se vzývaný i zatracovaný Brazilec Paulo Coelho, kterému tu v dubnu vyjde román Brida. Tématem se podobá tomu předchozímu, Čarodějce z Portobella. Vypráví o mladé ženě, která podstoupí obtížnou duchovní cestu a stane se jednou z nejmladších učitelek čarodějnické tradice.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Najdete na iDNES.cz