Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letos vyjde nový Viewegh, Pratchett i Coelho

  4:41aktualizováno  4:41
Nejprodávanější český autor Michael Viewegh chystá Román pro muže, objeví se i neznámé detektivky Agathy Christie.

Michal Viewegh | foto: Lukáš Bíba

I když asi největší letošní bestseller, sedmého Harryho Pottera v českém překladu, máme za sebou, nové události už se rojí.

V příštích dnech třeba vyjde jeden z nejvýraznějších románů posledních let: Cesta od Američana Cormaka McCarthyho. Příběh z vydrancovaného světa, kde propuká drsný boj o život, získal prestižní Pulitzerovu cenu.

Normální rodinka podruhé
Ale začněme českou literaturou, do které promluví jedna z jejích nejstarších představitelek, jednadevadesátiletá Fan Vavřincová. Navzdory věku sepsala knižní pokračování legendárního díla Taková normální rodinka.

Také Tereza Boučková pokračuje – v podstatně tesknějším duchu navazuje na svou úspěšnou knihu Indiánský běh. Autobiografická próza Rok kohouta bude výpovědí ženy, jejíž život se rozpadá.

Halina Pawlowská sice avizovaný román nestihne, ale místo toho plánuje několik knih literárních cestopisů. Zatím nemají jména, ale budou putovat evropskými městy. Nejčtenější český autor Michal Viewegh letos vynechá jarní sezonu a knihu plánuje až na podzim – k Románu pro ženy přidá Román pro muže. Bude to Vieweghova jubilejní, dvacátá kniha.

Na podzim se objeví novinka jiného úspěšného českého prozaika, Miloše Urbana, Lord Mord, která spojí starou Prahu a vraždy. Zavede na sklonek 19. století, kdy židovskou čtvrť postihla radikální "asanace".

S románem se připomene i Emil Hakl, jinak též autor stejnojmenné knižní předlohy k filmu Vladimíra Michálka O rodičích a dětech. Let čarodějnice bude o Pražákovi středního věku, který v životě stále cosi hledá a nenachází, a nevyřeší to ani útěk do jiné evropské metropole.

Kromě toho se završí korespondenční trilogie nakladatelství Akropolis, dopisy Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Poslední, a zřejmě nejsmutnější díl začíná rokem 1969 a končí Werichovou smrtí v roce 1980.

Stále nová Agatha
Ale i v překladových titulech lze vybírat, i tady "frčí" pokračování. A tak ke slavným bondovkám přibude v květnu jedna současná, z pera Sebestiana Faulkse. Íránské autorce Marjane Satrapi, která proslula komiksem Persepolis, vyjde příběh Kuře na švestkách a dobrou četbu slibuje i román Louise de Bernierese Partyzánova dcera.

Objeví se neznámé texty Agathy Christie, mezi nimiž je špionážní příběh Sešli se v Bagdádu, povídky i pozapomenutá marplovská detektivka V hotelu Bertram. Hned třemi knížkami zásobí zdejší trh tvůrce Zeměplochy Terry Pratchett, kterému letos bude šedesát – stejně jako jeho překladateli Janu Kantůrkovi.

Nemluvě o dalších bestselleristech, třeba Wilburovi Smithovi (Zlatá liška ze ságy rodu Courtneyů) či Johnu Grishamovi, od něhož se letos chystá autentický příběh Nevinný muž.

A ozve se vzývaný i zatracovaný Brazilec Paulo Coelho, kterému tu v dubnu vyjde román Brida. Tématem se podobá tomu předchozímu, Čarodějce z Portobella. Vypráví o mladé ženě, která podstoupí obtížnou duchovní cestu a stane se jednou z nejmladších učitelek čarodějnické tradice.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Jak vypadal srpen 1968 očima malého kluka? Napoví Bludiště cti

Projevy odporu obyvatel Hranic proti okupaci Československa armádami Varšavské

Dnes si celá země připomíná padesát let od vpádu okupačních vojsk do Československa. Ne každý však takové momenty chce...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Najdete na iDNES.cz