Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Léto patří hudebním festivalům

  18:16aktualizováno  18:16
Jižní Morava - Přichází léto, teplé noci a s nimi celá řada open air festivalů a koncertů pod širým nebem. Při pohledu na nabídku nejrůznějších festivalů zaplesá srdce každého hudebního fanouška. A co víc - každý rok přehlídek přibývá. Jen loni v létě se uskutečnilo zhruba pět nových festivalů nejrůznějších hudebních žánrů.

"Loni nám do Strážnice přijelo na devět tisíc návštěvníků, letos bychom rádi překročili hranici deseti tisíc," uvedl Pavel Kopřiva, který letos podruhé připravuje Festival Slunce.

Nejen počet návštěvníků hraje v pořádání dalších ročníků roli. Téměř nevyhnutelná je bezproblémová komunikace s městem. V některých případech je město spolupořadatelem. "Bez přispění města, ať finančně či propagačně, by Hudba bez hranic i Hudba z podzámčí prostě nebyly. Myslím, že podobný přístupú je nevídaný," uvedl pořadatel valtických přehlídek Luděk Kabelka.

Tolik potřebné peníze a tudíž shánění sponzorů v tomto případě téměř odpadlo. Což ovšem není případ mnoha dalších přehlídek. "Nám se podařilo nalákat silného partnera. Návrat folku do Strážnice by tak nebyl možný," přiznal sílu peněz Pavel Kopřiva.

Spolupráce města s pořadateli však není výjimkou, i když z velké části nejde o pomoc finanční, ale spíše o velmi dobré vztahy a ze strany města povolení mnoha žádostí. Tolerance při rušení nočního klidu a následovné řešení stížností obyvatel stojí v popředí. Proto se mohl již osmkrát uskutečnit festival Boskovice věnovaný záchraně židovského ghetta či dvakrát mikulovský Eurotrialog.

Zatímco před pár lety bývaly festivaly zaměřeny na jeden hudební žánr, dnes se pořadatelé nebojí slučování mnohdy naprosto odlišných směrů. Spojení rocku a progresivní taneční hudby není výjimkou. Podobnou fúzi najdou návštěvníci kupříkladu na Eurotrialogu či zbrusu novém znojemském festivalu nazvaném Louka 2001, jenž na hudební fajnšmekry čeká 29. - 30. června v louckém klášteře.

"Původně jsme chtěli udělat čistě jazzový festival, což se nám nepodařilo. Ale všechny kapely mají do jazzu, funky či acid jazzu přesahy a taneční muzika pak atmosféru dokresluje," popisoval jeden z pořadatelů David Lobpreis. I na festivalu Louka 2001 spolupracuje z velké části město. "Loni jsme pomáhal s kulturním programem na workshopu brněnských architektů a okresní úřad mě sám pobídl, jestli bych nechtěl v klášteře udělat ještě něco jiného," popisoval Lobpreis.

Úřad zapůjčil klášter, spolu s městem Znojmem přidal část financí. "Tak velkou věc dělám poprvé, jestli budeme pokračovat, uvidíme až po skončení. Každopádně bychom se zaměřili více na jazzovou muziku," dodal k budoucnosti nové přehlídky David Lobpreis.

Jižní Morava kromě čtyřdenních Boskovic nenabízí nijak dlouhé přehlídky. Festivaly typu Prázdnin v Telči, Folkových prázdnin v Náměšti či Zahrady v Náměšti na Hané, zde prostě nenajdete. Kratší dobu trvání však konkrétně letos nahradí obsah. Strážnický festival Slunce kupříkladu nabídne unikátní tříhodinové vystoupení Jaromíra Nohavici a Čechomoru, Hudba bez hranic skvělý maďarský Ghymes, taneční Summer In The City osobnosti Funk´D´Void a Maxe Duleye.

Jednou z největších událostí však určitě bude přehlídka importovaná z Prahy - Sun 2001, která se odehraje v Olšanech 4. - 5. srpna. Festival není na jižní Moravě neznámý, jeho druhý ročník se odehrál v roce 1998 na brněnském Velodromu.
"Sobotní program bude divadelně - filmový, neděle pak patří hudbě," uvedl k programu Viktor Vlček z pořádající agentury Mediaworld. Největší hvězdou pak bezesporu bude James Brown.

"Divákům předvede dvouhodinovou šou," upřesnil vystoupení legendy Vlček. Z dalších formací dorazí kupříkladu americká kapela The Band That Save The World, z českých pak Stromboli, Monkey Business, Tatabojs či Čankišou.

"Sun 2001 jsme plánovali od začátku pro Olšany, jelikož podobná akce není rozhodně vhodná pro město," dodal k výběru místa festivalu Viktor Vlček.

V Nesovicích se na festivalu Beltine hrála stará keltská hudba

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz