Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Léto patří hudebním festivalům

  18:16aktualizováno  18:16
Jižní Morava - Přichází léto, teplé noci a s nimi celá řada open air festivalů a koncertů pod širým nebem. Při pohledu na nabídku nejrůznějších festivalů zaplesá srdce každého hudebního fanouška. A co víc - každý rok přehlídek přibývá. Jen loni v létě se uskutečnilo zhruba pět nových festivalů nejrůznějších hudebních žánrů.

"Loni nám do Strážnice přijelo na devět tisíc návštěvníků, letos bychom rádi překročili hranici deseti tisíc," uvedl Pavel Kopřiva, který letos podruhé připravuje Festival Slunce.

Nejen počet návštěvníků hraje v pořádání dalších ročníků roli. Téměř nevyhnutelná je bezproblémová komunikace s městem. V některých případech je město spolupořadatelem. "Bez přispění města, ať finančně či propagačně, by Hudba bez hranic i Hudba z podzámčí prostě nebyly. Myslím, že podobný přístupú je nevídaný," uvedl pořadatel valtických přehlídek Luděk Kabelka.

Tolik potřebné peníze a tudíž shánění sponzorů v tomto případě téměř odpadlo. Což ovšem není případ mnoha dalších přehlídek. "Nám se podařilo nalákat silného partnera. Návrat folku do Strážnice by tak nebyl možný," přiznal sílu peněz Pavel Kopřiva.

Spolupráce města s pořadateli však není výjimkou, i když z velké části nejde o pomoc finanční, ale spíše o velmi dobré vztahy a ze strany města povolení mnoha žádostí. Tolerance při rušení nočního klidu a následovné řešení stížností obyvatel stojí v popředí. Proto se mohl již osmkrát uskutečnit festival Boskovice věnovaný záchraně židovského ghetta či dvakrát mikulovský Eurotrialog.

Zatímco před pár lety bývaly festivaly zaměřeny na jeden hudební žánr, dnes se pořadatelé nebojí slučování mnohdy naprosto odlišných směrů. Spojení rocku a progresivní taneční hudby není výjimkou. Podobnou fúzi najdou návštěvníci kupříkladu na Eurotrialogu či zbrusu novém znojemském festivalu nazvaném Louka 2001, jenž na hudební fajnšmekry čeká 29. - 30. června v louckém klášteře.

"Původně jsme chtěli udělat čistě jazzový festival, což se nám nepodařilo. Ale všechny kapely mají do jazzu, funky či acid jazzu přesahy a taneční muzika pak atmosféru dokresluje," popisoval jeden z pořadatelů David Lobpreis. I na festivalu Louka 2001 spolupracuje z velké části město. "Loni jsme pomáhal s kulturním programem na workshopu brněnských architektů a okresní úřad mě sám pobídl, jestli bych nechtěl v klášteře udělat ještě něco jiného," popisoval Lobpreis.

Úřad zapůjčil klášter, spolu s městem Znojmem přidal část financí. "Tak velkou věc dělám poprvé, jestli budeme pokračovat, uvidíme až po skončení. Každopádně bychom se zaměřili více na jazzovou muziku," dodal k budoucnosti nové přehlídky David Lobpreis.

Jižní Morava kromě čtyřdenních Boskovic nenabízí nijak dlouhé přehlídky. Festivaly typu Prázdnin v Telči, Folkových prázdnin v Náměšti či Zahrady v Náměšti na Hané, zde prostě nenajdete. Kratší dobu trvání však konkrétně letos nahradí obsah. Strážnický festival Slunce kupříkladu nabídne unikátní tříhodinové vystoupení Jaromíra Nohavici a Čechomoru, Hudba bez hranic skvělý maďarský Ghymes, taneční Summer In The City osobnosti Funk´D´Void a Maxe Duleye.

Jednou z největších událostí však určitě bude přehlídka importovaná z Prahy - Sun 2001, která se odehraje v Olšanech 4. - 5. srpna. Festival není na jižní Moravě neznámý, jeho druhý ročník se odehrál v roce 1998 na brněnském Velodromu.
"Sobotní program bude divadelně - filmový, neděle pak patří hudbě," uvedl k programu Viktor Vlček z pořádající agentury Mediaworld. Největší hvězdou pak bezesporu bude James Brown.

"Divákům předvede dvouhodinovou šou," upřesnil vystoupení legendy Vlček. Z dalších formací dorazí kupříkladu americká kapela The Band That Save The World, z českých pak Stromboli, Monkey Business, Tatabojs či Čankišou.

"Sun 2001 jsme plánovali od začátku pro Olšany, jelikož podobná akce není rozhodně vhodná pro město," dodal k výběru místa festivalu Viktor Vlček.

V Nesovicích se na festivalu Beltine hrála stará keltská hudba

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz