Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letním biografům zánik nehrozí

  9:01aktualizováno  9:01
Ostrava - K letní sezoně patřila vždy návštěva letního kina spojená s exotickým zážitkem večerní projekce pod širým nebem. Velká města, jako je například Ostrava, od těchto symbolů letní zábavy ustupují. Oproti tomu v menších městech, jako je například Orlová nebo Havířov, se letním kinům daří přežívat i při relativně menší návštěvnosti.
"Letním kinům se daří spíše v menších městech nebo rekreačních oblastech, velká města od nich spíše ustupují," uvedl Vladimír Slanař z Unie Filmových distributorů, která sídlí v Praze. Jedním ze dvou letních kin, fungujících na začátku devadesátých let v Ostravě, bylo porubské kino Amfi u kulturního domu Poklad.

Areál amfiteátru byl sice nedávno znovuotevřen a koncertovaly tam hudební hvězdy, majitelé však neuvažují o tom, že by obnovili provoz letního kina. "Vrátit letní kino, to už se nikde nenosí, ani tady by to nešlo," míní Jaroslav Kuzník, jednatel společnosti, která provozuje kulturní dům Poklad. Společnost, která nedávno v budově kulturního domu obnovila projekce v kině Experiment, uvažuje, že tento sál zruší.

"Na kinu Experiment proděláváme, do září zvážíme, jestli budeme dále promítat," vysvětlil Kuzník. Oproti Ostravě si velkou tradici v promítání udržuje například letní kino v Havířově. "Za dvanáct let provozu jsme ještě nevynechali ani jednu sezonu. Myslím si, když jsou lidé u vody a večer je pěkně, tak návštěvu letního kina nevynechají," uvedla vedoucí havířovských kin Hana Rozumová.

Město, které kino vlastní, se letos do kina navíc chystá investovat kolem 1,5 milionu korun. Kino získá nové pódium či lepší šatny. Navíc se plánuje využití jeho areálu k jiným činnostem. Také v Orlové, kde bylo letní kino v minulých sezonách využíváno jen příležitostně, letos obnovili stálý, každodenní provoz. "Návštěvnost kolísá mezi dvaceti třiceti diváky, město se však kino rozhodlo podpořit a do budoucna počítá s jeho využitím v rámci různých oslavných akcí," uvedl vedoucí kina Rudolf Štěrba.

Návštěvnost v Havířově přitom v průměru činí kolem padesátí diváků. "Není to zrovna nejlepší, ale teď při uvádění Tmavomodrého světa od Jana Svěráka očekáváme, že by se mohla zvednout až na sto nebo sto padesát diváků," říká Hana Rozumová.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz