Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LETNÍ TIPY: Vyražte na Zrození Venouše či Ritchieho film s Beckhamem

  9:33aktualizováno  9:33
Kulturychtiví zájemci mohou příští týden vyrazit do kina na nový film Guye Ritchieho Krycí jméno U.N.C.L.E. či na retrospektivu Evy Švankmajerové do pražské Staroměstské radnice. Láká i festival nového cirkusu na pražské Letné, hudební klasika v Trutnově či folklorní přehlídka Slovácký rok v Kyjově.

Henry Cavill ve filmu Krycí jméno U.N.C.L.E. | foto: Warner Bros.

Film: Guy Ritchie je zpět s akční komedií pro dvojici špionů

Kulturní tipy

V 60. letech se jako odezva vlny bondovek zrodil špionážní seriál Man from U.N.C.L.E., v němž dva špičkoví agenti ve službách nezávislé organizace, Američan a Rus, honí svorně zlosyny všeho druhu. Nyní původní dvojici i jejich éru studené války oživila akční komedie Krycí jméno U.N.C.L.E., s níž se vrací tvůrce žánrově blízkých hitů Podfu(c)k či Sbal prachy a vypadni britský režisér Guy Ritchie. Agenti, které hrají Henry Cavill a Armie Hammer, pátrají po zmizelém významném vědci prostřednictvím jeho dcery. Kuriozitu představuje herecká účast fotbalisty Davida Beckhama, s nímž režisér předloni točil reklamu, dámy zase uvítají, že jednoho z šéfů agentury ztvárnil Hugh Grant.

Výstava: Do stínu radnice na ironické Zrození Venouše

Kulturní tipy

V parných dnech, jakých jsme si teď užili více než do sytosti, jsou výstavní sály, kde je kvůli uměleckým dílům nutné udržovat určité klima, vítaným výletním cílem. Starobylé prostory pražské Staroměstské radnice jsou k tomuto účelu ideální. A při skrývání před vedrem tu je nyní do 4. září k vidění také retrospektiva výtvarnice Evy Švankmajerové (1940–2005), významné představitelky československého surrealismu přelomu 60. a 70. let, jež se zabývala malířstvím, keramikou, ale psala i poesii a prózu. Mezi obrazy a kresbami je například i známý Emancipační cyklus, který genderově převrací slavná díla. Například z Botticelliho Zrození Venuše vzniklo ironické Zrození Venouše.

Koncert: Snad bude v úterý na Shamira zima a pršet

Kulturní tipy

Ti, kteří sledují trendy v městské hudbě a r’n’b, mají nadcházející úterý už zaškrtnuté v kalendáři. Do pražského Lucerna Music Baru míří americký muzikant se senzační pověstí, který si říká Shamir. Jeho směs popkulturních odkazů syntetického zvuku a smyslu pro melodii a hitový slogan není obyčejná. I proto zabodoval v prestižním žebříčku BBC Sounds 2015 nebo na talentovém festivalu The Great Escape. Kritici ho řadí někam mezi Michaela Jacksona a Prince. Teď ještě zařídit, aby 18. srpna nebylo vedro k padnutí, na které nestačí ani nová klimatizace Lucerna Music Baru. Protože jinak to s touhle hudbou bude jistá sauna. Vstupenky se prodávají za 580 korun, na místě budou za 750 korun.

Festival: Program festivalu Trutnoff sestavil šílenec, jako vždy

Kulturní tipy

Na co jiného bych mohl čekat než na Trutnov? Totiž, už druhý rok, Trutnoff? Rozumím všem výtkám, které „nepříznivci“ téhle velmi výlučné akce mají, ale to mi nebrání se na festival těšit. Vím, že si ho užiju bez ohledu na to, že kromě pár zahraničních hvězd budou na tamních prknech opět hrát stejné kapely jako obvykle. A já si s radostí dám Monkey Business, Ondřeje Havelku, Jiřího Schmitzera, Jaroslava Uhlíře, Vaška Koubka, Čankišou, Kurtizány z 25. Avenue... Prostě celou tuhle skrumáž jmen, která se nemohou ve stejnou chvíli potkat nikde jinde. A žádný jiný šílený dramaturg než Martin Věchet by je nesesadil do toho bláznivého, ale přitom úžasně fungujícího lineupu.

Divadlo: Losers a SKUTR spojili síly a sní klukovské fantazie

Kulturní tipy

Divadelních premiér je v srpnu stále ještě pomálu, takže i tento prostor zaplní v neděli startující pražský festival Letní Letná. I přes hvězdnost zahraničních hostů stojí za pozornost první uvedení představení Walls & Handbags, které vzniklo ve spolupráci Petra Horníčka a Zdeňka Moravce s duem SKUTR. Druhé jmenované netřeba představovat, dvojice Horníček a Moravec stojí za loňským úspěšným představením Loser(s). V jejich spolupráci vznikne divadelně taneční a akrobatická podívaná. „Pětice dospělých se vrací na dvorek ke zdi, aby opět snila klukovské fantazie. Za zdí totiž může být celý svět. Stačí ji jen přelézt,“ láká kus s mezinárodní účastí. První uvedení je v plánu už v pondělí.

Olomoucký: Tomáš Klus i Anna K. Hrady CZ startují na Bouzově

Na dvě desítky koncertů si užijí návštěvníci putovního festivalu Hrady CZ, který v pátek a sobotu zavítá na hrad Bouzov. Jedna z největších hudebních přehlídek letošního léta v Olomouckém kraji slibuje rozšířený program i nový a větší areál vybudovaný na pastvinách s výhledem na věže hradu. Brány festivalu se lidem otevřou v pátek v 16:00, v 18:00 začne koncertní maraton, který vrcholí vystoupením zpěváka Tomáše Kluse. Sobotní program se na Bouzově rozjede jen 12 hodin po posledních pátečních vystoupeních, návštěvníci se mohou těšit na Xindla X, Visací zámek, Annu K., Mig 21 nebo kapelu Čechomor a Wanastowi Vjecy. Vstupenky na místě na celý festival přijde na 780 korun.

Zlínský: Kyjov otevře folklorní náruč

Jízdu králů, přehlídku krojů a tradiční lidové umění nabídne nejstarší regionální folklorní festival v České republice Slovácký rok v Kyjově. Od čtvrtka do neděle se mohou návštěvníci těšit na bohatý program na Masarykově náměstí, v letním kině a v parku. Program zahájí ve čtvrtek v 17:00 otevření všech výstav, po němž bude následovat medailon k 85. narozeninám zpěvačky Anny Kyliánové a přehlídka dechových hudeb. V pátek mohou mimo jiné návštěvníci od 19:00 zhlédnout stavění máje či oslavit od 20:00 150. výročí narození sběratelky Františky Kyselkové. Z pestré škály sobotního programu bude tradičně v 14:00 poutat pozornost krojovaný průvod městem a v 16:00 roztančené náměstí. V neděli v 10:30 přijede z nedalekých Skoronic chasa na koních a předvede jízdu králů. Od 15:00 vystoupí houslista Pavel Šporcl a návštěvníci zhlédnou umučení Ježíše Krista v lidové písni. Slovácký rok, jehož tradice začala v roce 1921, se koná jen jednou za čtyři roky a organizátoři evidují vždy přibližně 30 tisíc návštěvníků.

Moravskoslezský: Muzikantské žně budou ve Frýdku-Místku

Dva pohodové večery s muzikou chystají ve Frýdku-Místku. V pátek i sobotu se na velkém nádvoří tamějšího zámku totiž koná už 16. ročník Muzikantských žní, které nabídnou hlavně folk a country. Hlavní hvězdou pátečního programu bude výrazná osobnost české populární hudby Vladimír Mišík s kapelou ETC a Jaroslavem Olinem Nejezchlebou. Zahrají i skupiny Kaczi, Whiskey Before Breakfast či Bujabéza a Kupodivu. Sobota pak bude patřit kapele Žalman a spol., Folkteamu, Claymore, New Bridge a Dobrákům od Kosti. Akce začíná vždy v 17 hodin, chystá se také občerstvení či třeba taneční vystoupení. Vstupenky pořídíte i na místě, a to za 150 korun na den nebo za 280 korun na oba dny.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Najdete na iDNES.cz