Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Jak se hraje pro krále o múzách a ženách. I pod vlivem úplňku

  16:55aktualizováno  16:55
Nabídce koncertů klasické hudby v prázdninové Praze každý rok dominují Letní slavnosti staré hudby. Festival nevelký rozpočtem se specializuje na starší stylová období, nepyšní se velkými mediálními hvězdami, přesto nepůsobí uzavřeným dojmem. Neustále totiž přichází s atraktivními programy a představuje zajímavé hudebníky z různých zemí.

Luanda Siqueira ve vystoupení La Luna, Letní slavnosti staré hudby 2015 | foto: Petra Hajská

Letošní ročník už má za sebou tři koncerty z devíti. Opět byl každý svým způsobem objevný a vyprávěl příběhy, navíc spojené jedním tématem. Letos je jím fenomén ženství v dějinách hudby, zkoumaný z často nezvyklých úhlů.

Graciézní zábava 80 %
Zahajovací koncert vytvořil na Zámku Troja iluzi francouzského královského dvora osmnáctého století a ze stínu dějin nechal vystoupit skladatelku Élisabeth-Claude Jacquet de la Guerre, chráněnku milenky Ludvíka XIV., markýzy de Montespan, nebo Julii Pinel, o jejímž životě toho historici vědí jen málo.

Obě dámy však psaly neméně jemnou a galantní hudbu, oslavující múzy a mytologické hrdinky, jako jejich mužští kolegové. Z těch byl zastoupen například François Couperin nebo Michel Pignolet de Montéclair, z jehož díla zazněla kantáta Smrt Didonina, méně známé zpracování zoufalství a smrti královny Kartága, opuštěné Aeneem.

Hra francouzského souboru La Sainte Folie Fantastique a kultivovaný zpěv Mailys de Villoutreysové zvýraznily ušlechtilost a graciéznost dvorské zábavy.

Písně beze slov 70 %
Žena však dějinami hudby prostupovala spíš jako inspirace a předmět milostného toužení a to bylo naopak tématem druhého koncertu, jenž se konal v míčovně Pražského hradu. Holandský soubor La Violetta přivezl madrigaly autorů z šestnáctého a sedmnáctého století, konkrétně zhudebněné sonety Franceska Petrarky, opěvující básníkovu platonickou lásku, šlechtičnu Lauru de Noves.

Soubor v čele s gambistkou Paulinou van Laarhoven byl výborný, hrál nicméně instrumentální úpravy madrigalů. Byly příjemné, nenahradily však účinek slov a zpěvu, takže se v průběhu večera spíš dostavoval pocit, že tato verze by byla vhodnější ke kulisovému než k soustředěnému poslechu.

Magie měsíce 80 %
V dalším programu La Luna, opět umístěném do Trojského zámku, pozornost rozhodně neochabovala, a to i přes značné vedro. Postarali se o to členové španělského souboru Glossarium, vybaveného přirozeně i kytarou a sestavou bicích, a brazilská zpěvačka Luanda Siqueira. Předvedli jakousi směs španělské a portugalské barokní hudby, lidových melodií a moderních umělých písní jihoamerických a španělských autorů.

Všechny v různé míře spojoval měsíc, který měl v dávných kulturách ženskou povahu. Ve svých fázích zrcadlil a ovlivňoval životy lidí a jejich milostná soužení. Koncert byl jakési svérázné „etno“, pro Středoevropana exotika podaná s kombinací temperamentu a elegance. Díky tištěným překladům bylo možné si vychutnat i krásu španělské poezie.

Festival pokračuje ve středu večer v kostele sv. Šimona a Judy, kde švýcarský soubor dobových nástrojů Les Cornets Noirs vzdá hold svaté Máří Magdaléně.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz