Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letní shakespearovské slavnosti prodělají v budoucnu ještě hodně změn

  16:02aktualizováno  16:02
- "Shakespeare je taková zkouška hereckých schopností a co se týče kontinuity tvorby, tak je to po staletí nepřekonatelný autor. Právě proto si myslím, že je jediný, který může na Pražském hradě fungovat třeba deset let. Já alespoň jiného takového autora neznám," říká Alexej Pyško, producent Letních shakespearovských slavností.

S nápadem oživit léto na Pražském hradě přišel už na počátku roku 1990 prezident Václav Havel, kdo je však duchovní otcem Letních shakespearovských slavností?
S myšlenkou udělat tento projekt přišel výborný překladatel Shakespearova díla Alois Bejblík, který dnes už bohužel není naživu. V zápětí se k němu připojil Jan Kačer, Tomáš Töpfer a poté i já. V roce 1990 tedy uvedl Jan Kačer Sen noci svatojánské, který se příští rok opakoval a potom vlastně všechno utichlo. Nám ale dál v hlavě ležela myšlenka pokračovat, protože takový autor jako Shakespeare si o to vyloženě říká. Nakonec se nám ten vlak podařilo znovu roztlačit a v roce 1994 vznikl nultý ročník pod názvem Letní shakespearovské slavnosti.

Jak jste se ocitl v roli producenta?
Byl jsem jedním z těch, kteří stáli u zrodu tohoto nápadu a později jsem slavnosti znovu rozkolébal. Ale nerad říkám, že jsem producent, protože nebýt spousta lidí, kteří mě podporují, tak bych žádným producentem nebyl.

Jak vůbec vzniká program Letních shakespearovských slavností?
Je to záležitost oboustranně podpůrná, což znamená, že můžu mít sice krásný nápad, ale potřebuji k jeho uskutečnění finanční prostředky. Jinak samozřejmě vycházíme z toho, jaké tituly už jsme hráli a co se nám dál nabízí. Musím říct, že lidé navštěvují raději komedie. Přesto jsme uskutečnili i velmi riskantní krok s Macbethem a myslím, že vyšel. Je to také otázka shod různých okolností, čímž mám na mysli třeba oslovení režisérů. Někdy je na prvním místě osobnost a ta má nějakou touhu. To se stalo například v roce 1994, když jsem oslovil Tomáše Töpfera, který už nosil dvacet let v hlavě myšlenku na Romea a Julii. Ta hra se nakonec velmi povedla. Loni se také pracovalo tímto způsobem, až letošní rok jsme poprvé věděli tituly a pak až všechno ostatní.

Jaké je vlastně vaše publikum?
Přestože cizinci jsou většinou hodně váhaví, kvůli jazyku, nakonec přijdou, protože se jedná o známá díla od známého autora. Nedá se to úplně vystopovat, řekl bych že diváci jsou ve věku od deseti do sto deseti let. Například představení Jak se vám libí navštěvují především mladší lidí, protože ho Lang postavil do moderní doby.

Všichni víme, že se věci nedají dělat léta stejně. I vy máte určitě jisté plány do dalších ročníků slavností, prozradíte nám jaké?
Co můžu prozradit, je úmysl rozšířit slavnosti na projekt mezinárodní. Už teď máme vlastně jednoho takového zahraničního hosta a to Slovenské národné divadlo. Takže chceme rozšířit aktivity mimo naší republiku, přestože si myslím, že i dnes je to dost barevné. Naše agentura Schok se může podepsat hned pod několik představení.

Hodláte zůstat věrni místu konání - Nejvyššímu purkrabství?
Na Pražském hradě je spoustu kouzelných míst, Nejvyšší purkrabství je dobré díky už vystavěnému jevišti. Ale je pravda, že už letos jsme měli nastartováno na trochu jiné místo. Pražský hrad nabízí spoustu zajímavých prostředí jako je třeba Jelení příkop, ale nejde jen o něj. Pokud bude nadále pokračovat spolupráce s Pražským hradem, je možné, že se tedy do jiných prostor podíváme.

Uvedli jste informaci o možné spolupráci s Princem Charlesem, jak jste k tomu vlastně došli?
Sami jsme ho oslovili, protože víme, že je obdivovatelem tvorby Williama Shakespeara a zároveň má rád Prahu. Dokonce tu byla založena nadace Prince Charlese pro obnovu památek. Jakákoliv forma podpora z jeho strany by pro nás byla skvělá, stejně, tak jako jsme rádi, že nad nás letos položil ochrannou ruku prezident Václav Havel.

 

 

 

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Najdete na iDNES.cz