Letní scény ruinují multikina i počasí

  • 1
Vzít si deku, pivo a vyrazit do letního kina, nebo dát přednost popcornu a klimatizovanému multikinu? V poslední době mnoho lidí volí častěji druhou variantu, a tak počet návštěvníků v letních kinech klesá. Celé řadě provozovatelů se jejich provoz nevyplatí.

Se silnou konkurencí multikin se musejí vyrovnávat hlavně venkovní biografy v okolí velkých měst.

Řada letních kin kvůli tomu už skončila. Existují ale výjimky, které potvrzují, že letní kina ještě nejsou přežitkem.

V některých regionech se na letošní nízké návštěvě letních kin podepsalo i nepříznivé počasí. Největší zájem o letní kina je především v menších městech. Většinou jejich existence závisí na finanční podpoře z městského či obecního rozpočtu.

Například v Královéhradeckém kraji letních kin v posledních letech ubylo. V letošní sezoně v regionu pravidelně funguje jen Letní kino Širák v Hradci Králové a autokino na hřišti v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku.

Také ve většině měst Pardubického kraje letní kina během posledních deseti let zanikla. Výjimkou je Polička, kde vzniklo nové letní kino a Chrudim, která areál letního kina v centru města zachovala.

Na sledování filmů pod širou oblohou mohou většinou už jen vzpomínat diváci v Karlovarském kraji. Díky několika nadšencům zde občas promítá pouze kino v Tepličce.

V samotné Praze se pak v letním kině na Výstavišti hrálo naposledy v roce 2000. Autokino na Strahově, které bylo otevřené v roce 1999, hrálo jen dvě sezony. Projekce pod širým nebem se v hlavní metropoli konají v zahradě budovy stanice Českého rozhlasu Regina v Karlíně, z maringotky se už řadu let promítá na Střeleckém ostrově.

Podle Václava Feštra z Kulturního centra v Turnově je ale letní kino fenomén, který by neměl zmizet. "I když letos počasí za mnoho nestojí, na každé představení přijde v průměru kolem 80 lidí. Příjmy ze vstupného tak stačí krýt provozní náklady, ty jsou totiž výrazně nižší než u kina klasického," řekl Feštr.

Na nízkou návštěvnost a doslovné stěžují i provozovatelé kin v jižních Čechách a na Olomoucku.

"To počasí bylo hrozné, několik představení se vůbec neuskutečnilo," řekla Jaroslava Bernasová ze strakonického Městského kulturního střediska.

Ani na Olomoucku není situace moc příznivá. Velkou roli zde hraje také nabídka kulturních a společenských akcí v okolí.

"Lidé vyhledávají zejména filmy, k nimž je velká reklamní kampaň. Méně známé filmy, byť kvalitní, tolik netáhnou. Úspěch měly například filmy Umučení Krista či Post coitum. Doufáme, že do konce sezony se návštěvnost zlepší, letní kino má své kouzlo," uvedla vedoucí městských kin v Hranicích na Přerovsku Dagmar Močičková.

Záblesk naděje
Pozvolnou renesanci naopak zažívají letní kina v Ústeckém kraji a na jižní Moravě. V Ústí nad Labem letos skončila oprava letního kina pro zhruba 5000 diváků za 37 milionů korun. V Brně od tohoto týdne začne promítat letní kino na koupališti v Křižíkově ulici.

Také v řadě menších měst a obcí na Vysočině, ve Zlínském a Moravskoslezském kraji si diváci mohou vychutnat film pod letní oblohou. Například v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku mohou diváci sledovat filmy v autokině, ve Zlínském kraji je hojně navštěvované kino v Uherském Brodě, na severu Moravy křižuje Bruntálsko pojízdná filmová maringotka.

Přesto není obecně návštěvnost letních kin zanedbatelná. Podle Unie filmových distributorů přišlo loni v Česku do 112 letních a pojízdných kin kolem 300 000 lidí. Tedy přibližně stejně jako do pražského multikina ve Zličíně, které mělo 285 000 diváků, nebo v Letňanech, kam zavítalo 333 000 návštěvníků.

,