Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letní Letnou završily šílené sny a cirkusácká svatba Rosti Nováka

  16:16aktualizováno  16:31
"Novocirkusová" Letní Letná je rok od roku lepší. Z nadšenecké akce vyrostla v projekt, kde je prestiž vystoupit. Letošní menu navíc bylo delikatesní: program dvou francouzských hvězd završený "svatebním" vystoupením souboru La Putyka nalákaly na Letnou rekordních 23 tisíc diváků.

První spokojený úsměv na jejich tváři vykouzlil už úvodní projekt "kutilů" z Francie Bricolage Érotique.

Plzák hadr

Kombinace vysoké akrobacie, bezchybných eskamotérských kousků a něžné provokace zafungovala na každého, hořký podtón představení, jež svou geniálně výstižnou analýzou partnerského života strčí do kapsy i studie doktora Plzáka, pak uspokojila všechny, jimž jen atraktivní obal nestačí.

Hra s významy a dvojsmysly tak umožnila hledat tomu, kdo hledat chtěl, zároveň ale neunavovala ostatní. Zatímco pro jedny bylo erotické kutění "jen" pikantní přehlídkou špičkového klaunství a akrobatické dovednosti (na žonglérské čarování nebo souboj s gumovou duší nelze zapomenout), pro druhé se na minimalistické scéně odehrával celý jejich život v kostce.

Atelier Lefeuvre & André - inscenace Bricolage ErotiqueAtelier Lefeuvre & André - inscenace Bricolage Erotique

Atelier Lefeuvre & André - inscenace Bricolage Erotique

Drobné manželské šarvátky i drásavé hádky, roztoužené těšení i boj s erotickým stereotypem, manipulace i rezignace, shovívavý nadhled i bolest, která trhá srdce - to vše šlo vyčíst mezi řádky. Z šapitó Atelieru Lefeuvre se sice často ozýval smích, ale nesmáli se všichni. A bylo to tak správně. (recenzi představení a ukázku najdete ZDE)

Skrývané mistrovství Cahin Caha

Další vrchol letenského svátku přišel v jeho druhé polovině. To do Prahy zavítal Daniel Gulko, jakýsi neoficiální guru fyzického divadla, a jeho soubor Cahin Caha. Milovnící Gulkova umění už jednou s Cahin Caha měli tu čest: před šesti lety hostoval soubor na plzeňském divadelním festivalu s dech beroucí pohádkovou podívanou Grimm.

Ukázka z představení Bricolage Érotique

Šest let je ale dlouhá doba a Gulko dokázal, že nyní už mu zdaleka nestačí jen ohromovat. Artistické a cirkusácké dovednosti ve svém novém představení REV upozadil, aby zdůraznil, že podstatná je pro něj výpověď, nikoli efekt (více o inscenaci ZDE)

Sny, které nám jednotlivé postavy "vyprávějí" souběžně na několika místech jedné scény, se střetávají i prolínají s rafinovaností připomínající aktuální filmový hit Počátek. Čas od času jeden dominuje (zpěvačka klouzající po tyči tak lehce, že se až zdá, že létá), pak ale zase splyne s dalšími a donutí nás zapomenout, co jsme viděli (respektive uložit to do podvědomí). Nikdo tu nehraje na úkor někoho dalšího, ba právě naopak - i artista, jenž by mohl mít své vlastní představení, tady občas jenom nosí rekvizity.

Letní Letná 2010 - Cahin CahaCahin Caha - představení REV

Vrcholné okamžiky představení REV souboru Cahin Caha

REV tak možná trochu zklame diváky, kteří se na "Gulka" vydali jako na mistra novocirkusových šou. Sledovat ho vůbec není jednoduché, dadaistická forma podporovaná zmatením jazyků (francouzština, angličtina čeština) budí dojem, že se snad všichni zúčastnění zbláznili. Právě dojem absolutního (leč přísně organizovaného) chaosu je však paradoxně nakonec tím, co v člověku vyvolá tu správnou odezvu.

Prvotní šok (o čem to proboha je?) zvolna vystřídá pocit absolutní svobody (může to být o čemkoli) a výsledkem je, že lidé nakonec odcházejí s překvapivě shodným pocitem: totiž že se napojili na emoce příběhu a že jím jednoznačně žijí.

Výstupy, jako je ten, v němž jeden z mužů balancuje na "schodech" z tenkých fošen a publikum přitom takřka nedýchá, jsou v inscenaci Cahin Caha v podstatě jen bonusem, třešničkou na dortu. Nicméně i ta třešnička je součást chuti.

Svatba za sto procent

Nutno říct, že Letná nezažila jenom skvělá představení. Kdyby se daly recenzovat svatby, ta, která se odehrála v poslední den festivalu přímo v jednom z šapitó (a jeho okolí), by obdržela plný počet bodů a v lecčems možná běžný program festivalu předčila.

Z představení REV

"Principál" La Putyky Rosťa Novák totiž pojal svůj vstup do manželství s dlouholetou partnerkou Kristýnou stylově a i z něčeho tak nudného, jako je obřad s oficiózními úředníky a frázemi, dokázal vykřesat parádní hru.

Ženil se v "cirkusáckém", mezi balónky, papírovými růžemi a spoustou dětí a zvířat. Místo svatebního pochodu mu k akci ryčel pravý flašinet a v "publiku" se smála spousta klaunských nosů.

Dokonce i samotný oddací akt měl pointu: k nastávajícm manželům totiž nepromlouval úředník, ale "čistokrevný" hospodský z La Putyky, herec Jiří Kohout. "Posloucháte mě, co říkám? Uvědomujete si vůbec, do čeho jdete?" hřímal na dvojici s batoletem v náručí, načež se pod záminkou "odskoku na malou" vytratil, aby se aktu ujala matrikářka.

Ze svatby Rosti Nováka - manželka KristinaZe svatby Rosti Nováka

Ze svatby Rosti Nováka (vlevo manželka Kristýna)

Vrcholným mmomentem svatebního dne však nakonec nebylo ani tak manželské ano, jako samo představení La Putyka, které čerstvý novomanžel Novák odehrál ještě téhož večera. "Nezapomenutelné," hlásili všichni, kdo tam byli. Letná tak skončila pohádkovým happyendem.

HODNOCENÍ iDNES.cz:

Atelier Lefeuvre & André: Bricolage Erotique 90%
Cahin Caha: REV 90%
Nejčtenější

RECENZE: Věčně tvá nevěrná následuje normu, že co český film, to ostuda

Z filmu Věčně tvá nevěrná

Novinka kin s názvem Věčně tvá nevěrná dokonale naplňuje zvyklost, že tuzemské romantické komedie jsou špatné, dojemně...

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Zločin v operetce. Tak se po několika dílech jeví koprodukční seriál Inspektor Max, který po slovenské lednové premiéře...

Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Seriál sice začal až v roce 1971, nicméně před padesáti lety, 20. února 1968 v pilotní epizodě Vražda na předpis, se...

Další z rubriky

Somr přečte Janáčkovy milostné dopisy, jež mistr psal své pozdní múze

Josef Somr s cenou prezidenta karlovarského filmového festivalu

Závěr života Leoše Janáčka i jeho pozdní lásku přiblíží 15. února v Divadle Viola zvláštní večer nazvaný Leoš Janáček v...

RECENZE: Caesar Malátný pěje nadržené Kleopatře písně od Chinaski

Jitka Čvančarová a Michal Malátný v představení Kleopatra

Kleopatra to má hodně těžké. Touží po pořádném chlapovi, ovšem v jejím okolí jsou k mání jen „zoufalci s ponožkama v...

Apollo 11 volá Houston. Z prvního letu na Měsíc vytvořili sonátu

Záběr z projektu Měsíční sonáta č. 11

Měsíční sonáta č. 11. Nezvyklý projekt mapující téměř devětačtyřicet let staré první přistání na Měsíci připravil...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz