Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letní Letná letos zažije hořící punkery, mýdlové bubliny i erotiku pro děti

Doporučujeme   16:50aktualizováno  16:50
Přes osmdesát představení nabídne letošní Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná 2010, který probíhá v Praze od 18. do 31. srpna na tradičním místě v Letenských sadech. Chybět nebudou ani naprosté špičky tohoto umění Cahin Caha a Atelier Lefeuvre & André nebo český hit poslední sezóny projekt La Putyka.

Letní Letná 2010 - Burnt Out Punks | foto: Archiv Letní Letné

Atelier Lefeuvre & André, projekt dvou bývalých členů proslulých Cirque O a Que-Cir-Que, se na Letnou vrací po loňském vyprodaném hostování s celovečerním představením na téma erotiky Bricolage Erotique.

"Před rokem se oba vtělili do rolí bláznivých zahradníků ve zvláštním stanu - skleníku a rozesmáli stovky návštěvníků. Nyní se vydávají s nevinností sobě vlastní na cestu poznání erotiky, svých těl, života a smyslnosti. A ničeho se přitom nebojí," láká Jiří Turek, ředitel a dramaturg Letní Letné.

Letní Letná 2010 - Bublinář Václav Strasser

Letní Letná 2010 - Václav Strasser

Letní Letná 2010 - Divadlo ANPU

Letní Letná 2010 - Divadlo ANPU

"Nečekejte nic vulgárního či zvráceného. V našich rukou struny, závěsy, židle, prkna i balóny evokují sny o ladných křivkách, liniích a dalších tělesných rysech. A nemyslete si nic špatného o tom, co se domníváte, že vidíte. Můžete se totiž mýlit," uvádějí tvůrci stím, že představení bude uvedeno celkem devětkrát, je beze slov a mohou na něj už děti od sedmi let.

Další legenda nového cirkusu, Cahin Caha, který vede uznávaný divadelník, akrobat, klaun a mág Daniel Gulko, zase představí svůj nový projekt REV. Letní Letná se stane vůbec prvním zahraničním místem od světové premiéry ve Francii, kde diváci představení uvidí.

Letní Letná 2010 - Cahin Caha

Gulko, kterého české publikum dobře zná, jej vytvořil pro šest herců – akrobaty, žongléra, klauna i zpěvačku. "Svým typickým způsobem si hraje s paralelou mezi cirkusem, otáčivými pohyby, kulatými, oblými věcmi a slovem revoluce," vysvětluje Turek tím, že herci v představení používají balancující koule, nafukovací míče, kola, vertikální tyče, pneumatiky z nákladních aut nebo obruče. Představení doprovází živá hudba.

Vyhořelí punkeři

Velkým zážitkem se bude dozajista i sám úvod festivalu, o který se postará punkový cirkus skandinávských Burnt Out Punks. Ten kombinuje akrobacii a živý hudební nářez se svérázným klaunstvím, divokou ohňovou show, tancem, energií sršícím pohybem a brutální komedií. Vstup na Burnt Out Punks navíc bude zdarma.

O představení La Putyka

Tradičně bohatý dětský program (pohádky a dětská představení po celou dobu festivalu až 4x či 5x denně) letos poprvé doplní Letní Letňák - škola, kde si budou moci děti ve věku od 6 do 15 let v době konání festivalu pod vedením zkušených a kvalitních lektorů vyzkoušet například výrobu loutek a masek, malování, zpívání, či žonglování.

Dílny povedou například herečka a divadelnice Bela Schenková a divadlo ANPU nebo Cirqueon, asociace pro současný cirkus.

Letní Letná 2010 - Décalages

Z českých představení pro dospělé se na Letní Letnou vrátí úspěšný, cenami ověnčený, projekt La Putyka Rosti Nováka a režijního dua SKUTR, soubory Décalages, Cirkus Mlejn, Circus Sacra či fire show souboru Amanitas.

Dětská představení obstarají například Teátr Víti Marčíka, Buchty a loutky, Kašpárek v rohlíku 2, Vojta Vrtek, Divadlo ANPU, Bilbo compagnie, Divadlo Koňmo, Divadélko U Panáků, bublinář Václav Strasser a mnoho dalších.

Z představení Bricolage ErotiqueZ představení Bricolage Erotique

Z představení Bricolage Erotique

Součástí areálu festivalu je také kavárna, která se večer promění na bar, výtvarné aktivity a hry pro děti zdarma, workshopy nejrůznějších cirkusových dovedností pořádaných sdružením Cirqueon či Národní galerií, diskuze na téma nového cirkusu a podobně.

Vstupenky na představení Atelier Lefeuvre & André, Cahin Caha a La Putyka jsou již nyní v prodeji v síti Ticketpro, vše pak k dostání od 16. srpna v pokladně na místě. Více informací a celý program na www.letniletna.cz.

Tipy iDNES

Z představení Bricolage ErotiqueAtelier Lefeuvre & André - dva členové proslulých souborů Cirque O a Que-Cir-Que kutí a hrají si, až oči přecházejí (o loňské inscenaci ZDE)
Cahin Caha - přední francouzský soubor nového cirkusu vedený Danielem Gulkem, který Česku učaroval už několikrát
Letní Letná 2010 - DécalagesDécalages - Česko - francouzský divadelní soubor, jenž se takřka doslova vznáší nad zemí
Divadlo ANPU - experimentální, výtvarné i loutkové divadlo založené Belou Schenkovou, v jehož inscenacích hrají přední herci (Kňažko, Klepl) i marionety (více ZDE)
Z představení La PutykaVáclav Strasser - muž, který čaruje s mýdlovými bublinami
La Putyka - projekt Rosti Nováka a dua SKUTR není třeba představovat, iDNES.cz jeho cestu ke slávě sleduje od momentu zrodu (více ZDE)
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Najdete na iDNES.cz