Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

  10:55aktualizováno  10:55
Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V představení Bestias vystupují koně a ptactvo. Francouzský soubor Cirque Inextremiste pak do své show zapojí bagr.

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk Cie | foto: Letní Letná

De Nova Stella, tedy Nová hvězda, rozzáří začátek letošního festivalu Letní Letná. Tak se jmenuje speciální představení, které pro zahájení už patnáctého ročníku pražské přehlídky nového cirkusu připravil americký režisér a artista Daniel Gulko. Kus inspirovaný dílem Tycha de Braha bude na Letné k vidění dvakrát, ve středu 15. a ve čtvrtek 16. srpna. Na představení se podílí třicet artistů z celého světa, vstup je zdarma.

Mezi hlavní letošní zahraniční lákadla patří kus Bestias spolku Baro d´Evel Cirk Cie, které do něj oproti novocirkusovým zvyklostem zapojilo i zvířata. Konkrétně jde o dva koně, andulky a vránu. Žánr nového cirkusu přitom z principu zvířata vynechává. „Už se nám ozvali mailem i ochránci zvířat,“ podotkl ředitel festivalu Jiří Turek. Podle něj je to hodně jiné než drezúra zvířat v klasickém cirkuse. „Je to zvláštní a krásné představení,“ dodal.

Fotogalerie

Novinku Dans ton cour k nám veze francouzský soubor Akoreacro, který se zde před lety představil v rámci LeDní Letné. Poprvé u nás nebudou ani francouzští Cirque Inextremiste. Před čtyřmi lety zaujali satirickým příběhem a žonglováním s plynovými bombami; jejich novinka Extension pracuje i s bagrem.

Patří už k tradici Letní Letné, že s jejím závěrem představí svou novinku český soubor Losers Cirque Company. Tým okolo Petra Horníčka se letos nechal inspirovat příběhem Jonathana Livingstona Racka, jejich kus se jmenuje Vzduchem. Neméně pozornosti si zaslouží novinka Víta Nezvala Nesnesitelná tekutost bytí, kvůli které se v pražských Holešovicích chystají speciální podmínky.

Další představení uvedou například soubory Cie Pieds Perchés, Circo Frico či Feel the Universe. Součástí festivalu je třídenní odborná konference Circus and Its Others II, jejíž první ročník před dvěma lety hostil kanadský Montreal. Podílejí se na něm české i zahraniční univerzity, přijede padesát odborníků, kteří budou probírat proměny nového cirkusu. Tématy bude například risk z pohledu psychologie, sportu či režie nebo role ženy v cirkusu.

Patnáctá Letní Letná potrvá až do 2. září.
Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Na dně Štrbského plesa našli po padesáti letech tomahavk Gojka Mitiće

Slovenští potápěči s nečekaným úlovkem staré filmové rekvizity

Velký had, poslední z kmene Mohykánů, stále neřekl poslední slovo. Slovenští potápěči totiž vylovili tomahavk, který do...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Další z rubriky

Génius, či feťák? Na Zábradlí se Sherlockovi podívají do hlavy

Záběr z představení Podivuhodný případ Sherlocka Holmese

Kriminální obsese, viktoriánská rapsodie. Oba takové popisy prý sedí na páteční novinku Podivuhodný případ Sherlocka...

RECENZE: Když Agamemnon válčil s Asadem, dceru mu zabil bombový atentát

Záběr z nastudování hry Teritorium

Trojská válka by mohla být třeba v dnešní Sýrii. Na problémy dnešní doby se tvůrci kusu Teritorium pokusili navléci...

RECENZE: Renčova muzikálová Popelka je jako živá. Ale jen když mlčí

Záběr ze zkoušek muzikálu Tři oříšky pro Popelku

Nesporná atrakce pro děti, nostalgická vzpomínka pro dospělé. Ale jako muzikál Tři oříšky pro Popelku propadají,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz