Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smrt vypráví o životě nejlépe, hlásí „sedmiprsté“ hvězdy Letní Letné

  3:35aktualizováno  3:35
Hlavní hvězdou letošního festivalu Letní Letná je kanadský soubor nazvaný 7 Fingers, který veze inscenaci La Vie, tedy Život.

Letní Letná 2012 - 7 Fingers | foto: © Joan Marcus

Soubor 7 Fingers má ve znaku dlaň se sedmi prsty. Co prst, to jeden ze zakladatelů souboru, jenž se za deset let existence vyšvihl mezi absolutní špičku nového cirkusu. Jeden ze "sedmi statečných" se jmenuje Samuel Tétreault.

Letní Letná 2012 - 7 Fingers

Letní Letná 2012 - 7 Fingers

"Sedm prstů na jedné ruce je jako skupina přátel. Stejně jako každý prst má jinou funkci a šikovnost, tak každý ze sedmi uměleckých ředitelů má trochu jiný vkus, jiné vnímání světa i jiné dovednosti, ale dohromady tvoří pevný a unikátní celek, který zmůže víc než několik talentovaných, ale izolovaných jednotlivců," vysvětluje název skupiny rodák z Montrealu.

U posledního soudu

Tétreault byl očividně velmi živé dítě, které zkoušelo kdeco, od závodění v autech po hokej. Až ve čtrnácti zakotvil v cirkusové škole, kde studoval sedm let. Už jeho první vystoupení po škole vzbudilo zájem a mladého umělce zlákal proslulý Cirque du Soleil, s nímž vystupoval v inscenaci Alegría (ve více než patnácti stovkách repríz), která byla k vidění letos v květnu v Praze. To už ale se Slunečním cirkusem Tétreault nevystupoval. Od roku 2002 je jednou z hlavních duší 7 Fingers.

Nicméně když se řekne kanadský nový cirkus, nejčastější asociace je spjata pořád se jménem mamutího podniku Cirque du Soleil, který zaměstnává stovky artistů i podpůrných členů týmu. "Hlavní rozdíl je, že Cirque du Soleil je velmi odosobněný. Všichni účinkující nosí výrazné kostýmy a make-up, vystupuje se v halách, ve značné vzdálenosti od diváka. Artisté vypadají jako bájné figury, magická stvoření, jen vzdáleně se podobající lidem. My naopak chceme, aby se s námi diváci mohli identifikovat," objasňuje Samuel Tétreault.

Členové 7 Fingers se na jevišti oslovují svými jmény, témata jejich inscenací vycházejí často z osobních prožitků. Ovšem La Vie, tedy Život, který se od pondělí představí v Praze, se liší. Členové souboru v La Vie využívají fiktivní či spíše archetypální figury moderní doby: byznysmen, naivní citlivá žena či chlápek od vedle. Ti všichni se ocitají v jakémsi očistci, kde s nimi probíhá poslední soud. La Vie přesto podle Tétreaulta nevychází z literatury, i když spojení s Danteho Božskou komedií se na první pohled nabízí.

Smrt vypráví o životě nejlíp

"Studovali jsme zobrazení očistce v klasické i moderní literatuře, nějaké motivy jsme použili. Nevyhnete se ani katolické tradici v zobrazování nebe a pekla. Nechtěli jsme ale z ničeho vyjít přímo, v tomto je inscenace abstraktní. Záleží na tom, z jakého prostředí divák pochází. Pokud z religiózního, bude některé věci vnímat jinak," uvažuje Tétreault, jenž v inscenaci také vystupuje.

7 Fingers - La Vie

La Vie se může zdát temná, ale podle tvůrců je právě pozemský konec dobrý prostředek, jak vyprávět o životě. "Velmi často totiž v životě rozeznáváme hodnotu věcí až poté, co je ztrácíme, ať už je to přátelství či láska. V momentě konfrontace se smrtí si uvědomujeme, že je život krátký, a bilancujeme, zda jsme ho nepromarnili. Výchozím bodem představení jsou tedy duše, čekající v jakési čekárně, kde jsou konfrontovány s vlastním koncem a podrobeny poslednímu zúčtování, jak vedly svůj život. A to je jednoznačný vzkaz publiku, zda svůj život žije dobře," vypráví Samuel Tétreault.

Těžké téma však neznamená, že se 7 Fingers vzdali humoru, i když je založen na černé grotesce. "Nechceme ohromovat virtuozitou artistů jako v tradičním cirkuse, i když špičkové výkony jsou předpokladem. Nový cirkus je pro nás prostředkem k vyjádření uměleckého záměru, chceme jím vypovídat příběh, nechat vyznít emoce. Cirkus je velmi přístupné umění, na rozdíl od opery nebo současného tance, a toho je třeba využít. Nový cirkus musí bavit, ale také ponoukat k zamyšlení, trochu provokovat," dodává Tétreault.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Vyrábět legraci je těžší než hrát tragédii. Bareš poprvé na Fidlovačce

Motiv z plakátu inscenace Miláček Célimare, kterou chystá Divadlo Na Fidlovačce...

Člověk, který vede dvojí život. Proutník, co se chce oženit. Pražské Divadlo Na Fidlovačce chystá na 5. března...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Najdete na iDNES.cz