Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letní kina živoří

  11:14aktualizováno  11:14
Ivančice - Bačkorová kultura diváků vysedávajících každý večer před televizní obrazovkou v teple domova znamenala konec dalšího kulturního stánku. Ivančická městská rada se rozhodla kvůli nezájmu diváků demontovat a odprodat vybavení promítacích kabin místního letního kina. Po prodeji zařízení by mělo přijít na řadu i zbourání současného amfiteátru a hledání, jak volné místo využít jinak.

"Letní kino už třetí rok nepromítá, a to kvůli malému zájmu diváků. V posledních sezonách chodilo na jednotlivá představení tolik diváků, že by se dali spočítat na prstech dvou rukou. Navíc jsme museli kabiny i přes zimu temperovat, aby se v mrazu nezničily promítací přístroje," uvedl tajemník ivančické radnice Jaroslav Horák.
Podle vedoucího letního i kamenného ivančického kina Antonína Novotného spočívá problém v tom, že distributor požaduje za stejný film jinou částku, pokud se promítá venku nebo v normálním kině.

"Například v kamenném kině zaplatíme fixní částku dvanáct set až patnáct set korun za film, v letním ale platíme polovinu vybraného vstupného. Pokud tedy do hlediště s kapacitou tři sta šedesát lidí přijde jen deset diváků, dvě stě padesát korun dáme distributorovi a ze zbytku musíme zaplatit provoz i plat promítače. To se nevyplácelo," sdělil Novotný.

Lidem však uzavření letního kina nevadí. "Ani do normálního kina se moc nechodí. A z letního se kvůli začátku promítání až po setmění vracíte domů kolem půlnoci, a to je na většinu lidí pozdě," říká student Zbyněk Kovář.

Tuto praxi potvrzuje Radko Hájek z distribuční společnosti Bonton Film. "U venkovských kin dáváme raději procentické platby z toho důvodu, aby provozovatel alespoň něco vydělal, když mu přijde jen pár diváků. V rekreačních oblastech jsou naopak letní kina poměrně úspěšná," řekl.

Naopak Falcon účtuje v jednom městě stejnou cenu za promítání filmu jak v kamenném, tak v letním kině. "Pokud jsou v jednom místě oba typy kin, což je na Moravě asi ve čtyřech městech, platí provozovatel v obou zařízeních stejnou cenu," uvedla Eva Váňová ze zastoupení firmy pro Moravu.

Už několik let zůstává zavřený i amfiteátr letního kina v zámecké zahradě v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Náklady na údržbu byly vysoké a radní nechtěli dotovat provoz kina z obecní pokladny. Venkovní kina pod letní oblohou se však na mnoha místech stále ještě drží. V převážné většině je však provozují obce, soukromníkům by se jejich udržování při životě nevyplatilo. Například v Miroslavi na Znojemsku se blíží výše příjmů celkovým nákladům.

"Výdělečné to není, ale tržby zhruba pokryjí náklady. Například vloni jsme končili s celkovou ztrátou dva tisíce korun. Kromě promítání filmů se snažíme do amfiteátru přitáhnout i jiné akce, třeba dechovku nebo školní akademie. Promítáme od začátku května do září, v areálu je možnost občerstvení. V loňském roce přišlo asi dva a půl tisíce diváků," upřesnil místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Vzpomněl i na návštěvy okolo patnácti set diváků na jediné představení. "České filmy, jako Sestřičky či Slunce, seno, jahody, přitáhly lidi z širokého okolí," dodal.
Promítat se začne ode dneška i v letním kině v Lysicích na Blanensku. "Vždy jsme se snažili kino udržet. I při dnešních cenách vstupného pořád na představení chodí řada diváků. Lidem ale vadí, že po promítání je v dědině rušno, a tak poslední dobou z některých stran zaznívají i hlasy na zavření kina," dodala Jarmila Pivoňková z Obecního úřadu v Lysicích.

Tradice promítání v letním kině bude pokračovat tuto sezonu také v Boskovicích. Diváci se mohou těšit na kvalitnější obraz i zvuk. "Udělali jsme celkovou rekonstrukci zvuku, koupili jsme nové promítačky. Úpravami a úklidem projde také hlediště," přiblížil ředitel Kulturního zařízení města Boskovice Oldřich Kovář. Tato příspěvková organizace do letního kina investovala tři sta tisíc korun, v následujícím roce hodlá pokračovat.

"Promítat začneme prvního června na Den dětí. Přes léto budou v provozu obě kina, stálé i letní. Ve stálém budeme promítat od pěti hodin, večer mohou diváci zajít do letního. Při nepříznivém počasí se odtud večerní program přenese také do stálého kina," popsal organizační záležitosti Kovář.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz