Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letní kina živoří

  11:14aktualizováno  11:14
Ivančice - Bačkorová kultura diváků vysedávajících každý večer před televizní obrazovkou v teple domova znamenala konec dalšího kulturního stánku. Ivančická městská rada se rozhodla kvůli nezájmu diváků demontovat a odprodat vybavení promítacích kabin místního letního kina. Po prodeji zařízení by mělo přijít na řadu i zbourání současného amfiteátru a hledání, jak volné místo využít jinak.

"Letní kino už třetí rok nepromítá, a to kvůli malému zájmu diváků. V posledních sezonách chodilo na jednotlivá představení tolik diváků, že by se dali spočítat na prstech dvou rukou. Navíc jsme museli kabiny i přes zimu temperovat, aby se v mrazu nezničily promítací přístroje," uvedl tajemník ivančické radnice Jaroslav Horák.
Podle vedoucího letního i kamenného ivančického kina Antonína Novotného spočívá problém v tom, že distributor požaduje za stejný film jinou částku, pokud se promítá venku nebo v normálním kině.

"Například v kamenném kině zaplatíme fixní částku dvanáct set až patnáct set korun za film, v letním ale platíme polovinu vybraného vstupného. Pokud tedy do hlediště s kapacitou tři sta šedesát lidí přijde jen deset diváků, dvě stě padesát korun dáme distributorovi a ze zbytku musíme zaplatit provoz i plat promítače. To se nevyplácelo," sdělil Novotný.

Lidem však uzavření letního kina nevadí. "Ani do normálního kina se moc nechodí. A z letního se kvůli začátku promítání až po setmění vracíte domů kolem půlnoci, a to je na většinu lidí pozdě," říká student Zbyněk Kovář.

Tuto praxi potvrzuje Radko Hájek z distribuční společnosti Bonton Film. "U venkovských kin dáváme raději procentické platby z toho důvodu, aby provozovatel alespoň něco vydělal, když mu přijde jen pár diváků. V rekreačních oblastech jsou naopak letní kina poměrně úspěšná," řekl.

Naopak Falcon účtuje v jednom městě stejnou cenu za promítání filmu jak v kamenném, tak v letním kině. "Pokud jsou v jednom místě oba typy kin, což je na Moravě asi ve čtyřech městech, platí provozovatel v obou zařízeních stejnou cenu," uvedla Eva Váňová ze zastoupení firmy pro Moravu.

Už několik let zůstává zavřený i amfiteátr letního kina v zámecké zahradě v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Náklady na údržbu byly vysoké a radní nechtěli dotovat provoz kina z obecní pokladny. Venkovní kina pod letní oblohou se však na mnoha místech stále ještě drží. V převážné většině je však provozují obce, soukromníkům by se jejich udržování při životě nevyplatilo. Například v Miroslavi na Znojemsku se blíží výše příjmů celkovým nákladům.

"Výdělečné to není, ale tržby zhruba pokryjí náklady. Například vloni jsme končili s celkovou ztrátou dva tisíce korun. Kromě promítání filmů se snažíme do amfiteátru přitáhnout i jiné akce, třeba dechovku nebo školní akademie. Promítáme od začátku května do září, v areálu je možnost občerstvení. V loňském roce přišlo asi dva a půl tisíce diváků," upřesnil místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Vzpomněl i na návštěvy okolo patnácti set diváků na jediné představení. "České filmy, jako Sestřičky či Slunce, seno, jahody, přitáhly lidi z širokého okolí," dodal.
Promítat se začne ode dneška i v letním kině v Lysicích na Blanensku. "Vždy jsme se snažili kino udržet. I při dnešních cenách vstupného pořád na představení chodí řada diváků. Lidem ale vadí, že po promítání je v dědině rušno, a tak poslední dobou z některých stran zaznívají i hlasy na zavření kina," dodala Jarmila Pivoňková z Obecního úřadu v Lysicích.

Tradice promítání v letním kině bude pokračovat tuto sezonu také v Boskovicích. Diváci se mohou těšit na kvalitnější obraz i zvuk. "Udělali jsme celkovou rekonstrukci zvuku, koupili jsme nové promítačky. Úpravami a úklidem projde také hlediště," přiblížil ředitel Kulturního zařízení města Boskovice Oldřich Kovář. Tato příspěvková organizace do letního kina investovala tři sta tisíc korun, v následujícím roce hodlá pokračovat.

"Promítat začneme prvního června na Den dětí. Přes léto budou v provozu obě kina, stálé i letní. Ve stálém budeme promítat od pěti hodin, večer mohou diváci zajít do letního. Při nepříznivém počasí se odtud večerní program přenese také do stálého kina," popsal organizační záležitosti Kovář.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz