Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letní filmovou školu zahájí Jakubiskova Bathory

  17:41aktualizováno  17:41
V pořadí už čtyřiatřicátý ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti letos zahájí projekce velkofilmu Bathory. Jeho režisér Juraj Jakubisko se tu totiž dočká samostatné retrospektivy.

Natáčení filmu Bathory - Juraj Jakubisko | foto: Slavomír KubešMF DNES

Jakubisko přitom nebude jediný režisér, kterému Letní filmová škola letos vzdá hold. Samostatný prostor bude věnován i původem chilskému režisérovi Alejandru Jodorowskému, španělskému filmaři Julio Medemu, Janu Švankmajerovi či izraelskému režiséru Amosu Gitaiovi.

Cyklus nazvaný Pavel Kohout (a film) slibuje ohlédnutí za tvorbou tohoto kontroverzně přijímaného letošního osmdesátníka. Cyklus Přepisování minulosti, doplněný o diskuse a přednášky, pak připomene "osudové osmičky" české historie.

Filmy s tématem okultismu, rituálů, alchymie a kouzelnictví jsou letos shromážděny do cyklu Bratři v triku s podtitulem Film a magie. Doplní je výstava prací Evy a Jana Švankmajerových složená i z filmových rekvizit. Vystaveny budou i československé filmové plakáty let 1960 až 1989.

Další sekce nese název Možnosti dialogu: Izrael/Palestina a diváci se v něm mohou těšit na hrané filmy a dokumenty promítnuté za účasti tvůrců obou kinematografií. Nabídne se tak jedinečný pohled na desetiletí znesvářených vztahů obou politicky i společensky provázaných zemí.

Do projektu Panorama filmové kritiky vybrali zástupci filmových časopisů z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska dva celovečerní filmy nebo pásma, která jsou součástí národního dědictví či podle nich reprezentují opomíjené aspekty národní kinematografie.

Organizátoři nezapomněli ani na hosty - do Uherského Hradiště tak letos zavítají polský herec a režisér Jerzy Stuhr a mladý německý filmař Veit Helmer.

Doprovodný program - tradičně složený z divadelních představení a koncertů - pak nabízí například vystoupení francouzského jazzového trumpetisty Erika Truffaze a jeho Ladyland Quartetu nebo česko-polský studentský pohybový projekt Krajina paměti/Paměť krajiny.

Důraz na vzdělávací charakter
Letní filmová škola začíná 25. července a potrvá do 3. srpna. Letos se navíc uskuteční bez účasti jejího dlouholetého ředitele Jiřího Králíka a jeho nejbližších spolupracovníků. Králík byl kvůli údajným dluhům loni na podzim odvolán, teď se soudí s organizující Asociací českých filmových klubů.

Podle zástupců asociace se organizační proměny citelně odrazily na struktuře programu, jeho důslednějším vzdělávacím charakteru i jasnějších kritériích zvaní hostů a filmových odborníků.

"Filmová škola by měla zůstat akcí, která představuje důležité mezníky z dějin kinematografie," řekl umělecký ředitel asociace Pavel Bednařík.

Na obvyklém rozpočtu zhruba ve výši jedenácti milionů korun se vedle města podílejí ministerstvo kultury, fond kinematografie, Zlínský kraj, Visegrádský fond a evropský program Media.

Zastupitelé Uherského Hradiště navíc asociaci poskytli čtyřmilionový úvěr a více než dvoumilionovou nevratnou dotaci na loňský dluh, ze kterého je viněn právě Králík.

Králík nyní vede s asociací pracovněprávní spor, v lednu na ni podal žalobu na ochranu osobnosti a tento týden trestní oznámení. Podle něj se v účetnictví objevily nelogické a podezřelé účetní operace. Předseda asociace Petr Korč to však odmítl a uvedl, že kontroly finančního úřadu žádná pochybení neprokázaly.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Najdete na iDNES.cz