Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letní filmovou školu zahájí Jakubiskova Bathory

  17:41aktualizováno  17:41
V pořadí už čtyřiatřicátý ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti letos zahájí projekce velkofilmu Bathory. Jeho režisér Juraj Jakubisko se tu totiž dočká samostatné retrospektivy.

Natáčení filmu Bathory - Juraj Jakubisko | foto: Slavomír KubešMF DNES

Jakubisko přitom nebude jediný režisér, kterému Letní filmová škola letos vzdá hold. Samostatný prostor bude věnován i původem chilskému režisérovi Alejandru Jodorowskému, španělskému filmaři Julio Medemu, Janu Švankmajerovi či izraelskému režiséru Amosu Gitaiovi.

Cyklus nazvaný Pavel Kohout (a film) slibuje ohlédnutí za tvorbou tohoto kontroverzně přijímaného letošního osmdesátníka. Cyklus Přepisování minulosti, doplněný o diskuse a přednášky, pak připomene "osudové osmičky" české historie.

Filmy s tématem okultismu, rituálů, alchymie a kouzelnictví jsou letos shromážděny do cyklu Bratři v triku s podtitulem Film a magie. Doplní je výstava prací Evy a Jana Švankmajerových složená i z filmových rekvizit. Vystaveny budou i československé filmové plakáty let 1960 až 1989.

Další sekce nese název Možnosti dialogu: Izrael/Palestina a diváci se v něm mohou těšit na hrané filmy a dokumenty promítnuté za účasti tvůrců obou kinematografií. Nabídne se tak jedinečný pohled na desetiletí znesvářených vztahů obou politicky i společensky provázaných zemí.

Do projektu Panorama filmové kritiky vybrali zástupci filmových časopisů z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska dva celovečerní filmy nebo pásma, která jsou součástí národního dědictví či podle nich reprezentují opomíjené aspekty národní kinematografie.

Organizátoři nezapomněli ani na hosty - do Uherského Hradiště tak letos zavítají polský herec a režisér Jerzy Stuhr a mladý německý filmař Veit Helmer.

Doprovodný program - tradičně složený z divadelních představení a koncertů - pak nabízí například vystoupení francouzského jazzového trumpetisty Erika Truffaze a jeho Ladyland Quartetu nebo česko-polský studentský pohybový projekt Krajina paměti/Paměť krajiny.

Důraz na vzdělávací charakter
Letní filmová škola začíná 25. července a potrvá do 3. srpna. Letos se navíc uskuteční bez účasti jejího dlouholetého ředitele Jiřího Králíka a jeho nejbližších spolupracovníků. Králík byl kvůli údajným dluhům loni na podzim odvolán, teď se soudí s organizující Asociací českých filmových klubů.

Podle zástupců asociace se organizační proměny citelně odrazily na struktuře programu, jeho důslednějším vzdělávacím charakteru i jasnějších kritériích zvaní hostů a filmových odborníků.

"Filmová škola by měla zůstat akcí, která představuje důležité mezníky z dějin kinematografie," řekl umělecký ředitel asociace Pavel Bednařík.

Na obvyklém rozpočtu zhruba ve výši jedenácti milionů korun se vedle města podílejí ministerstvo kultury, fond kinematografie, Zlínský kraj, Visegrádský fond a evropský program Media.

Zastupitelé Uherského Hradiště navíc asociaci poskytli čtyřmilionový úvěr a více než dvoumilionovou nevratnou dotaci na loňský dluh, ze kterého je viněn právě Králík.

Králík nyní vede s asociací pracovněprávní spor, v lednu na ni podal žalobu na ochranu osobnosti a tento týden trestní oznámení. Podle něj se v účetnictví objevily nelogické a podezřelé účetní operace. Předseda asociace Petr Korč to však odmítl a uvedl, že kontroly finančního úřadu žádná pochybení neprokázaly.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

RECENZE: Jiří Menzel v Tlumočníkovi předává hlavní roli do Vídně

Hrdinové filmu Tlumočník

Světová premiéra na festivalu Berlinale provázená poctou Jiřímu Menzelovi vtiskla snímku Tlumočník nádech...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Najdete na iDNES.cz