Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letní filmová škola zkusila změny, organizace skřípala

  10:32aktualizováno  10:32
Režisérský host Amos Gitai převzal od filmových klubů výroční cenu - a pořadatelé přišli o počítače, které ze štábu někdo ukradl. Tak v Uherském Hradišti skončila Letní filmová škola, jejíž 34. ročník byl svým způsobem zároveň prvním.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti - projekce na náměstí - Uherské Hradiště (30. července 2008) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Poprvé po letech totiž chyběl v čele akce Jiří Králík, jehož pořádající Asociace českých filmových klubů odvolala; změnil se i program. A výsledek?

"Koncepce náročnějších titulů byla riskantním krokem ke kritické reflexi české i světové historie, zejména v cyklu Přepisování minulosti, kde jsme se zaměřili na roky 1948 a 1968 z pohledu normalizačních tvůrců. Velkou odezvu vzbudily úvody historiků z Ústavu pro studium totalitních režimů. Kritické vyhodnocení a přehodnocení stinných stránek kinematografie by mělo být součástí poslání školy," míní nový šéf akce Pavel Bednařík.

"Letošní program byl experimentem; ten příští vznikne až na základě pozitivních i negativních reakcí," dodává s tím, že vyhlašovat témata budoucí školy na rok dopředu byla tradice "nesmyslná a limitující".

Ne všichni byli s novým programem spokojeni. Na internetových stránkách školy se objevily i stesky, že se "vytratily legrace a duch recese", které nahradila "úpornost, upocená snaha o vzdělávací serióznost a spousta cizích slov" i ve festivalových Filmových listech.

Hlavní nářky se však týkaly organizace. Na šest tisíc návštěvníků se nemohlo vejít do sálů, pořadatelé dokonce museli na pár dní pozastavit akreditace.

"Na příští rok proto plánujeme zvýšení promítacích i ubytovacích kapacit. V úvahu přicházejí projekce ve sportovní hale, v nafukovacím kině, případně ještě v několika dalších menších prostorách. Město Uherské Hradiště nám dalo najevo svou podporu," slibuje Bednařík.

Za rok však už bude mít Letní filmová škola konkurenta - obdobnou přehlídku v Písku, na jejíž podobě se podílí právě exředitel uherskohradišťské akce Králík.

Nebojí se pořadatelé, že jim bývalý kolega přetáhne diváky? "Filmovka je tu 34 let. Po letošní obrodě a zájmu si myslím, že má ještě mnoho před sebou. Přehlídku v Písku nemůžeme a nechceme vnímat jako konkurenci. Ať se jí daří," vzkázal Bednařík.

. Tibet, Kafka a Zlatá šedesátá

Co chystá nový filmový festival v Písku

Zatímco Letní filmová škola v Uherském Hradišti svůj program na příští rok ještě nezná, její bývalý šéf Jiří Králík už zve na nový Letní filmový festival v Písku, kde nyní zastává post uměleckého ředitele. Písecká akce se koná v obdobném termínu jako škola, od 31. července do 9. srpna 2009, a její koncepce se podobá Hradišti za Králíkovy éry.
Hlavní tematický blok Svět Josefa K. se věnuje absurditě nejen v dílech podle Franze Kafky: ve výběru jsou režisérská jména Jan Němec, bratři Quayovi, Steven Soderbergh či Terry Gilliam. Druhý blok patří Argentině od filmů až po tango a třetí, Zlatá šedesátá, shrne pětatřicet titulů české nové vlny. Z méně známých kinematografií se za rok v Písku představí Tibet.
Letní filmový festival povede Michael Havas z pořádající společnosti Heart of Europe Media, který jmenuje i jiná lákadla: deset pokladů Světového kulturního dědictví za účasti osobností, mezinárodní výročí - příští rok jim kraluje "dvousetletý" Edgar Alan Poe - i domácí jubilanty od Miroslava Ondříčka po Vladimíra Körnera.
"Filmovou část doplní koncerty, divadla, dílny, tanec, výstavy a literární čtení," slibuje Havas. Nerozlišují prý mezi "starým" a "novým" filmem; zajímá je film dobrý a možnost užít si při vzdělávání i "kultivované letní atmosféry" ve městě, které hostilo podobnou akci před 25 lety.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Najdete na iDNES.cz