Letní filmová škola zkusila změny, organizace skřípala

  10:32aktualizováno  10:32
Režisérský host Amos Gitai převzal od filmových klubů výroční cenu - a pořadatelé přišli o počítače, které ze štábu někdo ukradl. Tak v Uherském Hradišti skončila Letní filmová škola, jejíž 34. ročník byl svým způsobem zároveň prvním.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti - projekce na náměstí - Uherské Hradiště (30. července 2008) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Poprvé po letech totiž chyběl v čele akce Jiří Králík, jehož pořádající Asociace českých filmových klubů odvolala; změnil se i program. A výsledek?

"Koncepce náročnějších titulů byla riskantním krokem ke kritické reflexi české i světové historie, zejména v cyklu Přepisování minulosti, kde jsme se zaměřili na roky 1948 a 1968 z pohledu normalizačních tvůrců. Velkou odezvu vzbudily úvody historiků z Ústavu pro studium totalitních režimů. Kritické vyhodnocení a přehodnocení stinných stránek kinematografie by mělo být součástí poslání školy," míní nový šéf akce Pavel Bednařík.

"Letošní program byl experimentem; ten příští vznikne až na základě pozitivních i negativních reakcí," dodává s tím, že vyhlašovat témata budoucí školy na rok dopředu byla tradice "nesmyslná a limitující".

Ne všichni byli s novým programem spokojeni. Na internetových stránkách školy se objevily i stesky, že se "vytratily legrace a duch recese", které nahradila "úpornost, upocená snaha o vzdělávací serióznost a spousta cizích slov" i ve festivalových Filmových listech.

Hlavní nářky se však týkaly organizace. Na šest tisíc návštěvníků se nemohlo vejít do sálů, pořadatelé dokonce museli na pár dní pozastavit akreditace.

"Na příští rok proto plánujeme zvýšení promítacích i ubytovacích kapacit. V úvahu přicházejí projekce ve sportovní hale, v nafukovacím kině, případně ještě v několika dalších menších prostorách. Město Uherské Hradiště nám dalo najevo svou podporu," slibuje Bednařík.

Za rok však už bude mít Letní filmová škola konkurenta - obdobnou přehlídku v Písku, na jejíž podobě se podílí právě exředitel uherskohradišťské akce Králík.

Nebojí se pořadatelé, že jim bývalý kolega přetáhne diváky? "Filmovka je tu 34 let. Po letošní obrodě a zájmu si myslím, že má ještě mnoho před sebou. Přehlídku v Písku nemůžeme a nechceme vnímat jako konkurenci. Ať se jí daří," vzkázal Bednařík.

. Tibet, Kafka a Zlatá šedesátá

Co chystá nový filmový festival v Písku

Zatímco Letní filmová škola v Uherském Hradišti svůj program na příští rok ještě nezná, její bývalý šéf Jiří Králík už zve na nový Letní filmový festival v Písku, kde nyní zastává post uměleckého ředitele. Písecká akce se koná v obdobném termínu jako škola, od 31. července do 9. srpna 2009, a její koncepce se podobá Hradišti za Králíkovy éry.
Hlavní tematický blok Svět Josefa K. se věnuje absurditě nejen v dílech podle Franze Kafky: ve výběru jsou režisérská jména Jan Němec, bratři Quayovi, Steven Soderbergh či Terry Gilliam. Druhý blok patří Argentině od filmů až po tango a třetí, Zlatá šedesátá, shrne pětatřicet titulů české nové vlny. Z méně známých kinematografií se za rok v Písku představí Tibet.
Letní filmový festival povede Michael Havas z pořádající společnosti Heart of Europe Media, který jmenuje i jiná lákadla: deset pokladů Světového kulturního dědictví za účasti osobností, mezinárodní výročí - příští rok jim kraluje "dvousetletý" Edgar Alan Poe - i domácí jubilanty od Miroslava Ondříčka po Vladimíra Körnera.
"Filmovou část doplní koncerty, divadla, dílny, tanec, výstavy a literární čtení," slibuje Havas. Nerozlišují prý mezi "starým" a "novým" filmem; zajímá je film dobrý a možnost užít si při vzdělávání i "kultivované letní atmosféry" ve městě, které hostilo podobnou akci před 25 lety.


Nejčtenější

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

GLOSA: Jak politická korektnost vyzdvihla i pohřbila moderátora Oscarů

Herec Kevin Hart

Dva dny poté, co černošský komik Kevin Hart s nadšením zveřejnil, že bude uvádět Oscary, se své role vzdal. Nechce prý...

Dětský časopis narazil se svatbou, již mohou mít dvě mámy i dva tátové

Ukázka z dětského časopisu Raketa (na téma hendikepy, Tvůj soused kyborg)

Časopis Raketa učí malé děti, jak se ve světě nebát odlišností. I když označit Raketu za pouhý časopis v době, kdy...

RECENZE: Urostlý Aquaman hraje mokrou Hru o trůny úmorných 143 minut

Záběr z filmu Aquaman

Tvrdí o sobě, že není barbar, miluje umění a jako jeden z mála ještě čte knihy. Ovšem v titulní roli filmového komiksu...

Vítězný snímek Czech Press Photo nemusí ukazovat mrtvé mládě

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Vítězná fotografie ze soutěže Czech Press Photo nemusí podle odborníka na primáty Stanislava Lhoty znázorňovat to, co...

Další z rubriky

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

Hvězda s krabicemi. Fenič vybral deset okamžiků čtvrtstoletí Febiofestu

Herečka Daniela Kolářová obdržela na Febiofestu čestnou trofej Kristián. (15....

Před pětadvaceti lety, 13. prosince 1993, se konal první ročník Febiofestu. Z původně komorní pražské akce se postupně...

RECENZE: To svět superhrdinů potřeboval. Nový Spider-Man je plný vtipu

Záběr z filmu Spider-Man: Paralelní světy

Nejen fanoušci mluví o komiksovém zjevení roku. Protože animovaný film Spider-Man: Paralelní světy má daleko více vtipu...

Najdete na iDNES.cz