Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letní filmová škola zkusila změny, organizace skřípala

  10:32aktualizováno  10:32
Režisérský host Amos Gitai převzal od filmových klubů výroční cenu - a pořadatelé přišli o počítače, které ze štábu někdo ukradl. Tak v Uherském Hradišti skončila Letní filmová škola, jejíž 34. ročník byl svým způsobem zároveň prvním.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti - projekce na náměstí - Uherské Hradiště (30. července 2008) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Poprvé po letech totiž chyběl v čele akce Jiří Králík, jehož pořádající Asociace českých filmových klubů odvolala; změnil se i program. A výsledek?

"Koncepce náročnějších titulů byla riskantním krokem ke kritické reflexi české i světové historie, zejména v cyklu Přepisování minulosti, kde jsme se zaměřili na roky 1948 a 1968 z pohledu normalizačních tvůrců. Velkou odezvu vzbudily úvody historiků z Ústavu pro studium totalitních režimů. Kritické vyhodnocení a přehodnocení stinných stránek kinematografie by mělo být součástí poslání školy," míní nový šéf akce Pavel Bednařík.

"Letošní program byl experimentem; ten příští vznikne až na základě pozitivních i negativních reakcí," dodává s tím, že vyhlašovat témata budoucí školy na rok dopředu byla tradice "nesmyslná a limitující".

Ne všichni byli s novým programem spokojeni. Na internetových stránkách školy se objevily i stesky, že se "vytratily legrace a duch recese", které nahradila "úpornost, upocená snaha o vzdělávací serióznost a spousta cizích slov" i ve festivalových Filmových listech.

Hlavní nářky se však týkaly organizace. Na šest tisíc návštěvníků se nemohlo vejít do sálů, pořadatelé dokonce museli na pár dní pozastavit akreditace.

"Na příští rok proto plánujeme zvýšení promítacích i ubytovacích kapacit. V úvahu přicházejí projekce ve sportovní hale, v nafukovacím kině, případně ještě v několika dalších menších prostorách. Město Uherské Hradiště nám dalo najevo svou podporu," slibuje Bednařík.

Za rok však už bude mít Letní filmová škola konkurenta - obdobnou přehlídku v Písku, na jejíž podobě se podílí právě exředitel uherskohradišťské akce Králík.

Nebojí se pořadatelé, že jim bývalý kolega přetáhne diváky? "Filmovka je tu 34 let. Po letošní obrodě a zájmu si myslím, že má ještě mnoho před sebou. Přehlídku v Písku nemůžeme a nechceme vnímat jako konkurenci. Ať se jí daří," vzkázal Bednařík.

. Tibet, Kafka a Zlatá šedesátá

Co chystá nový filmový festival v Písku

Zatímco Letní filmová škola v Uherském Hradišti svůj program na příští rok ještě nezná, její bývalý šéf Jiří Králík už zve na nový Letní filmový festival v Písku, kde nyní zastává post uměleckého ředitele. Písecká akce se koná v obdobném termínu jako škola, od 31. července do 9. srpna 2009, a její koncepce se podobá Hradišti za Králíkovy éry.
Hlavní tematický blok Svět Josefa K. se věnuje absurditě nejen v dílech podle Franze Kafky: ve výběru jsou režisérská jména Jan Němec, bratři Quayovi, Steven Soderbergh či Terry Gilliam. Druhý blok patří Argentině od filmů až po tango a třetí, Zlatá šedesátá, shrne pětatřicet titulů české nové vlny. Z méně známých kinematografií se za rok v Písku představí Tibet.
Letní filmový festival povede Michael Havas z pořádající společnosti Heart of Europe Media, který jmenuje i jiná lákadla: deset pokladů Světového kulturního dědictví za účasti osobností, mezinárodní výročí - příští rok jim kraluje "dvousetletý" Edgar Alan Poe - i domácí jubilanty od Miroslava Ondříčka po Vladimíra Körnera.
"Filmovou část doplní koncerty, divadla, dílny, tanec, výstavy a literární čtení," slibuje Havas. Nerozlišují prý mezi "starým" a "novým" filmem; zajímá je film dobrý a možnost užít si při vzdělávání i "kultivované letní atmosféry" ve městě, které hostilo podobnou akci před 25 lety.
Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...Český slavík letos nebude. Chce restart, další ročníky plánuje změny

Karel Gott líbá svého dvaačtyřicátého Slavíka (25. listopadu 2017).

Anketa hudební popularity Český slavík se letos neuskuteční. Informaci deníku Právo portálu iDNES.cz potvrdil Jaroslav...

Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

Českého slavíka zničily sociální sítě, řekl hudební kritik Vlček v Rozstřelu

Hudební kritik Josef Vlček v diskusním pořadu Rozstřel (20. září 2018)

„Pár lidí, kteří se rozhodli Slavíka zničit, jej zničili. Je to problém sociálních sítí,” řekl hudební kritik Josef...

Další z rubriky

VIDEO: Nejdřív je vedl odbojář, pak papaláš. Hlásí se Zlatý podraz

Teaser: film Zlatý podraz

Od roku 1938 se odvíjí příběh basketbalového týmu, jehož nadějné mezinárodní dráze i životní lásce jednoho ze sportovců...

RECENZE: Metalista spadl z nejvyšší sochy Ježíše a ztratil svou Tvář

Záběr z polského filmu Tvář

Berlinale vyznamenalo Tvář stříbrnou cenou, mnozí Poláci ji však obviňují ze zákeřné lži. Bizarní příběh inspirovaný...

Seriál zve do krematoria v Boru, jméno si půjčil z legendární Nemocnice

Ukázka ze seriálu Světlu vstříc - Martin Evžen Kyšperský

Premiérový seriál Světlu vstříc odstartuje na portálu iDNES KINO v neděli 30. září. V cyklu anekdotických příběhů z...

BMW i3 Akční cena!
BMW i3 Akční cena!

r.v. 2014, naj. 41 000 km, elektro
719 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz