Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letní filmová škola vzdá hold Jakubiskovi

  17:44aktualizováno  17:44
Juraj Jakubisko a Jan Švankmajer - v duchu těchto dvou významných jmen filmu se ponese letošní Letní filmové škola v Uherském Hradišti. Čtyřiatřicátý ročník filmového festivalu letos odstartuje 27. července a potrvá do 3. srpna.

Juraj Jakubisko | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Asociace českých filmových klubů hodlá na přehlídce, která loni utrpěla šrám díky údajným dluhům ve výši 3,6 milionu korun, předat Jakubiskovi výroční cenu. Ten zde uvede retrospektivu svých filmů. Švankmajerovi bude patřit samostatná prezentace včetně výstavy.

Na festival by měl také dorazit španělský filmař Julio Medem, čímž ovšem výčet hostů není uzavřen. "Stále jednáme o účasti tvůrce mystických půlnočních filmů Alejandra Jodorowského," uvedl umělecký ředitel Asociace Pavel Bednařík.

Jedním z hlavních hostů pak bude spisovatel, scenárista a režisér Pavel Kohout, jehož rozporná osobnost se zapsala do historie české literatury, divadla a také filmu.

Ten by prý rád na filmovém plátně viděl snímek Zítra se bude tančit všude, rozsáhlý televizní román Konec velkých prázdnin a také film podle divadelní hry o kostnickém koncilu.

Hlavních programových cyklů bude podle Bednaříka dvanáct. Mezi nimi se objeví resumé české a slovenské tvorby za uplynulý "školní rok".

Králík bude chybět, dostal "zaracha"
"Novým pravidelným cyklem bude Přepisování minulosti, letos s podtitulem Roky 1948 a 1968 s pohledem normalizace. Uvedeme v něm snímky, které zásadně přehodnocovaly historické události," dodal Bednařík.

Letní filmová škola se letos uskuteční bez účasti někdejšího ředitele Jiřího Králíka a jeho nejbližších spolupracovníků. Králík byl totiž kvůli údajným dluhům loni na podzim odvolán.

Připravuje prý vlastní festival v některém z jiných měst, když ho uherskohradišťští zastupitelé tento týden nepodpořili. Naopak asociaci poskytli čtyřmilionový úvěr na uhrazení ztráty loňského ročníku a nevratnou dotaci vyšší než dva miliony korun. Město se zároveň stalo generálním partnerem.

"Kontinuita LFŠ nesmí být narušena. Chceme navázat na vše pozitivní, co v rámci této akce vzniklo," zdůraznil předseda Rady AČFK Petr Korč. Zároveň uvedl, že rozpočet bude v obvyklé výši minulých let. "Rozhodně nepůjde pod deset milionů korun," upřesnil.

V doprovodném programu se objeví koncerty, divadelní představení, literární čtení a projekce ve dvou letních kinech, které budou zdarma. Akreditace bude zahájena už za měsíc.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Najdete na iDNES.cz