Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Uherském Hradišti začíná Letní filmová škola. Zkrácená a komplikovaná

  13:41aktualizováno  13:41
V Uherském Hradišti v sobotu startuje 38. ročník Letní filmové školy. Nabídne desítky snímků, diskuse s jejich tvůrci a řadu doprovodných akcí. MF DNES zmapovala, jak vypadají poslední přípravy na akci.

Ředitelka Letní filmové školy v Uherském Hradišti Radana Korená | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Tady že se má už od soboty konat jedna z největších akcí ve Zlínském kraji, Letní filmová škola? Kdo by ve čtvrtek navštívil Uherské Hradišti, možná by se hodně divil.

Rekonstrukce hlavní křižovatky ještě neskončila a chůze mezi centrem města a středobodem filmovky v kině Hvězda není vůbec jednoduchá. Přesto se tady mají už za pár hodin procházet tisíce návštěvníků i hostů včetně hvězdy největší, filmového režiséra Carlose Saury.

Letní filmová škola

Koná se od 21. do 28. července v Uherském Hradišti.

Program filmové školy sestává opět z šesti sekcí. V odborném programu počítají organizátoři z Asociace českých filmových klubů s moderovanými lekcemi filmu zahraničních hostů.

Přijede držitel Oscara za snímek Mefisto István Szabó, který převezme Cenu Asociace českých filmových klubů, nebo španělský autor Carlos Saura.

Součástí filmovky je tradičně bohatý doprovodný program.

"Určitě bude všechno do začátku filmové školy hotové. Nechceme, aby práce na křižovatce zasáhly tuto akci," slibuje starosta Květoslav Tichavský. Myslí tím především dokončení nejdůležitější trasy mezi Hvězdou a hlavním uherskohradišťským náměstím.

Zatím jsou tady však zábrany a lidé musí využívat improvizované silniční přechody s úzkými vyšlapanými cestičkami. Dělníci ale na stavbě naplno pracovali a všechno nasvědčovalo tomu, že se začátkem filmové školy budou hotoví.

"Věřím slibu pana starosty a doufám, že aspoň část chodníku od Hvězdy a sousedního Míru směrem do centra bude hotová. Pokud by to dělníci nestihli, bylo by to pro nás opravdu tragické. Neumím si představit, jak by se tady účastníci pohybovali," podotkla ředitelka Letní filmové školy Radana Korená, která označila letošní ročník za celkově poněkud nezvyklý.

"Letošní ročník je komplikovaný. Sešlo se toho hodně, ale myslím, že to zvládneme a ustojíme," říkala Korená, zatímco kolem ní už studentky všechno připravovaly na akreditaci účastníků přímo ve Hvězdě.

V čem všem je letošní ročník jiný? Především je o dva dny kratší než v minulosti, navíc se musel vypořádat s finančními problémy. Místní radnice nakonec milionem korun částečně nahradila dřívějšího hlavního partnera, holding Synot.

Kino v nafukovacím stanu

Organizátorům navíc kvůli opravám vypadlo Slovácké divadlo, které bývalo každoročně důležitým promítacím místem. Nemohou počítat ani s nádvořím bývalých jezuitských kolejí, kde se měla odehrát řada hudebních vystoupení. "Nelze ho ještě využívat, protože se do budovy bude stěhovat třeba galerie," podotkla Korená.

Návštěvníky proto čeká improvizované řešení, které pro ně ale nakonec může být příjemnou změnou. Místo kolejního nádvoří bude denně hudební program v kině Mír, Slovácké divadlo nahradí nafukovací kino Espace Orleans, které ještě ve čtvrtek nebylo v Hradišti k vidění. Až se ho ale podaří rozložit, můžou se do něj posadit až tři stovky diváků.

"Jsme rádi, že ho tady budeme mít. Ale stálo nás hodně peněz, kdybychom je měli, nemuseli bychom nakonec festival ani o dva dny zkracovat," popsal jeden z členů organizačního štábu.

Poslední neplánovaná improvizace se týká samotného kina Hvězda. V jeho podzemních prostorech měl se začátkem filmové školy fungovat klub, jenže jeho nájemce nakonec vedení města oznámil, že o prostory ztratil zájem.

Pro Letní filmovou školu to ale nakonec byla dobrá zpráva, štáb se tady rozhodl vytvořit tiskové centrum. "Je to tady výborné, jsou to pěkné nové prostory. Líbí se nám tu," pochvalovala si tisková mluvčí filmové školy Eva Blažková.

Bez ohledu na různé problémy se ale zdálo, že Hradiště je téměř připraveno. Na několika místech byly slyšet sekačky na trávu, dělníci brousili kousek od Hvězdy oblíbený altánek, aby ho natěrači mohli hned natírat a lidé se pročítali stojany s podrobným programem filmovky.

Měli co pročítat, program je i letos hodně zajímavý a bohatý. Nabídne například retrospektivu Davida Leana, průřez maďarskou kinematografií, snímky popisující atentát na Reinharda Heydricha nebo současné ruské filmy. Lahůdkou budou blaxploitation snímky, tradičně se můžete těšit na bezpočet koncertů, divadelních představení či výstav, mezi kterými dominuje expozice o Limonádovém Joe.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

Najdete na iDNES.cz