Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letní festivaly ovlivnila bouře

  9:34aktualizováno  9:34
Letní horko přálo hojně navštíveným festivalům do sobotního večera, kdy se přihnala divoká bouře. Přehlídka Rock For People v Českém Brodě byla předčasně ukončena stejně jako alternativní festival Litoměřický kořen, na dvě hodiny byla přerušena taneční party na břehu Máchova jezera. Problémy s prudkým deštěm a větrem měla plzeňská Porta.

Největší písničkářskou přehlídku Zahrada, která skončila v Náměšti na Hané včera v půl třetí ráno, přívalové deště a blesky minuly zhruba o dvacet kilometrů. "Čtyři festivalové dny byly ve znamení slunce. I když poslední večer docházely katastrofické zprávy z Čech o postupující bouřkové frontě, Zahrada skončila za svitu hvězd," hlásil pořadatel Michal Jupp Konečný. K atrakcím Zahrady, která hostila 160 kapel či písničkářů a navštívilo ji asi deset tisíc lidí, patřily skupiny s ryčnější muzikou: Čechomor, Semtex, Točkolotoč nebo plzeňský Cop. O hudební otevřenosti Zahrady vypovídaly koncerty Vladimíra Mišíka, Jablkoně či Hradišťanu a také samostatné odpoledne vydavatelství Indies. Ve finále soutěžilo o prestižní cenu Krteček osmadvacet skupin a dvanáct sólistů či dvojic. Nejvíce sympatií získala písničkářka Žofie Kabelková z Jihlavy. Ceny udělovala také porota trampského a folkového festivalu Porta, který dozněl v sobotu v Plzni při rachotu bouřky. Interpretační Porty si odvezli brněnský Přístav, skupina P.R.D.I. z Prahy, U-Style z Děčína a znojemští Jewelci. Autorskou Portu získala sestava Tah z Moravského Krumlova za píseň Podvečer. Po bouři, která zlomila dva stromy, poškodila stan zvukařů, částečně i hlavní pódium a promáčela stovky návštěvníků, organizátoři přesunuli závěrečný koncert Dvorana do krytého pavilonu na výstavišti. "Zdálo se, že lidi utečou, ale vše se nám podařilo zorganizovat a v pavilonu bylo nakonec plno," řekl Josef Pecl ze sdružení Porta.

Plastici o půlnoci

Takřka devět tisíc lidí přijelo na bohatě obsazený festival Rock For People. Ten probíhal od čtvrtka do soboty v Českém Brodě. Na dvou velkých scénách se vystřídala takřka stovka kapel včetně londýnských hostů Asian Dub Foundation nebo finské Apocalyptiky, která publikum rozbouřila smyčcovými úpravami rockových písní. K tradičním hvězdám festivalu patřili J.A.R. nebo skupina Tři sestry, ani šraml Nahoru po schodišti dolů band nechtělo publikum pustit z pódia. Těsně před tím, než se přiblížila sobotní bouře, pořadatelé zastavili z bezpečnostních důvodů program. "Stále jsme volali meteorologickou službu. Varovali nás, že je to dost zlé," řekl Petr Fořt z pořadatelské agentury. Skupina The Plastic People Of The Universe by na závěr nevystoupila, nebýt nadšení pořadatelů. Ti si po bouři vypůjčili "suchý" zvukový aparát od místních lidí a rychle zorganizovali improvizovaný půlnoční koncert Plastiků. "Lidi, kteří tu s námi vydrželi až do konce, se na Plastiky těšili. Nechtěli jsme je zklamat," dodal Fořt.

Rozmáčený Mácháč, zlomený Kořen

Do Doks u Máchova jezera se v sobotu sjely asi čtyři a půl tisíce lidí na taneční festival Mácháč. Od poledne se tu o zábavu staralo asi dvacet diskžokejů, kteří se střídali na dvou scénách. Očekávaný déšť se přihnal večer, někteří tanečníci se odešli schovat, stovky lidí však na improvizovaném parketu zůstaly. Kvůli rozmoklému terénu museli pořadatelé program přerušit. "Asi polovina lidí odcházela. Abychom jim umožnili volný odchod, zrušili jsme kontrolu vstupenek, a tím se stal festival otevřený," říká pořadatel Jiří Mareš. Po jedenácté hodině se nebe pročistilo a pořadatelé pokračovali v programu až do šesté hodiny ranní. Lidé spokojeně tančili v blátě. Stejná vichřice se přehnala přes festival Litoměřický kořen a ukončila jej. Areál letního kina zasypaly polámané větve a stromy. Do té chvíle, od čtvrtka do soboty, zde zazněl bigbít, šraml, ska nebo folklór z Balkánu či Mongolska. Ten přivezla trojice Mongol Ajalgu. Do pestrobarevných krojů odění muzikanti hráli na dvoustrunnou basu, nástroj jatag, kterým dívka Much Toch Toch dokázala napodobit harfu i kytaru, a na zvláštní kombinaci citery a bubínku, kterým se doprovázel zpěvák Sandagjov. "Některé z písní jsou hodně staré, pocházejí až z doby Čingischánovy vlády," prozradil Sandagjov. Pozadu nezůstala v Litoměřicích ani tuzemská scéna. Publikum roztančila pražská Klec, hrající styl klezmer a podobný výsledek zaznamenaly balkánské skladby formace Ahmed má hlad. Reggae hrané téměř v punkovém rytmu a kořeněné říznými dechy přivezla mezinárodně obsazená kapela The Chancers nebo současná slovenská hvězda Polemic. "Příští rok bude festival asi jen dvoudenní, určitě ale zůstane stejně stylově pestrý," dodal pořadatel Michal Hanzl.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz