Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letí ještě South Park? Kina ukážou

  2:25aktualizováno  2:25
Větička "Zabili Kennyho!" už pronikla z původních kruhů hrstky zasvěcených až do scénky známých bavičů v televizní estrádě. Což je asi nejvyšší možný důkaz, že se animovaný South Park, milovaný pro originální humor i proklínaný za ohrožení výchovy dětí, stal skutečným fenoménem. Proto se dnes vrací do kin slavný celovečerní film South Park: Peklo na zemi do kin. Obnovená premiéra - v šesti kopiích, ostatní jsou už "ohrané" a poničené - má však ještě další důvod: na pokračování filmu by se totiž čekalo marně.
"Tvůrci stejnojmenného seriálu a filmu v nedávném rozhovoru prohlásili, že druhý díl celovečerní verze točit nebudou," uvedl Zdeněk Sedláček z distribuční společnosti Warner Bros. "Dvojky", nové díly hitů, jsou specialitou téhož Hollywoodu, z něhož si právě oba autoři South Parku, Trey Parker a Matt Stone, tak rádi a tak pohrdavě utahují.

Proč byl South Park, výtvarně prostý příběh čtyř školáků Erika, Kylea, Stana a Kennyho, kterého v každé epizodě nějak zabijí, tolik úspěšný? "Důvod je jednoduchý," psali v Sunday Times, "je to velmi, ale velmi vtipné!" A Guardian čtenářům vzkázal: "Ocitli jste se v přítomnosti géniů kresleného filmu. Buďte pokorní!"

Ovšem "pokora vůči genialitě" zní pro část publika naprosto nepřijatelně. Hošíci ze South Parku totiž mluví tak sprostě, že ochráncům mravní čistoty dětí a mládeže vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Proto řada dospělých brojila proti seriálu Městečko South Park, který v české verzi vysílá HBO a Nova. A tak loni vznikla v tuzemsku přímo iniciativa Rodiče proti South Parku - leč její internetové stránky se vzápětí dočkaly "protistránek", kde se naopak scházely hlasy obhájců South Parku. "Bylo zajímavé ten boj sledovat. Odpůrci nám láli, že jsme americká firma, které jde jen o mrzký peníz. Časem však aféra utichla, poslední pohyb na webové stránce útočící proti South Parku je z loňského srpna. Dodnes nevíme, jestli iniciátorkou hnutí byla skutečná rozhořčená matka, zda si pohrál nějaký hacker, nebo to byl fór," vzpomíná Marián Béreš z Warner Music, kde vydali soundtrack k filmu a videokazety se seriálem. Hudební nahrávky se prodalo včetně Slovenska asi 2,5 tisíce kusů, načerno vypálených prý bude dvakrát tolik. Kazet se seriálem se prodalo 15 tisíc: "Čekali jsme víc, ale lidé si to nahrávali z televize," míní Béreš.

Zato celovečerní film South Park: Peklo na zemi si vedl dobře nejen na videokazetách a DVD, ale už od počátku i v kinech. Českou premiéru měl 10. února 2000 a vidělo ho přes 180 tisíc lidí; přestože návštěvnost mohlo omezit sdělení "přístupný od 15 let". Ovšem o tom, že výsledky mohou být zkreslené zvláště v zemích se širokou sítí vícesálových multikin, svědčí příklad Spojených států: film vydělal "jen" přes padesát milionů dolarů, neboť přístupnost podle věku tam přísně střeží. "Jenže pravá čísla by byla jiná. Děti si totiž kupovaly vstupenky na povolené snímky, třeba na Tarzana, a přeběhly pak do jiného sálu na South Park," vysvětluje Marek Hanáček z Warner Bros.

Na rozdíl od filmu pro kina, jenž zůstává ojedinělý, seriál Městečko South Park pokračuje. Šéfredaktorka skladby programu televize Nova Jarka Vokurková potvrzuje, že už zakoupili další řadu, neboť se pro mladší generaci stal doslova kultem. Odbor výzkumu Novy spočítal, že se na seriál dívá asi 42 procent lidí, kteří právě sedí u televize, přičemž u mužů od 15 do 24 let je to 79 procent a mezi ženami téhož věku dokonce 81 procent.

Pokud jde o malé děti, záleží na postoji rodičů. Někteří své potomky od South Parku opravdu přísně izolují. Jiní však film v původní verzi považují "za velmi dobrou, byť specifickou a netradiční výuku angličtiny", která prý zájem jejich potomků o  anglický  jazyk nevídaně zvýšila. Také učitelé přiznávají, že loni si děti ve škole hromadně kreslily Kennyho a jeho partu.

A dnes? "Módu South Parku přebil nástup Pokémonů, v původní síle se jeho vlna asi nevrátí," míní Béreš. Je otázka, které vzory, zda milovníci pšouků ze Zapadákova South Park, či pištivé příšery z počítačové říše Pokémonů, jsou pro děti vhodnější. Ale školáci sami si vybírají nové idoly; teď prý kartičky hokejistů.

South Park: Peklo na Zemi - South Park: Bigger, Longer And Uncut
(USA 1999) Celovečerní animovaný film

Scénář Pam Brady, Trey Parker a Matt Stone
režie

Trey Parker

Distribuce Warner Home Video. ČR
čas 81 minut, dabing, titulky

Eric - jedna z postaviček seriálu Městečko South Park.

Kenny - jedna z postaviček seriálu Městečko South Park.

Kyle - jedna z postaviček seriálu Městečko South Park.

Stan - jedna z postaviček seriálu Městečko South Park.

Přebal videokazety číslo 1 s epizodami Cartman dostává anální sondu a Sopka.

Přebal videokazety číslo 3 s epizodami Slon miluje svini a Smrt.

Přebal videokazety číslo 2 s epizodami Posilovač 4000 a Velká růžová plavba teplého Ala.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz