Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letec hledal ve filmu ženy

  10:37aktualizováno  10:37
Ondřej Vetchý coby válečný pilot Sláma, nyní vězeň na Mírově, zvedá oči k slunečnímu paprsku, který jej zavádí zpět do oblačných výšek; hudba sílí, plátno se zatmí, Tmavomodrý svět končí. V hledišti na pracovní předpremiéře filmu Jana a Zdeňka Svěrákových se sešli dva lidé, kteří by o skutečných hrdinech téhle podívané, českých letcích za války v Anglii, mohli vyprávět hodiny: stíhač František Peřina a vojenský historik Jiří Rajlich.

"Třebaže je to smutný příběh, velmi mne pobavil hned začátek, když stíhači trénují vzdušné boje na kolech. My jsme totiž tehdy v úplných začátcích neuměli anglicky, začínali jsme cvičit na kolech s přimontovaným rádiem," reagoval devadesátiletý stíhač Peřina, vyznamenaný francouzským Řádem Čestné legie a českým Bílým lvem, který v bojích o Francii a Velkou Británii sestřelil patnáct německých letounů. "Věrohodné jsou ve filmu i souboje. Dokonce natolik, že se mi po těch letech zdálo, jako bych seděl v kabině stíhačky. Jenom se ve filmu moc mluví do rádia. Při soubojích nebyl na řeči čas. Ale až na tu maličkost byly souboje pravdivě natočeny," uznává Peřina.

Tmavomodrý svět
ČR, 2001

Režie Jan Svěrák
Scénář Zdeněk Svěrák
Kamera Vladimír Smutný
Hudba Ondřej Soukup
Střih Alois Fišárek
Zvuk Zbyněk Mikulík
Architekt Jan Vlasák
Produkce Roman Bartoníček
Producenti Eric Abraham a Jan Svěrák
Hrají Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Oldřich Kaiser, Tara Fitzgerald, Hans Assmann, Charles Dance, Miroslav Táborský ad.
Délka 115 minut

Má i jiné připomínky: "Válka je krutá i v tom, že není čas tesknit nad padlými kamarády. Nechci, aby to vyznělo bezohledně, ale když se někdo nevrátil z mise, prostě se nevrátil. Brali jsme to jako něco, co může zítra potkat nás." Jeho věci prý rozprodali a utržené peníze poslali na inspektorát letectva, který je dal pozůstalým. "To film trochu idealizuje."

Ke rvačce filmových hrdinů kvůli ženě Peřina říká: "Je dobře, že z nás film nedělá svatoušky, kteří si nedokážou dát vzájemně přes hubu. My se ale u aeroplánů nikdy neprali. Ke strojům jsme mohli jen tehdy, když nás k nim povolali. A když už jsme se prali, tak jen v hospodě, v jídelně - nikdy ne u letadel. Pokud jde o ženy, měli jsme dva četaře, kteří bez děvčete nevydrželi ani týden. Místo dvoudenních si brali čtyřdenní služby, aby mohli na tři dny vyrazit do Londýna za ženskými. Jejich přípravy na 'akce' si nezadaly s plánováním bojových operací, ať šlo o 'výstroj' či vyhodnocení 'tažení'. Možná to někoho pohorší, ale síla filmu je i v tom, že nás ukazuje jako normální lidi, kteří dokážou nalézt sílu k boji, ale to neznamená, že nechybují a nemají strach."

Rovněž podle publicisty a vojenského leteckého historika Jiřího Rajlicha je Tmavomodrý svět působivý. "Nejvíce si cením toho, že film je bez patosu a falešného vlastenectví, jimiž místy oplývá memoárová literatura. Tvůrcům se podařila poměrně vzácná věc: ukázali nejen silné, ale i slabé stránky hrdinů. Právě ta cesta k hrdinství přes drobná či větší selhání, nehledě na strach ze smrti, je neobyčejně cenná." I role žen v událostech plných násilí a smrti prý historika velmi zajímá. "Jakkoliv to zní paradoxně, fenomén žen k válce neodmyslitelně patří, třebaže je neprávem opomíjen. Ve válečné Británii bylo mnoho mužů na frontě, v Africe či na Dálném východě. Žen byl tedy přebytek, čehož pohlední piloti využívali. Na rozdíl od pěšáků netrčeli v zákopech plných špíny a krve, žili v relativním luxusu, z něhož je dvakrát denně vytrhly souboje."

Francouzský stíhač Pierre Clostermann to popisuje jako pravidelné a bolestné vbodávání žhavých jehlic do těla. "Piloti Royal Air Force říkávali: Ráno vstanu z čisté postele, dobře posnídám, ale už večer ze mě může být černý škvarek na pobřeží Francie," líčí Rajlich. Proto jediným světlým bodem v kolotoči odpočinku a zabíjení, jakýmsi zázračným lékem, byly pro letce ženy. "Utíkali k nim jako k protipólu válečných hrůz, symbolu něhy - a samozřejmě sexu. I to je nové poselství Tmavomodrého světa," míní historik.

Pár výtek však našel: "Mrzí mě, že některá fakta obětovali autoři uměleckému záměru. Třeba vojenská letiště přebírali od československé armády vojáci německé Luftwafe, ne wehrmachtu. Nebo: život důstojníků a poddůstojníků RAF byl přísně oddělen. Nepřicházelo v úvahu, aby spolu popíjeli v klubu či měli společné ubikace."

František Peřina ukazuje svoji fotografii z doby letecké bitvy o Velkou Británii.

Pilot František Peřina (archivní snímek z roku 1940).

František Peřina, stíhací eso druhé světové války, se zamýšlí nad odpovědí (26. června 2000)

František Peřina, stíhací eso druhé světové války, odpovídá na dotaz čtenáře (26. června 2000)

František Peřina, stíhací eso druhé světové války, při on-line rozhovoru (26. června 2000)

Tmavomodrý svět - pohlednice 1.

Tmavomodrý svět - pohlednice 2.

Tmavomodrý svět - pohlednice 3.

Kaiser a Vetchý ve filmu Tmavomodrý svět.

Ondřej Vetchý (vpravo) a Kryštof Hádek na letišti.

Britský Spitfire.

Režisér Jan Svěrák a veteráni Bitvy o Anglii - zleva gen. Alois Šiška, gen. František Fajtl, gen. Stanislav Hlučka, gen. František Peřina a proslulý fotograf Ladislav Sitenský.

Noční nálet na leteckou základnu v Británii.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Najdete na iDNES.cz