Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letadla Laurie Andersonové létají časem

  10:41aktualizováno  10:41
Současné světové turné americké hudebnice a performerky Laurie připomíná dvojí: že vydala nové album a že po dvaceti letech od debutové desky Big Science neškodí připomenout si, co všechno za ta léta napsala a natočila. Andersonová se ve dvouhodinové rekapitulaci drží toho, co je na progresivnější scéně už vlastně běžné. Starší písničky oživuje v jiných verzích, čímž pootáčí jejich tváře, konfrontuje je se současným světem i zvukem, zkouší je zestručnit či přenést do jiné nálady.
Že dnes odehraje jinak svůj první nečekaný hit - singl O Superman, to by se dalo čekat. Andersonová si ovšem se zájmem pohrává i s položkami ze sotva vydané desky Life On A String. Symfonický orchestr nahrazuje jeho klouzavou nápodobou, jako by si zpívala s nespolehlivým gramofonem.

Bubeníka Joeyho Barona vystřídal Jim Black - jiná individualita z tavicího kotle postmoderní hudby, newyorského downtownu. Tihle lidé nehrají žánry, ale osobní hudbu, takže Blackovy bicí písničky dost proměňují: třeba prostřednictvím hry nehty a bříšky prstů na tabulku, spouštějící samplované zvuky z reálného světa i digitálního matrixu. Malá kapela všechno hraje naživo, nespouští žádné delší sekvence ze záznamu, s hudbou nekorespondují žádné promítané obrazy či akce, které Andersonová na scéně jindy rozehrává. Přesto kvartet působí jako akční technologický výsadek zvukových básníků, do jejichž světa se vejdou kostelní zvony, japonská loutna, dvojhlas jediné zpěvačky snímané dvěma mikrofony i praskání, lupance, švy, interference, pípání a vrnění elektronických čidel.

Laurie Anderson

Peter Scherer - elektronika
Skúli Sverrisson - baskytara
Jim Black - bicí

Berlín, Hochschule der Kunst, 18. října 2001

ROZHOVOR S LAURIÍ ANDERSONOVOU ČTĚTE ZDE.

Jazyk, jaký dnes naplno používá třeba Björk a v dietní porci třeba Depeche Mode, pomáhala Andersonová ustavit: když ho od té doby zdokonalili noví radikální umělci, bere si teď střídmou splátku nazpět. Tak jako kdysi v pražské Lucerně promluvila česky, v Berlíně přeložila do němčiny svědectví o pohádkovém páru Hänsel & Grätel (Jeníčkovi a Mařence), kteří stárnou po berlínských barech a hrají ve Fassbinderově filmu. Andersonová umí nezaměnitelně mást, jde-li o hranici mezi její autobiografií a příběhy, které předkládá: vlastně se nedá poznat, kdy si vymýšlí a kdy svou tvorbu komentuje. Mrazivě ovšem zazněl právě dávný "hit" O Superman natočený roku 1981: anonymní hlas z telefonního záznamníku tu varuje před blížícími se letadly.

Celý koncert věnovala Laurie Andersonová možnostem, které máme všichni ukryté v sobě: odvaze a odhodlání spřádat plány pro budoucnost ve světě neustálých proměn. Současnost New Yorku v průběhu večera umělkyně nazvala báječnou: zjitřenou, ve znamení pospolitosti a vznikání nových politických subjektů.

Drobná čtyřiapadesátiletá tvůrkyně podobně jako J. L. Borghes vymýšlí světy, principy, kapitoly dějin, paralelní biologické systémy. Mystifikuje o intimním životě emancipovaných pavouků stejně jako o historii Manhattanu - místa, kam podle ní od počátku přicházeli nepřizpůsobivci, kteří se nehodili nikam jinam. Je nadějné, že Amerika, mocný hybatel globalizovaného světa, skrze ně dnes nabízí ironický a poetický protijed.

Fotografie z monografie Laurie Anderson.

Fotografie z monografie Laurie Anderson.

Fotografie z monografie Laurie Anderson.

Fotografie z monografie Laurie Anderson.

Fotografie z monografie Laurie Anderson.

Fotografie z monografie Laurie Anderson.

Laurie Anderson, Life on a String. Fotografie z obalu alba.

Laurie Anderson, Life on a String. Fotografie z obalu alba.

Laurie Anderson, Life on a String. Obal alba.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz