Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lenny Kravitz předvedl skoro bezchybnou revoluci lásky

  1:42aktualizováno  1:42
Byl to skoro dokonalý hudební zážitek. Perfektní kapela plná zkušených hráčů, pompézní stadionová hudba čerpající groove z funku a hlučné kytarové riffy ze sedmdesátkového hardrocku, všechny hity, tři dlouze vynucované přídavky, les houpajících se rukou nad hlavou v po strop našlapané hale.

Lenny Kravitz - Love Revolution Tour, O2 Arena Praha (23. června 2008) | foto:  David Neff, MAFRA

Takový byl ve zkratce pražský koncert Lennyho Kravitze k aktuální desce It Is Time For A Love Revolution, který nakonec kvůli šílení publika trval přes dvě a půl hodiny a skončil extatickým skákáním téměř všech v hale do rytmu letitého hitu Are You Gonna Go My Way. U toho se sám Lenny tak rozpařil, že na něj hned, co slezl z pódia, musel jeden z jeho asistentů hodit župan.

Zápas s českým publikem přitom určitě nebyl boxerský a na život či na smrt. Nikdo nemusel nikoho přemlouvat. Lenny Kravitz na pódium přikráčel jako úplný pán a s davem si od začátku mohl dělat, co chtěl. Když chtěl tleskání nad hlavou, stačilo ukázat, když chtěl zpěv, stačilo mu jen uhnout pusou od mikrofonu.

Lenny Kravitz - publikumPublikum tvořené zejména podezřelým množstvím zamilovaných párečků chápalo rychle a rychle se i podřizovalo. Když potom ve svém proslovu zpěvák vyhlásil revoluci lásky, většina sálu souhlasně zakroutila boky.

Už od začátku bylo ale také jasné, co se bude dát téhle pompézní stadionové show ve velkém americkém stylu vytknout; Kravitz, který si ve studiu obyčejně nahrává většinu nástrojů sám, má perfektní hráče v kapele, ale dokazovat to tím, že víc než polovinu skladeb protáhne do mnohaminutových verzí plných kytarových či saxofonových sól, to vážně nemusel.

Ve chvíli, kdy se závěrečná třetina koncertu, na němž zazněly singlové novinky z aktuální osmé studiové desky i řada starších věcí, propadla do směsky pomalých balad, bylo skoro zle.

Nádherné sólo na trumpetu a donekonečna prodlužované riffy v pomalých a vláčných rytmech by zcela určitě skvěle vyzněly v intimním jazz klubu. Ale v hale, kde jela na plné obrátky klimatizace, už to bylo místy na zívání. Milostná atmosféra, již charizmatický zpěvák od začátku nastolil, tak začala v několika momentech trochu drhnout.

Lenny Kravitz

Lenny Kravitz ale nakonec svou potřebu nechat spoluhráče sólovat na hranici onanie uhájil a lidi všem tleskali jak šílení. Už když se vrátil s prvním přídavkem, na který si šetřil největší hity, bylo jasné, že koncert skončí neobyčejně.

American Woman, Fly Away a Let Love Rule – to byla prostě smrtící kombinace. Při poslední z nich se dokonce Kravitz rozhodl podniknout malý výlet a vydal se po stranách haly přímo mezi lidi, kteří se mohli zbláznit.

. Předkapela

Skvělého přijetí se v Praze dostalo také předskakujícím OneRepublic, jejichž Timbalandem produkovaná skladba Apologize je v současné době velkým rádiovým hitem. I když zbytek jejich produkce je spíš nevýrazný a zaměnitelný, naživo docela funguje. Je to zkrátka pořád slušně dělaný současný pop, který se právě na rozehřátí publika při třetím koncertě americké rockové hvězdy v Čechách hodil naprosto perfektně.

Snad patnáctiminutová verze písničky by byla bez vizuálního vjemu dost možná k nepřežití, takhle ale Lenny dokázal, že svým charizmatem dokáže prodat i svou nekritickou adoraci všeho ze sedmdesátých let.

I když to vypadalo, že tohle musel být závěr, šílící publikum si Kravitze ještě vyvolalo na další přídavky, atmosféra se blížila davovému šílenství a komunikace mezi kapelou a fanoušky se zdála být naprosto intimní a neopakovatelná.

Z koncertu tak nakonec nemohl odcházet zklamaný nikdo – kapela ani publikum. Možná leda personál, který tam musel jenom kvůli těm zpropadeným sólům, jež neúprosně prodlužovala skvěle napsané popové písničky, trčet skoro do půlnoci.

Lenny Kravitz
Love Revolution Tour, O2 Arena Praha, 23. června 2008. Předkapela OneRepublic. Pořádala agentura Live Nation.
Hodnocení: 80 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz