Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lenka Reinerová v poslední knize cituje z deníků schovaných pod uhlím

  9:16aktualizováno  9:16
Poslední novela Lenky Reinerové Adiós, Španělsko se vrací k válce proti Frankovi. Vychází i ze zápisků, jež její manžel skryl před nacisty.

Lenka Reinerová | foto: David NeffMF DNES

reinerová

Lenka Reinerová zpracovala téma španělské občanské války na začátku šedesátých let v povídce Důkaz. O čtyřicet let později se k němu vrátila znovu. V textu zúročila nejen vzpomínky, ale i zdroj nejcennější, deníky svého příštího muže Thea Balka, který v boji proti Frankovi působil jako lékař.

S budoucí spisovatelkou se seznámil v Praze ještě před svým odjezdem. "Téma lásky však v jeho denících nedominuje. Téměř vždy je v něm přítomný motiv předčasné smrti," stojí v knize Adiós, Španělsko. Vychází v nakladatelství Labyrint jako poslední dosud nevydané dílo Lenky Reinerové, která zemřela před čtyřmi lety.

Obsahuje řadu autentických dokumentů včetně rukopisu Balkova deníku. Reinerová novelu v závěru života diktovala německým stážistkám, považovala ji za nehotový zlomek. Je nepříliš dlouhým, ale autentickým popisem situace v tehdejší Praze i přímo ve Španělsku.

Reinerová ztratila na frontě snoubence Friedricha Kassowitze, Balk odešel bojovat posléze, s autorkou se pak blíž poznal až během jejich mexického exilu. Balk schoval své deníky a zápisky v Paříži, ale když do ní pronikli Němci, bylo nutné je přemístit, jeho přítel je zahrabal v Sampigny ve sklepě u svého tchána.

"Bylo u nich párkrát gestapo, ale úkryt nenašlo," píše Reinerová. Nad úkrytem totiž ležely hromady uhlí a rostl salát. Zatímco kořeny salátu udělaly své – kvůli nim pronikla do skrýše voda a řadu Balkových poznámek zničila – uhlí bylo bezpečnější. A tak zůstaly deníky ze Španělska zachované.

Proč riskovali životy?

Balk si je vedl ve třech exemplářích a hotové stránky dělil mezi své přátele, aby bylo pravděpodobnější, že alespoň jedna kopie válku přečká. Přežily právě jen zápisky schované v Sampigny, další kopie je nezvěstná.

Poslední musela Balkova kolegyně doslova utopit, když ji vezla na poslední volné lodi z Valencie. Plavidlo nechal Franko zastavit torpédováním a ona nechtěla, aby kompromitující materiál padl nepříteli do rukou.
 
Překladatelka Viera Glosiková opatřila původní text poslední německy píšící pražské autorky doslovem a uspořádala ho. "Španělský rukopis je jedním z mála fiktivních textů Reinerové. Fiktivní je především v tom smyslu, že autorka nebyla v době občanské války ve Španělsku," vysvětluje Glosiková.

Novela vychází z očitých svědectví spisovatelčiných přátel počínaje právě zesnulým Kassowitzem. I před smrtí, když novelu diktovala, zaměstnávaly Reinerovou otázky po smyslu španělského angažmá. Proč tam jeli riskovat životy, když se jich situace na Pyrenejském poloostrově netýkala? "Věděla, že na tuhle otázku neexistuje jedna univerzální odpověď," tvrdí Glosiková.

Adiós, Španělsko je literární koláží, hlavní příběh stojí na vzpomínkách a reflexích autorky, úplný je však až právě díky Balkovu deníku a také po přečtení vysvětlující historické studie o československých interbrigadistech ve Španělsku na konci třicátých let. Těch byly téměř dva tisíce.

"Rozhodnutí každého z nich bránit se zbraní v ruce španělskou republiku nevzniklo z osobního kalkulu, nýbrž z pevného odhodlání čelit fašismu," uzavírá autorka studie Hana Bortlová v závěru knihy. A ještě jedna zajímavost: na přebalu je použitá fotografie Barcelona od slavného fotografa Roberta Capy, který si ve španělské válce "udělal jméno".
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Najdete na iDNES.cz