Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lenka Dusilová s klavírem a klarinety: čirou krásu netřeba pitvat

  13:58aktualizováno  13:58
Setkání tří zástupců rozdílných hudebních světů, zpěvačky Lenky Dusilové, pianistky Beaty Hlavenkové a kvarteta Clarinet Factory nese název Eternal Seekers a je evidentní, že bude jednou z největších událostí domácího hudebního podzimu.

Lenka Dusilová | foto: Radek Brousil

Ačkoliv kooperace rockerů či popařů s jazzmany a "lidmi od klasiky" ve světovém kontextu není nic výjimečného, na rozškatulkované české scéně je každý takový okamžik, při kterém se bourají hranice, vítaným oživením. Zvláště tehdy, když se podaří tvůrcům vytvořit monolitní dílo bez násilností, křeče a viditelných švů. Když si, jedním slovem řečeno, porozumějí.

Křištálová lupa A přesně to je případ projektu Eternal Seekers, který slučuje neobvyklý komorní sound neortodoxního klarinetového kvarteta, hráčskou i skladatelskou zkušenost jazzové pianistky a civilní, i v mnohavrstevnatých kompozicích posluchačsky velmi vstřícný vokál jedné z našich nejlepších zpěvaček popu a rocku. Plus, dodejme, zejména jazykově unikátní verše nejčastějšího textaře, slezského básníka Bogdana Trojaka (mimochodem držitele Ortenovy ceny i ocenění Magnesia Litera).

Už od podstaty setkání tří hudebních světů nemohlo dopadnout album Eternal Seekers jinak než nezařaditelně, nadžánrově. Jistě, lze rozebírat jednotlivé skladby, poukazovat na to, že v některých vedení klarinetových partů zřetelně vychází z glassovského minimalismu, že repetitivní struktury jsou umně propleteny s promyšlenými hustšími harmoniemi, že tvůrcům nechyběla hravost, která jim vedla ruku nejen při zapojování konkrétních zvuků, ale i v některých aranžérských "fórech", ať už citují zvuk starých bigbandů nebo lidových písní.

Beata HlavenkováJenže takováto analýza (která navíc nebere v potaz texty, jež jsou velmi podstatnou součástí projektu) jde přímo proti smyslu tohoto alba a zejména proti dojmům z jeho poslechu. Když si totiž člověk poslechne například Ohně, Dusilovou dokonale "vcítěné" a hudebně průzračné i melancholické stejně jako ona báseň Františka Halase ze sbírky Tvář z roku 1931, jež je zhudebněna, nemá vlastně vůbec chuť se "šťourat" v jednotlivých taktech a zvucích.

Je totiž zasažen čirou krásou - stejně jako třeba v případě hodně osobních (ze strany Lenky Dusilové coby autorky textu) a hudebně "skorolidových" Loučí nebo následující Pro Lenku, cíleného Trojakova textu, zhudebněného adresátkou s příkladnou přehledností, přímočarostí, a přitom bez lacinosti běžných popěvků. Ale vlastně i všech ostatních písní, jejichž shodným znakem je netuctovost a působivost.

Lenka DusilováNa domácí scéně lze Eternal Seekers srovnat za poslední rok jen se dvěma alby: poslední řadovkou Bártovy Illustratosphere a ještě spíše s výsledkem spolupráce cellistky a zpěvačky Doroty Barové s Vertigo Quintetem (s nímž, což vzato kolem a kolem jistě není náhoda, Dusilová také nějakou dobu spoupracovala). Není to mnoho, ale jakýms takýms příslibem do budoucna by to být mohlo.

Lenka Dusilová, Beata Hlavenková, Clarinet Factory: Eternal Seekers
vyd. Respekt Pubhlishing, čas 49:25
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Dionne Warwicková připomene svou kolegyni Arethu Franklinovou

Zpěvačka Dionne Warwicková

Soulová legenda Dionne Warwicková, která poprvé vystoupí v Česku 14. září, připomene nedávno zesnulou kolegyni Arethu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz