Jerry Lee Lewis

Jerry Lee Lewis koncertuje ve Westbury Music Fair v New Yorku. (7. června 2003) | foto: Corbis, Profimedia.cz

Legendu rokenrolu čekají v Praze růže

  • 2
Rokenrol slaví padesát let. Česko si výročí připomene koncertem klasika žánru Jerryho Lee Lewise. Na devětašedesátiletého legendárního pianistu a zpěváka čeká v Praze zaplněná Lucerna, limuzína a velká kytice růží k 69. narozeninám, které olavil 29. září.

Lewis se svojí kapelou The Killer Band, která ho už léta doprovází, přistane v Praze v úterý večer, dva dny před obrovským koncertem 50 let rock'n'rollu v pražské Lucerně, jehož je největší hvězdou.

"Těším se na skvělý koncert a na Prahu, kterou uvidím poprvé v životě," vzkazuje podle pořadatelů Jerry Lee Lewis přezdívaný Zabiják ze svého ranče nedaleko Memphisu.

Na ruzyňském letišti bude na jednoho z posledních rokenrolových klasiků (z někdejší plejády jmen žijí už jen Chuck Berry, Little Richard a Fats Domino) čekat limuzína.

"Doprovodí ho všude tam, kde se legenda světové hudby objeví. Přímo na letišti mu pak předáme kytici 69 růží k jeho 69. narozeninám," uvedl za promotéry koncertu Romek Hanzlík.

Lewisův koncert připomene výročí 50 let od první rokenrolové nahrávky. Právě před půlstoletím byla natočena a vydána nahrávka Rock Around The Clock v podání Billa Haleyho a skupiny The Comets. Kromě Lewise v Lucerně zahrají a zazpívají pamětníci tuzemské rokenrolové éry včetně Pavla Sedláčka nebo Pavla Bobka.

I přes svůj věk je Jerry Lee Lewis údajně stále ve formě a i na současných koncertech dokáže být jedinečný a také naprosto nevyzpytatelný. Tak jako v mládí, kdy si vysloužil nálepku rozporuplného a excentrického muzikanta, ale také nesmírně talentovaného.

"Posaďte mě k pianu a dejte mi prachy. Za čtvrt hodiny vám publikum rozparádím tak, že budou všichni v extázi ječet. Nikdy jsem nenarazil na lepší kšeft. Při každém vystoupení říkám lidem, co na mě chodí, že je miluju. Dávám jim vše, co můžu," neztrácí sebevědomí rodák z Louisiany, který byl jedním z prvních členů rockové Síně slávy.

"Jsou věci, který jsou a nejsou rock'n'roll. Jerry Lee Lewis sexující se svou třináctiletou sestřenkou je rock'n'roll. Michael Jackson onanující na jevišti není rock'n'roll. Je to věc úhlu pohledu. Rock'n'roll pro mě od věků představoval o hodně víc než muziku. Je to životní styl a postoj," složil poklonu rokenrolovým klasikům rozporuplný rocker s děsivou image Marilyn Manson.

Lewis vyrůstal na jižanském blues, gospelech a country hudbě. Od pěti let hrál na piano u tetičky v rodném městečku Ferriday, v osmi mu rodiče koupili vlastní nástroj (opatruje ho dodnes), když kvůli tomu zastavili farmu. Už od patnácti let se živil jako pianista po barech a hospodách.

Vzdělání v roce 1950 ukončil stylově: byl vyloučen z církevní školy v Texasu, když v místním kostele hrál americkou hymnu ve stylu boogey woogey.  Možná už tady se rodil originální Lewisův styl. Dokázal vstřebat všechny dostupné hudební vlivy a přidat k nim své dominantní rysy: dynamičnost až zuřivost, klavírní ekvilibristiku i jižanský témbr.

Lewis se zasloužil velkou měrou o rozšíření věhlasu rokenrolu. Když 29. července 1957 v televizní show Steva Allena "vysmažil" ve zběsilém tempu Whole Lotta Shakin' Goin' On, teprve tehdy si většina Američanů uvědomila, co je to rokenrol. Píseň pak dobyla popovou, country i R&B hitparádu, což před Lewisem dokázali jen jeho kamarádi Elvis Presley a Carl Perkins. Lewis to ale jako jediný dokázal i zopakovat s písní Great Ball of Fire.