Legendární Nastěnka přijela do Česka

  • 2
Nastěnka z Mrazíka, česká Popelka či Štěpán Šafránek, nebo hvězda Good bye, Lenin - takový je stručný výčet hvězd, které rozzářily jubilejní desátý ročník dětského filmového festivalu Filmák 2004. Festival letos nalezl své hlavní sídlo v Dobřanech u Plzně.

"Večer jsem asi viděla Pavla Kříže," říká čtrnáctiletá Michaela své kamarádce Tereze.

"Určitě to byl on, je tu! Musíme ho najít, než odjede. Chci podpis," rozhoduje Tereza.

Podobných rozhovorů a plánů zaznamenaly stěny dobřanských domů v posledních dnech desítky. Děti s památníky nebo jen s listem papíru se snažily ulovit autogramy zajímavých hostů, kteří, nebýt Filmáku, by do Dobřan zavítali jen stěží.

Kromě představitele Štěpána Šafránka z legendárních Básníků už bylo možno v ulicích města potkat třeba Martina Štěpánka nebo Ondřeje Vetchého. "Zdržel se asi o dvě a půl hodiny déle než plánoval a moc se mu tu líbilo. Byl Filmákem nadšen a rád by jej v budoucnu podpořil," říká ředitel festivalu Michal Šašek.

Dnes poctí svou návštěvou město i festival "celoživotní princezna" Libuše Šafránková. "Dlouho jsme nevěděli, zda vůbec přijede. Ale v pondělí nám potvrdila, že ji máme očekávat ve středu u Kinematovlaku," podotýká Jiřina Járová, která má významné návštěvy na starosti.

Představitelka Popelky a řady princezen tu převezme z rukou režisérky Věry Šimkové-Plívové ocenění za celoživotní přínos dětskému filmu.

Včera město také vzpomnělo na svého slavného rodáka, režiséra Otu Kovala. "Před slavnostním koncertem jsme návštěvníkům prezentovali označník ulice. Pojmenovali jsme po něm totiž jednu ulici v nové zástavbě. Původně jsme uvažovali o pamětní desce, ale nakonec zvítězila tahle varianta," poznamenává ředitel festivalu a zároveň místostarosta Michal Šašek.

Důvodem ke změně byl i fakt, že se nepodařilo identifikovat Kovalův rodný dům. Jeho původ totiž zůstává zatím zahalen tajemstvím. "Ve všech encyklopediích je u jeho jména uvedeno, že se narodil v roce 1931 v Dobřanech. Ale naše kroniky ani matriky ten rok narození žádného Oty Kovala nezaznamenaly. Dokonce neznají ani jméno rodiny Kovalových," prozrazuje Michal Šašek.

Částečné rozuzlení přineslo až setkání s Kovalovou pomocnou režisérkou Marcelou Pittermanovou a Janem Stránským z Pen-klubu. "Ti nám sdělili, že se Ota Koval původně jmenoval jinak. Byl to Žid a po válce si nechal změnit jméno. Jak se ale přesně jmenoval, to zatím stále zjišťujeme. Snad nějak jako Koenigsmark," krčí Michal Šašek rameny.

Ruská herečka Natalia Sedych, představitelka Nastěnky v legendární pohádce Mrazík, se podepisuje svým příznivcům na festivalu Filmák. (2.listopadu 2004)