Legenda o Mulan

- Další z řady dvourozměrných disneyovek přišla na plátna českých kin. Nedávno se vrátil po několika letech remake Andersenovy Malé mořské víly a na zvony v Paříži udeřil Zvoník od matky Boží. Američtí tvůrci si většinou berou pro scénář motivy, někdy dokonce celé příběhy, z literárního dědictví Evropy a patřičně je deformují. Již výše zmiňovaná Malá mořská víla má neočekávaně šťastný konec, jeden z družiny krále Artuše je dívka, která zachraňuje svět a tak dále.

Scénáristé Legendy o Mulan byli originálnější – pro příběh si sáhli až na dálný Východ, do Číny, která je pro mnoho Američanů stejně mysteriózní dnes, jako Česká republika před deseti lety.
Císař vládne své zemi spravedlivě a moudře. Velká čínská zeď brání jednu stranu říše, z dalších jsou hory a neprobádaná území. I ta nejlepší stavba je ale hodna překonání, a tak se na území Číny ocitají barbaři, jejichž cílem je zničit hlavní město, zabít císaře a pozabíjet obyvatele. Vše vychází skvěle, nebýt jednoho vojáka, který v pravý čas zachraňuje svou zemi. Tím vojákem je dívka Mulan, která ze strachu o svého otce nastupuje do armády a vykonává hrdinské činy před svým velitelem, do kterého se pochopitelně zamiluje...
Příběh skutečně není originální, možná trochu zavání dalekou exotikou, ale stejně dobře jako do Číny by se dal umístit kamkoliv jinam. Tváře hlavních hrdinů jsou poznamenány onou kreslenou stylizací, kdy malíři nevěděli, jaký rys dotáhnout a kde obličej upřesnit. Jedinou zajímavou inovací je kompozice koně - velké, robustní tělo, které je podpíráno uzoučkýma nohama a na němž sedí malá, disproporční hlava, je krásně se nehodícím prvkem do jinak kýčovitého prostředí.
Otec Mulan, hlava rodiny, je charismatickou postavou s přímým pohledem, jeho žena zas evropskou hospodyňkou s orientálními rysy. Ostatní postavy se nesou v duchu podobné přímočarosti, stejně tak oblíbení "pomocníčci". "Pomocníčci" jsou populární složkou každého Disneyova filmu - jejich tupost, vtipnost a schopnost vyplnit nudnou pasáž děje ne příliš vtipnými akcemi, je známa každému divákovi. Ani tentokrát nechybí dva představitelé této animované vrstvy. Tím jedním je cvrček, který nosí štěstí (skutečně) a je neustále zesměšňován malým drakem, který tvoří druhou polovinu "veselých kumpánů". Jejich veselí je poněkud lámané a němé výstupy cvrčka jsou leckdy vtipnější než dráčkovy průpovídky a grimasy. I přes jejich snahu plyne děj pomalu a vláčně, občas je proložen jednou z několika akčnějších scén, které ale působí dokonale a vyváženě. Už jen například úvodní scéna, kdy se barbaři dostávají přes Velkou čínskou zeď, je nádherně dobrodružná a dynamická.
Legenda o Mulan je velmi dobře dabována, stejně tak písně zní dobře a texty nejsou lámané. Hudby se ujal jeden skladatel Matthew Wilder, který si vede velmi dobře. Orientální melodie mu očividně nevyhovovaly, a tak napsal vlastní hudební pojetí dálné Číny, které není vůbec špatné.
Jako u většiny ostatních disneyovek, i zde se divák dočká zajetých postupů vypravování a standardních rysů animovaného filmu. Bohužel je příběh podán trochu nudně, za což možná může tvůrci nepodchycená mentalita Číny a jejího kulturního zázemí.

Legenda o Mulan - Mulan (USA 1998)

režie Barry Cook, Tony Bancroft
scénář Rita Hsiaoová, Christopher Sanders, Philip Lazebnik
hudba Matthew Wilder
hrají (v českém znění) Jana Mařasová, Ondřej Vetchý, Pavel Kříž, Pavel Rimský Daniel Vašut, Jiří Hruška, Ota Jirák, Jiří Knot a další
distribuce v zahraničí Buena Vista International
distribuce v ČR Falcon
čas 88 minut, dabing

Premiéra 26. listopadu 1998

Otec s Mulan.

"To udelal cvček!"

Velký a zlý padouch.

Závěrečná scéna.

Jízda odhodlaných bojovníků.