Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Legenda Karla Kryla opět ožije

  8:29aktualizováno  8:29
Nový Jičín - Vladimír Mišík, Jan Kryl, Svatopluk Karásek, Eva Henychová, Pepa Nos a další folkové legendy, ale také neznámí amatéři vystoupí v pátek v Novém Jičíně na již druhém ročníku festivalu Krylonoce. Akce se koná na počest Karla Kryla jako pokračování jeho etického, uměleckého a morálního režimu.
"Letos chceme dát větší prostor amatérským písničkářům, jako jsou Radim Olšák nebo Tomáš Čabla, kteří mají Karla Kryla za vzor. Pro přihlášení na festival, ovšem bylo nutné, aby zde kandidáti předvedli svou vlastní tvorbu," říká jeden ze zakladatelů Krylonocí Pepa Nos, který se i letos podílí na organizaci.

Jestliže loni autoři akce viděli smysl hlavně ve vytvoření kontinuity s etikou, morálkou a vnitřní silou Karla Kryla, kdy se snažili také o neformální oslavu folkové legendy, letos se dramaturgie Krylonocí posunula. "Pro změnu se snažíme dát větší důraz na odkaz a navazování na Krylovu tvorbu, loni to byla spíše oslava a vzpomínání. Důležitá je pro nás cesta přímé výpovědi," vysvětluje písničkář.

Vedle amatérských písničkářů se v prostoru přírodního areálu Na Skalkách objeví i uznávané legendy tuzemské folkové scény jako je například Svatopluk Karásek, Vladimír Mišík s kapelou ETC, Wabi Daněk a Miloš Dvořáček, Eva Henychová nebo právě Pepa Nos. "Mým osobním typem na hvězdu festivalu je Sváťa Karásek, bez něj by byly Krylonoce strašně ochuzené. K zajímavým účastníkům festivalu bude patřit určitě Čechoameričan Boby Houda, kterého na kytaru doprovodí česká legenda 'Guma' Kulhánek," dodává Pepa Nos.

Svatopluk Karásek se narodil roku 1942 v Praze, po studiích na evangelické bohoslovecké fakultě se v roce 1968 stal farářem. Po třech letech ovšem ztratil státní souhlas k výkonu duchovenské služby, pět let potom byl kastelánem na hradě Houska. V září 1974 vystoupil na Prvním festivalu druhé kultury v Postupicích a rychle se stal významnou hudební osobností českého undergroundu.

Za hraní svých písní, v podstatě nově otextovaných melodií černošských spirituálů, byl roku 1976 zatčen a odsouzen na osm měsíců. Roku 1980 odešel s manželkou a třemi dětmi do exilu v Rakousku, krátce nato se usadil ve Švýcarsku, kde jako duchovní trvale působil až do roku 1997.

Loni na festival zavítalo více než 1500 milovníků folkové hudby, aby si v amfiteátru Na Skalkách připomněli osobnost Karla Kryla. "I přes nepřízeň počasí lidé vydrželi do konce. Je to dobrý začátek nové tradice," uvedla  místostarostka Nového Jičína Jarmila Švubová. Na Krylonocích tehdy zahráli například Dáša Andrtová, Vlastimil Třešňák, Jiří Schmitzer či Václav Koubek. Mezi vystupujícími nechyběl ani Krylův bratr Jan, který se na festival chystá také letos. Krylonoce začnou ve čtyři hodiny odpoledne.
Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz