Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Leergut mit Weberknecht. Němci tleskají Svěrákům

  14:49aktualizováno  14:49
Jan a Zdeněk Svěrákovi mají v zahraničí zvuk už od oscarového triumfu Kolji. Ještě lepších referencí se jim ale v Německu dostává po premiéře jejich posledního filmu Vratné lahve.

Tatiana Vilhelmová a Zdeněk Svěrák ve filmu Vratné lahve (2007) | foto: Falcon

Německý tisk nešetří slovy chvály − internetový server Spiegel online dokonce uvedl, že česká kinematografie dokáže jako jedna z mála evropských konkurovat hollywoodské produkci.

Vratné lahve, v Německu uváděné od 24. ledna pod názvem Leergut (doslova "prázdný vratný obal"), totiž podle Spiegelu vynikají svěžím humorem a autenticitou podpořenou pomalým stylem vyprávění, proti které působí současná americká produkce "upotřebeně".

"Hollywoodské produkce to v Česku mají těžké, těžší než ve většině jiných států Evropy. Vratné lahve symbolizují malý kinematografický zázrak, domácí vítězství českého filmu," napsal Spiegel online v článku nazvaném "Prázdné lahve, plná kina".

Vratné lahve  německý trailer

Své tvrzení dokládá magazín faktem, že třetina lístků prodaných během loňského roku v České republice byla na domácí filmy − byť v celkové nabídce kin tvořily jen desetinu. Podobný zájem o domácí kinematografii je na starém kontinentu už jen ve Francii.

"Populární a dobrosrdečný film nemusí vždy pocházet z Hollywoodu. Svěráci to dokázali víc než působivě," přidává se k pozitivním ohlasům deník Die Welt.

Zdeněk Svěrák, jenž ve Vratných lahvích sehrál hlavní roli vysloužilého učitele Josefa Tkalouna odmítajícího se smířit s nevzrušivým životem důchodce, je pak v Německu srovnáván se slavným Seanem Connerym.

"Vždyť já nevypadám jako on. On vypadá jako já," říká v žertu Svěrák a nejen touto větou podle německého tisku dokládá šarm, humor a ironii českého filmu, ale i jeho nové sebevědomí.

foto Pan Weberknecht v němčině
jak zní předabovaný Svěrák

Ať už se můžou zdát kritiky opěvující Vratné lahve coby nejúspěšnější český film všech dob jakkoli nadsazené, diváka fandícího českému filmu minimálně potěší. A nádavkem i pobaví.

Komicky totiž působí fakt, že němečtí překladatelé si dali tu práci, a kromě dialogů přeložili i jména hlavních hrdinů. Josef se tak nejmenuje Tkaloun, ale Weberknecht, jeho kolegyně učitelka Ptáčková se pyšní příjmením Vöglein.

Postava pana Wasserbauera, který se v české verzi učí němčině, také došla posunu − jméno sice zůstalo, k paní Tkalounové, respektive Weberknechtové, dochází na lekce francouzštiny.

Pro zajímavost − Der Weberknecht je podle slovníku sekáč dlouhonohý. Tkaloun se pak jedním slovem překládá jako Das Posamente. Uvažovat se dá i o složenině slov Weber a Knecht. V tom případě by šlo o tkalcovského pacholka.

Tak se dá ale uvažovat pouze s nadsázkou. Weber se totiž dá ve slovníku najít jen jako jméno, jež se nepřekládá. Zato se jménem Řezáč si němečtí překladatelé dali stejnou práci jako s Ptáčkovou − Pavel Landovský hraje Herr Schneidera.

A ještě jedna perlička. Němečtí distributoři diváky na Vratné lahve lákají plakátem, na němž je napsáno "nejúspěšnější český film všech dob".

Soudě dle návštěvnosti to ale není pravda − například Troškova komedie Slunce, seno a pár facek uvítala během jednoho roku více než čtyři miliony diváků. Vratné lahve přitom v současné době vidělo něco málo přes jeden a čtvrt milionu.

A další nápis na německém plakátu slibující "romantickou komedii" už doslova dráždí.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz