Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Leergut mit Weberknecht. Němci tleskají Svěrákům

  14:49aktualizováno  14:49
Jan a Zdeněk Svěrákovi mají v zahraničí zvuk už od oscarového triumfu Kolji. Ještě lepších referencí se jim ale v Německu dostává po premiéře jejich posledního filmu Vratné lahve.

Tatiana Vilhelmová a Zdeněk Svěrák ve filmu Vratné lahve (2007) | foto: Falcon

Německý tisk nešetří slovy chvály − internetový server Spiegel online dokonce uvedl, že česká kinematografie dokáže jako jedna z mála evropských konkurovat hollywoodské produkci.

Vratné lahve, v Německu uváděné od 24. ledna pod názvem Leergut (doslova "prázdný vratný obal"), totiž podle Spiegelu vynikají svěžím humorem a autenticitou podpořenou pomalým stylem vyprávění, proti které působí současná americká produkce "upotřebeně".

"Hollywoodské produkce to v Česku mají těžké, těžší než ve většině jiných států Evropy. Vratné lahve symbolizují malý kinematografický zázrak, domácí vítězství českého filmu," napsal Spiegel online v článku nazvaném "Prázdné lahve, plná kina".

Vratné lahve  německý trailer

Své tvrzení dokládá magazín faktem, že třetina lístků prodaných během loňského roku v České republice byla na domácí filmy − byť v celkové nabídce kin tvořily jen desetinu. Podobný zájem o domácí kinematografii je na starém kontinentu už jen ve Francii.

"Populární a dobrosrdečný film nemusí vždy pocházet z Hollywoodu. Svěráci to dokázali víc než působivě," přidává se k pozitivním ohlasům deník Die Welt.

Zdeněk Svěrák, jenž ve Vratných lahvích sehrál hlavní roli vysloužilého učitele Josefa Tkalouna odmítajícího se smířit s nevzrušivým životem důchodce, je pak v Německu srovnáván se slavným Seanem Connerym.

"Vždyť já nevypadám jako on. On vypadá jako já," říká v žertu Svěrák a nejen touto větou podle německého tisku dokládá šarm, humor a ironii českého filmu, ale i jeho nové sebevědomí.

foto Pan Weberknecht v němčině
jak zní předabovaný Svěrák

Ať už se můžou zdát kritiky opěvující Vratné lahve coby nejúspěšnější český film všech dob jakkoli nadsazené, diváka fandícího českému filmu minimálně potěší. A nádavkem i pobaví.

Komicky totiž působí fakt, že němečtí překladatelé si dali tu práci, a kromě dialogů přeložili i jména hlavních hrdinů. Josef se tak nejmenuje Tkaloun, ale Weberknecht, jeho kolegyně učitelka Ptáčková se pyšní příjmením Vöglein.

Postava pana Wasserbauera, který se v české verzi učí němčině, také došla posunu − jméno sice zůstalo, k paní Tkalounové, respektive Weberknechtové, dochází na lekce francouzštiny.

Pro zajímavost − Der Weberknecht je podle slovníku sekáč dlouhonohý. Tkaloun se pak jedním slovem překládá jako Das Posamente. Uvažovat se dá i o složenině slov Weber a Knecht. V tom případě by šlo o tkalcovského pacholka.

Tak se dá ale uvažovat pouze s nadsázkou. Weber se totiž dá ve slovníku najít jen jako jméno, jež se nepřekládá. Zato se jménem Řezáč si němečtí překladatelé dali stejnou práci jako s Ptáčkovou − Pavel Landovský hraje Herr Schneidera.

A ještě jedna perlička. Němečtí distributoři diváky na Vratné lahve lákají plakátem, na němž je napsáno "nejúspěšnější český film všech dob".

Soudě dle návštěvnosti to ale není pravda − například Troškova komedie Slunce, seno a pár facek uvítala během jednoho roku více než čtyři miliony diváků. Vratné lahve přitom v současné době vidělo něco málo přes jeden a čtvrt milionu.

A další nápis na německém plakátu slibující "romantickou komedii" už doslova dráždí.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz