Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ledňáček s Němcem a Vránovou hýří humorem

  13:15aktualizováno  13:15
Typicky sarkastický britský humor, vypointované dialogy, ironický a zároveň decentně dojemný příběh, to vše můžeme sledovat v novém představení pražského Divadla Ungelt Ledňáček.

Ze hry Ledňáček - František Němec a Alena Vránová | foto: archiv

Lehkou rukou napsaná a černým humorem oplývající konverzační komedie Williama Douglase Homea nás zavádí do lepší společnosti, která řeší u kávy či brandy své „fatální“ vztahy a problémy.

Za jednoduchým příběhem sira Cecila a jeho dávné milé Evelyn, kteří čekají celých padesát let na to, aby si konečně den po smrti manžela Evelyn mohli vyznat lásku, se skrývá metaforické podobenství o nemožnosti lásky dvou osob, které se navzájem tolik milují.

Oba mají na krachu svého bývalého vztahu podíl a až po mnoha letech i přes počáteční strojenost, nervozitu či ostýchavost se dokážou pochopit a vyznat se jeden druhému. A nezůstává pouze u jejich vztahu, protože Cecilův sluha Hawkins, mající zvláštní vztah ke svému pánovi, do celého jejich snažení „nemístně“ zasahuje.

K decentnímu, chvíli veselému, chvíli vážnému vyznění přispěla režie Ladislava Smočka, který připravil na scéně s jedním stolem, dvěma židlemi a jednou lavičkou inscenaci vystavenou zcela na hereckých výkonech.

Na jevišti Ungeltu se tak sešli bývalí kolegové z Městských divadel pražských František Němec jako sir Cecil, Alena Vránová jako Evelyn a Petr Kostka jako sluha Hawkins. Každý z nich představuje jeden dominantní rys své postavy a společně je pojí skrytá touha vyjádřit konečně svou nevyřčenou lásku k tomu druhému.

Cecil Františka Němce je svérázný, urputný milovník, který se co chvíli rozčilí a nepatřičně vybuchne, aby se vzápětí uraženě odebral do svého křesla důležitě listovat v Timesech. Je velkolepý v gestech, ale příliš prchlivý ve slovech. Na ta s gustem reaguje Evelyn Aleny Vránové, dáma z lepší společnosti, pichlavá, zvídavá, ale zranitelná a především stále Cecila milující. Podobně jako sluha Hawkins, který příjezd Evelyn, alespoň podle výrazné mimiky a odtažitého, dětinsky trucovitého jednání, zcela odmítá.

Zatímco dialogy Cecila a Evelyn se zdály na premiéře poněkud neusazené, ztrácející v určitých momentech dynamiku a rytmus, dialogy obou postav se sluhou Hawkinsem byly perfektní nejen precizním tempem, ale i výrazným emocionálním napětím. A to především díky Petru Kostkovi, který podává soustředěný, do detailů propracovaný a výsostně humorný výkon.

Ledňáček v Divadle Ungelt není pouhá hra o prostém rozmlouvání o vztazích mužů a žen, ale klasicky pojatá konverzační komedie pro náročnější publikum.

WILLIAM DOUGLAS HOME - Ledňáček
Divadlo Ungelt Praha, režie a výprava Ladislav Smoček. Délka 120 min.
Hodnocení MF DNES: 70%

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Najdete na iDNES.cz