Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ledňáček s Němcem a Vránovou hýří humorem

  13:15aktualizováno  13:15
Typicky sarkastický britský humor, vypointované dialogy, ironický a zároveň decentně dojemný příběh, to vše můžeme sledovat v novém představení pražského Divadla Ungelt Ledňáček.

Ze hry Ledňáček - František Němec a Alena Vránová | foto: archiv

Lehkou rukou napsaná a černým humorem oplývající konverzační komedie Williama Douglase Homea nás zavádí do lepší společnosti, která řeší u kávy či brandy své „fatální“ vztahy a problémy.

Za jednoduchým příběhem sira Cecila a jeho dávné milé Evelyn, kteří čekají celých padesát let na to, aby si konečně den po smrti manžela Evelyn mohli vyznat lásku, se skrývá metaforické podobenství o nemožnosti lásky dvou osob, které se navzájem tolik milují.

Oba mají na krachu svého bývalého vztahu podíl a až po mnoha letech i přes počáteční strojenost, nervozitu či ostýchavost se dokážou pochopit a vyznat se jeden druhému. A nezůstává pouze u jejich vztahu, protože Cecilův sluha Hawkins, mající zvláštní vztah ke svému pánovi, do celého jejich snažení „nemístně“ zasahuje.

K decentnímu, chvíli veselému, chvíli vážnému vyznění přispěla režie Ladislava Smočka, který připravil na scéně s jedním stolem, dvěma židlemi a jednou lavičkou inscenaci vystavenou zcela na hereckých výkonech.

Na jevišti Ungeltu se tak sešli bývalí kolegové z Městských divadel pražských František Němec jako sir Cecil, Alena Vránová jako Evelyn a Petr Kostka jako sluha Hawkins. Každý z nich představuje jeden dominantní rys své postavy a společně je pojí skrytá touha vyjádřit konečně svou nevyřčenou lásku k tomu druhému.

Cecil Františka Němce je svérázný, urputný milovník, který se co chvíli rozčilí a nepatřičně vybuchne, aby se vzápětí uraženě odebral do svého křesla důležitě listovat v Timesech. Je velkolepý v gestech, ale příliš prchlivý ve slovech. Na ta s gustem reaguje Evelyn Aleny Vránové, dáma z lepší společnosti, pichlavá, zvídavá, ale zranitelná a především stále Cecila milující. Podobně jako sluha Hawkins, který příjezd Evelyn, alespoň podle výrazné mimiky a odtažitého, dětinsky trucovitého jednání, zcela odmítá.

Zatímco dialogy Cecila a Evelyn se zdály na premiéře poněkud neusazené, ztrácející v určitých momentech dynamiku a rytmus, dialogy obou postav se sluhou Hawkinsem byly perfektní nejen precizním tempem, ale i výrazným emocionálním napětím. A to především díky Petru Kostkovi, který podává soustředěný, do detailů propracovaný a výsostně humorný výkon.

Ledňáček v Divadle Ungelt není pouhá hra o prostém rozmlouvání o vztazích mužů a žen, ale klasicky pojatá konverzační komedie pro náročnější publikum.

WILLIAM DOUGLAS HOME - Ledňáček
Divadlo Ungelt Praha, režie a výprava Ladislav Smoček. Délka 120 min.
Hodnocení MF DNES: 70%

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Vyrábět legraci je těžší než hrát tragédii. Bareš poprvé na Fidlovačce

Motiv z plakátu inscenace Miláček Célimare, kterou chystá Divadlo Na Fidlovačce...

Člověk, který vede dvojí život. Proutník, co se chce oženit. Pražské Divadlo Na Fidlovačce chystá na 5. března...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz