Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Léčivé Nalezení paralelních civilizací věku internetu

  17:30aktualizováno  17:30
- Nasa vynakládá ročně miliardy dolarů na výzkumy a pokouší se ve vesmíru objevit jiné civilizace. Fotograf Petr Nohel ale nalezl zvláštní obyvatele, kteří vypadají jako mimozemšťané i na Zemi. “ V jejich tvarech se projevují tvůrčí síly Vysokých Inteligencí, které my – z čirého nedostatku infomací – nazýváme různě: Příroda, Evoluce, Vývoj, Bůh, Jahve, Se, Tao, Demiurg, velký designér…”říká Petr Nohel, jehož výstava právě probíhá v galerii Deltax Systems a.s.

"Tož Karlík, to je opravdový kumštýř...vždycky fotografuje svoji vlast,  svoji domovinu...," pochvaloval prý Nohelův otec jednoho jeho přítele. Synovy fotografie však pro něj byly naprosto nesrozumitelné.

Láska a obdiv k neuvěřitelným výtvorům přírodních tvůrčích sil, ať si je pojmenujeme jakkoli, je u Petra Nohela patrná na první pohled. Zároveň se ale fotograf nevzdaluje moderním technologiím a vynálezům, které jsou od přírody na míle vzdálené.

… "Neboť musí být tvořeno, aby mohlo být vyvíjeno a musí být vyvíjeno, aby mohlo být tvořeno," pokračuje fotograf. A tato slova nevypouští jen tak do větru. Při práci, jejímž výsledkem jsou jedinečné snímky mikrosvěta hmyzu či anorganiky, používá vysoce kvalitní přístroje jako je mikroskop a fotoaparáty se speciálními objektivy. Digitální fotoaparáty, počítačové úpravy a retuše ale u Nohela místo nemají. Autor se zcela spoléhá na svůj um, což je v jeho případě skutečně dobře.

Nohel pojmenoval svůj cyklus Nalezení paralelních civilizací věku Internetu. Ptáte se proč, když vlastně jeho snímky nemají s počítači a Intenetem zdánlivě nic společného? Nohel odůvodňuje volbu názvu tím, že dnes už nejen v přírodě, ale i ve světě člověkem stvořeném, na monitorech počítačů, je možné spatřit divné tvary a struktury v nečekaném čase a prostoru.

"Něco málo z toho, co umí, oni nám neznámí Tvůrci paralelních civilizací totiž naučili i Člověka. Z ledasčeho tak možno soudit: Člověk sám už započal tvořit de facto nové organismy. Internetem nevědomky začíná kopírovat dávno existující gigantickou velesíť, celoplanetární TerraNet…" tvrdí Nohel.

Podle něj existuje kolektivní nadvědomí, což například vysvětluje, proč se náhle v naprosto stejnou dobu vyskytnou dva shodné nápady u vzájemně naprosto neznámých a fyzicky vzdálených lidí.

V katalogu k výstavě se píše, že snímky nemají pouze bezprostřední estetický účinek. Biotronici, psychotronici a odborníci na bioenegrgii, kteří obrázky spatřili, se prý shodují, že vyzařují i léčivé síly.

Paralelami mezi různými civilizacemi a společenstvími se Nohel zabýval již v předchozích pracích. Na výstavě Nalezení Paralelních civilizací věku hermetismu představil bytosti a pojmy hebrejské, sumerské, egyptské, keltské, japonské a čínské mytologie, respektive kabaly a tradičního hemetismu. Současná expozice podle Nohela prezentuje moderní hermetismus počítačů a jejich komunikace.

Nalezení paralelních civilizací věku Internetu: Fotogalerie Deltax Systems a.s., na Pankráci 30, Praha 4, návštěva možná každý čtvrtek a pátek od 14.00 – 17.00 po dohodě. Tel. 61001230

Štír astrální

Veselý rarášek Avirus, benevolentní a uživatelsky přívětivý, aspoň zatím

Příchozí odjinud

Starell, Casanova na penzi

Proč je sex fajn? Zeptejte se svého P.C.

Compuboy: kyberguru, guru kyborgů

Astrální rezonance

Orgasmus jistého P.C.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Najdete na iDNES.cz