Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Léčí v zapomenutém světě, fotograf Šibík je zachytil

  16:18aktualizováno  16:18
Neznají překážky, pouštějí se do boje se zákeřnými nemocemi. Lékaři bez hranic. Jejich práci v afrických zemích zachytil fotograf Jan Šibík, teď ji představuje výstavou Zapomenuté světy.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa) - ve spolupráci s Lékaři bez hranic | foto: Jan Šibík

Expozice začíná v pátek 6. června a trvá pouhých devět dní. Vystavena bude na ve stanech na pražském náměstí Míru denně od 11 do 19 hodin, vstup je zdarma.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Fotograf Šibík, který za svoji práci získal desítky prestižních ocenění - včetně uznání na World Press Photo, se v loni v září vydal za lékaři do Afriky, při cestách zachytil dva světy.

Nejprve zaznamenal boj lékařů s opomíjenou nemocí leishmaniózou (též kalaazar) v Keni. "Rostoucí hrozbou je kombinované onemocnění leishmaniózou a HIV/AIDS. Protože obě onemocnění napadají imunitní systém, tělo bojuje s infekcemi mnohem obtížněji a léčba je tak mnohem méně efektivní," vysvětluje lékařka Irena Rusnoková.


Leishmanióza / kalaazar

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Leishmanióza je parazitické onemocnění přenášené některými druhy bodavého hmyzu žijícími v tropickém a subtropickém pásmu. Vyskytuje se v 88 zemích, kde ohrožuje 350 milionů lidí. Ročně se jí nakazí asi 2 miliony lidí a kolem 60 000 lidí na ni zemře.
Nejvážnější formou nemoci je viscerální leishmanióza, známá též jako kalaazar, při níž parazit napadá imunitní systém. Bez léčby je tato nemoc smrtelná. Ročně se jí nakazí asi půl milionu lidí.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Leishmanióza postihuje zejména chudé komunity v izolovaných oblastech, obzvláště tíživě tehdy, pokud jí doposud nebyly vystaveny a válka či hladomor je vyhnaly do endemických oblastí. Je schopna vyhubit celé vesnice.

Zdroj: Lékaři bez hranic


Poté se přesunul do Ugandy. Tamní dvacetiletá válka donutila více než jeden a půl milionu lidí opustit domovy a najít si náhradní v uprchlických táborech. Na 400 tisíc z celkového počtu 470 tisíc obyvatel regionu Gulu žije v některém z 53 uprchlických táborů.


Uprchlíci / vysídlení

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Ve světě je 33 milionů lidí, kteří před válečnými konflikty či přírodními katastrofami uprchli ze svých domovů. 12 milionů lidí uprchlo do cizí země, kde jsou – alespoň formálně – pod ochranou mezinárodního práva a institucí.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Jedendvacet milionů lidí je na útěku ve vlastní zemi, jsou to tzv. vnitřně vysídlené osoby. Protože nepřekročili hranice své země, nemohou být označeni za uprchlíky a tedy ani nepožívají takové ochrany - postarat by se o ně měla jejich vlastní země. Nejvyšší počet vnitřně vysídlených osob je v současnosti v Súdánu (5 mil.), Kolumbii (přes 2 mil.) a v Ugandě (1,6 mil.).

Lékaři se zde soustřeďují především na léčbu HIV/AIDS a tuberkulózy. Kromě fyzické pomoci se stejnou měrou starají i o duševní stav obětí násilí.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)z výstavy Zapomenuté světy (Uganda)

Lékaři bez hranic
z výstavy Zapomenuté světy (Uganda)Nezávislá mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace poskytuje akutní zdravotnickou pomoc lidem postiženým ozbrojenými konflikty, epidemiemi či přírodními katastrofami a lidem vyloučeným ze zdravotní péče. V zemích, ve kterých nefungují či chybějí zdravotnické struktury, provozují Lékaři bez hranic kliniky, vykonávají chirurgické operace, bojují s epidemiemi, provádějí očkovací kampaně nebo školí místní personál.

z výstavy Zapomenuté světy (Uganda)Kromě toho také zabezpečují provoz výživových center pro podvyživené děti či programy psychologické pomoci obětem násilí. Ruku v ruce s lékařskou péčí jde i závazek podávat "svědectví" – povinnost vypovídat o příčinách utrpení a překážkách, které brání v poskytování pomoci.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Najdete na iDNES.cz