Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Léčí v zapomenutém světě, fotograf Šibík je zachytil

  16:18aktualizováno  16:18
Neznají překážky, pouštějí se do boje se zákeřnými nemocemi. Lékaři bez hranic. Jejich práci v afrických zemích zachytil fotograf Jan Šibík, teď ji představuje výstavou Zapomenuté světy.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa) - ve spolupráci s Lékaři bez hranic | foto: Jan Šibík

Expozice začíná v pátek 6. června a trvá pouhých devět dní. Vystavena bude na ve stanech na pražském náměstí Míru denně od 11 do 19 hodin, vstup je zdarma.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Fotograf Šibík, který za svoji práci získal desítky prestižních ocenění - včetně uznání na World Press Photo, se v loni v září vydal za lékaři do Afriky, při cestách zachytil dva světy.

Nejprve zaznamenal boj lékařů s opomíjenou nemocí leishmaniózou (též kalaazar) v Keni. "Rostoucí hrozbou je kombinované onemocnění leishmaniózou a HIV/AIDS. Protože obě onemocnění napadají imunitní systém, tělo bojuje s infekcemi mnohem obtížněji a léčba je tak mnohem méně efektivní," vysvětluje lékařka Irena Rusnoková.


Leishmanióza / kalaazar

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Leishmanióza je parazitické onemocnění přenášené některými druhy bodavého hmyzu žijícími v tropickém a subtropickém pásmu. Vyskytuje se v 88 zemích, kde ohrožuje 350 milionů lidí. Ročně se jí nakazí asi 2 miliony lidí a kolem 60 000 lidí na ni zemře.
Nejvážnější formou nemoci je viscerální leishmanióza, známá též jako kalaazar, při níž parazit napadá imunitní systém. Bez léčby je tato nemoc smrtelná. Ročně se jí nakazí asi půl milionu lidí.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Leishmanióza postihuje zejména chudé komunity v izolovaných oblastech, obzvláště tíživě tehdy, pokud jí doposud nebyly vystaveny a válka či hladomor je vyhnaly do endemických oblastí. Je schopna vyhubit celé vesnice.

Zdroj: Lékaři bez hranic


Poté se přesunul do Ugandy. Tamní dvacetiletá válka donutila více než jeden a půl milionu lidí opustit domovy a najít si náhradní v uprchlických táborech. Na 400 tisíc z celkového počtu 470 tisíc obyvatel regionu Gulu žije v některém z 53 uprchlických táborů.


Uprchlíci / vysídlení

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Ve světě je 33 milionů lidí, kteří před válečnými konflikty či přírodními katastrofami uprchli ze svých domovů. 12 milionů lidí uprchlo do cizí země, kde jsou – alespoň formálně – pod ochranou mezinárodního práva a institucí.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Jedendvacet milionů lidí je na útěku ve vlastní zemi, jsou to tzv. vnitřně vysídlené osoby. Protože nepřekročili hranice své země, nemohou být označeni za uprchlíky a tedy ani nepožívají takové ochrany - postarat by se o ně měla jejich vlastní země. Nejvyšší počet vnitřně vysídlených osob je v současnosti v Súdánu (5 mil.), Kolumbii (přes 2 mil.) a v Ugandě (1,6 mil.).

Lékaři se zde soustřeďují především na léčbu HIV/AIDS a tuberkulózy. Kromě fyzické pomoci se stejnou měrou starají i o duševní stav obětí násilí.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)z výstavy Zapomenuté světy (Uganda)

Lékaři bez hranic
z výstavy Zapomenuté světy (Uganda)Nezávislá mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace poskytuje akutní zdravotnickou pomoc lidem postiženým ozbrojenými konflikty, epidemiemi či přírodními katastrofami a lidem vyloučeným ze zdravotní péče. V zemích, ve kterých nefungují či chybějí zdravotnické struktury, provozují Lékaři bez hranic kliniky, vykonávají chirurgické operace, bojují s epidemiemi, provádějí očkovací kampaně nebo školí místní personál.

z výstavy Zapomenuté světy (Uganda)Kromě toho také zabezpečují provoz výživových center pro podvyživené děti či programy psychologické pomoci obětem násilí. Ruku v ruce s lékařskou péčí jde i závazek podávat "svědectví" – povinnost vypovídat o příčinách utrpení a překážkách, které brání v poskytování pomoci.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz