Inscenaci Akvabely fotil Viktor Kronbauer.

Inscenaci Akvabely fotil Viktor Kronbauer. | foto: Viktor Kronbauer

Lébl, Pitínský i SKUTR: Výstava Prolomit prostor připomíná slavné inscenace

  • 0
Léblův Racek, Pitínského a Tobiášova Sestra úzkost, Morávkovy a Chocholouškovy Akvabely: divadelní inscenace, které se staly legendou díky osobitému vizuálnímu pojetí. Nejen je nyní připomíná výstava Prolomit prostor mimo jiné i prostřednictvím velkoformátových fotografií.

Expozice je prvním oficiálním výstavním projektem v Galerii Národní technické knihovny v Praze-Dejvicích – budově, která byla i díky své ojedinělé práci s prostorem zaslouženě vyhlášena letošní Stavbou roku.

Z inscenace Česká pornografie - foto Josef Chuchma 

Nejdále do minulosti sáhli organizátoři právě v případě zmíněného Racka z roku 1994. "Fenomén" Petr Lébl, režisér a v tomto případě také autor scény, si za svůj výkon vysloužil vášnivé ohlasy kritiky a dostal cenu Alfréda Radoka.

Sestra Úzkost uvedená o rok později v Dejvickém divadle ve scénografii Egona Tobiáše a s kostýmy Zuzany Štefunkové toto prestižní ocenění obdržela také.

Právě scénické a kostýmní návrhy, které byly následně k vidění při reprízách v Divadle v Dlouhé, jsou hlavními prvky expozice. Součástí výstavy jsou i velkoformátové fotografie z inscenace hry Egona Tobiáše Jaurés, kde výtvarnou stránku navrhl nejvýraznější talent slovenské scénografie, již zesnulý Aleš Votava.

Z inscenace Nickname - Tomáš Vodňanský

Cenami v mnoha kategoriích jsou ověnčeny i další divadelní projekty, které se v rámci výstavy představují. Sclavi/Emigrantova Píseň studia Farma v jeskyni, Kráska a zvíře, již pro Národní divadlo v Praze připravili bratři Formanovi, nebo Nickname režisérské dvojice SKUTR.


Každý z jedenácti prezentovaných projektů se zapsal do historie českého divadla a scénografie v posledních patnácti letech. Kurátorům šlo o inscenace s výsadním vizuálním pojetím, které překročily či prolomily divadelní prostor.

Z inscenace Perzekuce - foto Jan Dvořák a Martin Špelda

Samostatná sekce je věnována Divadlu Komedie, zejména pak jevištní podobě textu Wernera Schwaba Nadváha, nedůležité: Neforemnost. Stejně jako další přítomné projekty je přiblíží interaktivní instalace, fotografie, audio a videoprojekce i scénografické fragmenty.

"Zájem o scénografii každoročně roste. Bylo by ale chybou spojovat tento obor výhradně s divadlem, protože jde obecně o práci s prostorem," vysvětluje Denisa Šťastná, která je spolu s Marií Zdeňkovou kurátorkou výstavy.

Z inscenace Racek - foto Martin Špelda

"Tvůrčí přístup k prostoru je vlastní rovněž architektům – i proto padla volba na Národní technickou knihovnu, která získala značný kredit ještě před svým otevřením veřejnosti," říká Šťastná. "Každá instalace nabízí velký prostor pro návštěvníkovu fantazii i vzpomínky," dodává.

Autorem instalačního a architektonického konceptu výstavy je scénograf Petr B. Novák. Na výstavě dále spolupracoval Stanley "Robotman" Povoda, který je autorem interaktivních prvků v instalacích, či grafické duo Adéla Svobodová - Pauline Kerleroux, jež jí vtiskly výraznou vizuální podobu.

Z inscenace Neúplný sen - foto Viktor Kronbauer

Prolomit prostor
Galerie Národní technické knihovny
13.10.-14.11.2009
www.divadlo.cz/prolomitprostor

,