Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lázeňský švihák Cave přivezl špínu a vtip. Na živo pořád umí

  13:40aktualizováno  13:40
Nedlouho po Kylie Minogue přijel do Prahy další Australan, který s ní kdysi nazpíval její nejlepší skladbu. Nick Cave ale přivezl úplně opačné zboží než Kylie: špínu, vtip a hlavně trochu hudební geniality. Není sice Kristus, ale svého Lazara oživil úspěšně.

Nick Cave na pódiu klel, kopal do vzduchu a řádil jako přiopilý moderátor z Las Vegas. | foto: Jan KarásekMF DNES

Žijeme v době, kdy se muži snaží vypadat jako ženy, děti jako dospělí a dospělí jako děti, říká jedna filosofka. Nick Cave si nechal narůst knír a vypadá jako zestárlý lázeňský švihák. Nebo spíš majitel westernového nevěstince.

Nick CaveV Praze ho přivítala takřka zaplněná hala hokejové Sparty. Dočkala se až před půl desátou, po hodině solidní jižanské předkapely a následném zvučení. Do žlutočerveně (pekelně) nasvíceného pódia vstoupili nejprve věrní Bad Seeds a pak i jejich padesátiletý šéf.

Cave věnoval poslední album vzkříšenému Lazarovi, který neměl hned dvakrát na výběr, jestli chce být na světě nebo ne (Sartre na druhou). A v duchu "oživování" Lazara se nesl i pražský koncert. Skladbami z novinky Dig, Lazarus, Dig!!! Cave vystoupení zahájil a věnoval jim skoro polovinu celého setu.

Močení z balkónu se nekonalo
Dig, Lazarus, Dig!!! patří mezi nejlepší desky, co kdy Cave nahrál. Přesto se jí ale nevyhnulo klasické koncertní prokletí. Nové skladby pražské publikum přijalo o poznání chladněji. Výjimkou byly jen "loureedovsky" jednoduchá More News From Nowhere a skvělá Call Upon The Author To Explain.

Nick Cave s kapelou The Bad Seeds
(z pražského koncertu 24. května)

Nejhezčímu přivítání kdysi dávno v Glasgow se to tedy nevyrovná. "Někteří diváci byli tehdy tak okouzleni muzikou, že se rozhodli pomočit Nicka z balkónu - vřelé přijetí," vzpomíná bubeník Bad Seeds. Pražané jsou o poznání chladnější, ale někdy je to asi dobře.

Bad Seeds: Více než anonymní "and the..." kapela
Po vykopávacích skladbách Night Of The Lotus Eaters a titulní Dig, Lazarus, Dig!!! (za Caveovými zády pulsuoval neonový poutač z obalu desky) se dostalo mimo jiné na známé Tupelo a Red Right Hand.

Nick CaveNěkdo nazývá Cavea "vládcem temnoty", zpívá totiž takřka výhradně o lásce (sexu), Bohu a smrti. To je ale jen jádro obalené ironií a cynismem, při nichž se nejde neusmívat. I sobota navíc ukázala, že většina Caveových skladeb jsou v podstatě hity. Jen kdyby nebyly záměrně "badseedovksy" zašpiněné...

Odchod Blixy Bargelda, který se chce věnovat svým Einstürzende Neubauten, Bad Seeds viditelně oslabil. Pořád jsou ale víc než klasická anonymní "and the..." kapela. Vyčnívá zejména Warren Ellis, který s vizáží zarostlého hladovkáře Marečka zběsile tančí a sahá od kytary ke klávesám i houslím (Ačkoli i na ně hraje většinou bez smyčce a se zkreslením - jako na kytaru).

Cave se jako showman nedal zahanbit. Po pódiu klel, kopal do vzduchu a řádil jako přiopilý moderátor lasvegaské travesti show. Ironické nadávky publiku, která jsou u něj zvykem v Anglii, omezil na pozdrav "pražské republice" a omluvu Polákům, že se jim turné vyhnulo.

Nick Cave - Dig, Lazarus, Dig!!!

Jediná balada nakonec
Nicku Caveovi dobrou recenzi dlužím. Poslouchání nepřekonaného dvojalba Abattoir Blues / The Lyre of Orpheus mě zachránilo, když jsem v dánském dešti ve čtyři ráno rozvážel noviny.

Nick CaveNa sobotním koncertu by se daly najít chyby - první čtyři skladby například jako obvykle zabil neusazený zvuk. Zklamalo mě i relativně málo kusů ze zmiňovaného Jatečního blues. To ale Cave zachránil strhujícím přídavkem skladeb Lyre Of Orpheus (refrén Oh Mama zpívala většina publika), Get Ready For Love a jedinou opravdovou baladou večera nakonec - Into My Arms.

Nick Cave nasadil letní koncertní laťku vysoko. Uvidíme, jestli ji přeskočí třeba další ulízaný lázeňský švihák Mike Patton, který do Prahy přijede v červnu.

Nick Cave s kapelou The Bad Seeds
Arena HC Sparta Praha, 24. května 2008
Hodnocení iDNES.cz: 85%

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Najdete na iDNES.cz