Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lauschmann: krásné lži realistických snímků

  2:44aktualizováno  2:44
Jan Lauschmann (1901-1991) je zapsán v historii české fotografie i tím, že počátkem 20. let náležel ke skupině rozzlobených mladých mužů.

Jan Lauschmann - Na Kampě (1929) | foto: Galerie Josefa Sudka

Pod iniciačním vlivem Čechoameričana D. J. Růžičky, jenž z New Yorku přivezl do Prahy ideu "čistých" fotografií, tedy prací, jejichž negativy a pozitivy se obejdou bez manuálních, ke kreslířství a malířství inklinujících "vylepšení", vešli Josef Sudek, Adolf Schneeberger, Lauschmann a někteří další do programového konfliktu se zavedenými pořádky.

"Růžičkovo heslo dokonalý negativ = dokonalá zvětšenina, volba civilních motivů z každodenního života s přitakáním sociálnímu žánru a tematice lidské práce - to byl program nejmladší generace," píše historik fotografie Jan Mlčoch v textu umístěném v pražské Galerii Josefa Sudka, kde nyní probíhá komorní výstava připomínající Lauschmannovo dílo z 20. a z první poloviny 30. let, což je nejuznávanější etapa autorova fotografování.

"Delší dobu zrající generační rozkol v amatérském prostředí vyvrcholil roku 1927 článkem Rudolfa Paďouka, na který reagoval v následujícím ročníku Fotografického obzoru Jan Lauschmann článkem Po proudu, propagujícím nové tvůrčí i technologické postupy. Byl také jedním z prvních českých fotografů, kteří měli v letech 1926-27 samostatné autorské výstavy v pražských klubových místnostech a roku 1934 dokonce v Londýně," dodává Mlčoch.

Ale dějiny si hrají. Expozice představuje hrstku Lauschmannových prací, které sice jsou plodem oné metody, jež před nějakými 85 lety demonstrovala víru v nepřikrášlované zobrazovací možnosti fotografie, jenže dnes převážnou většinu právě těchto Lauschmannových prací vnímáme jako přelíbezné, vizuálně uhlazené momentky a motivy, které se zobrazovací věrností, jak jí rozumíme my, nemají moc společného.

Na propagačním letáku k výstavě je Lauschmannův snímek z roku 1927 Dlažba. Ten sice je vzorným příkladem ostrosti a vůbec realističnosti, která přitom nepostrádá tajemství, avšak to je vytváření optického klamu! Ještě kromě exponátu Skalní útes a dvou kompozic z Barrandova je totiž výstava sestavena z fotografií líbezně vykreslených, silně poetizujících.

Typickým příkladem je snímek žebráka, v minulosti nejednou zneužitý coby obraz nelidskosti první republiky: fakticky ten záběr postrádá sociální naléhavost. Veškeré hrany jsou zde i mnohde jinde měkce kreslícím objektivem - a to doslova - obroušeny.

Aby mi bylo správně rozuměno: tohle nechce být kritika Jana Lauschmanna. Jeho díla zůstávají půvabná, obrazově vytříbená, nicméně fotografický a technologický vývoj jim z valné časti odňal původní avantgardnost, ne-li radikálnost. Což je normální, dá se říct obecný vývoj, vlastně koloběh. Avšak expozice v Galerii Josefa Sudka tento dech času pomíjí, natož aby jej tematizovala, což je docela škoda.

JAN LAUSCHMANN - Praha - Brno
Galerie Josefa Sudka, Úvoz 24, Praha 1, kurátor Jan Mlčoch. Výstava trvá do 20. dubna; v březnu otevřeno středa až neděle 11-17 hod., v dubnu 11-19 hod.
Hodnocení MF DNES: 60%

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Najdete na iDNES.cz