Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražskojarní soutěž skončila, první ceny ale nikdo nezískal

  15:21aktualizováno  15:21
Laureáti 63. mezinárodní hudební soutěže Pražského jara v neděli v Brožíkově síni Staroměstské radnice převzali ceny. Mladí hudebníci soutěžili v oborech klavír a trombon, první ceny ale nikdo nezískal.

Letos se na PRažském jaru soutěžilo v oborech klavír a trombon, příští rok jsou na řadě violoncello a cembalo. | foto: archiv iDNES.cz

Cenu Rudolfa Firkušného, která byla udělena nejlepším finalistům, převzaly klavíristky Arta Arnicaneová ze Švýcarska a Korejka Jun Či-kim z Jihokorejské republiky, jež se umístily na druhém místě. Festival začal 12. května a potrvá do 4. června.

Klavírní soutěž byla věnována památce světoznámého klavíristy Firkušného (1912 - 1994). Na finále soutěže se proto ze Spojených států přijeli podívat i jeho dcera Veronika a syn Igor, kteří ocenění pianistkám dnes předali. Na třetím místě v oboru klavír se umístila Varvara Něpomňaščá z Ruska. Slavnostního udílení cen se účastnil také pražský primátor Bohuslav Svoboda, jenž předal ceny hlavního města Prahy čtyřem nejlepším laureátům.

Historie soutěže

Pražskojarní soutěž je součástí festivalu od roku 1947 a umožňuje nastupující generaci porovnat umělecké kvality v mnoha instrumentálních oborech. Vítězové soutěže mají poté možnost se účastnit mezinárodních hudebních festivalů a koncertů v tuzemsku i zahraničí. Příští rok se bude soutěžit v oborech violoncello a cembalo a v roce 2013 v oborech varhany a lesní roh.

Skutečnost, že se letos v obou oborech na prvním místě nikdo neumístil, mohl podle předsedy stálé soutěžní komise Jiřího Hlaváče ovlivnit například i repertoárový výběr a hodnocení poroty, která má různé názorové tendence.

"Nebyla zřejmě osobnost, která by strhla tak výraznou spontaneitou, muzikalitou a přesvědčivostí výkonu, že někdo byl nadšen a někdo mohl tak trošku diplomaticky vyčkávat," řekl Hlaváč. Při soutěži prý nešlo o zvládnutí řemeslné stránky, ale důležitou roli hrála interpretační estetika.

Ocenění převzali od porotců a ředitele festivalu Romana Bělora také finalisté v oboru trombon. Druhé místo získali trombonisté Lukáš Moťka z České republiky a Nicolas Moutier z Francie, kterého komise dodatečně zařadila do soutěže. Nakonec podle Hlaváče dostal největší ohodnocení.

Třetí místo obdrželi trombonisté Karol Gajda z Polska a Alexej Lobikov z Ruska. Laureáti se mohou těšit z několika ocenění hudebních nadací, například cenu Nadace Gideona Kleina pro nejúspěšnějšího českého účastníka celé soutěže získal Moťka.

Z 95 přihlášených kandidátů z 26 zemí v oboru trombon bylo na základě anonymního poslechu vybráno 59 kandidátů, o klavírní soutěž mělo zájem 78 kandidátů z 24 zemí. Největší počet, 18 přihlášek, podle informací festivalu přišel z Jižní Koreje. Do 1. kola pak komise vybrala 58 soutěžích, 20 z nich však do Prahy nepřijelo. "S takovým úbytkem jsem se za 15 let nesetkal," komentoval Hlaváč.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Kabaret z kufru nabízí zábavu, ale s lokomotivami nesouvisí

Záběr z vystoupení Kabaret z kufru

I letos Pražské jaro vyvedlo diváky z tradičních koncertních sálů do Národního technického muzea. Tentokrát na Kabaret...

Rockeři klasiku milují, tvrdí pianista Lang Lang před koncertem roku

Metallica a Lang Lang (Grammy 2013)

Nejočekávanější koncert letošního ročníku má ve čtvrtek na programu Pražské jaro. V Obecním domě vystoupí Vídeňští...

RECENZE: Operní hvězda se blýskla velkým hlasem. Chce se pomstít rivalce

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana

Litevská sopranistka Violeta Urmana je známá z kinopřenosů z Metropolitní opery. V sobotu zazpívala na Pražském jaru.

Najdete na iDNES.cz