Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Laureát Nobelovy ceny je milován i odmítán

  12:25aktualizováno  12:25
Dvě různá přijetí během dvou dnů zažil držitel Nobelovy ceny za literaturu, čínský dramatik a spisovatel Kao Sing-ťien, který od roku 1987 žije ve francouzském exilu. Na Tchaj-wanu jsou jeho knihy bestsellery, zatímco Čína (respektive Hongkong) dělá, že ho nezná. Dělící čarou tu ovšem nejsou literární kvality, nýbrž politika. Ve středu hongkongským vedoucím představitelům nestál ani za pozvání na koktejlovou party. Včera na ostrově Tchaj-wan ho na letišti naopak netrpělivě očekával šéf místní kultury a Kaovu popularitu u místních obyvatel přirovnal k oblibě nejmilejšího zvířátka v zoo.
Příští čtvrtek navíc čeká v Číně ostrakizovaného autora exkluzivní VIP vstupenka přímo k prezidentovi Tchaj-wanu. "Tchaj-wan není Hongkong. Cítím se tu svobodnější než v Hongkongu," nechal se slyšet šedesátiletý Kao Sing-ťien, kterého v rozporu s verdiktem švédské akademie označují čínští politici za druhořadého literáta a vydávání jeho knih je v Číně zakázané. Kao dodal, že má na ostrově mnoho přátel a necítí žádné bariéry; koneckonců při své první návštěvě popsal tchajwanskou metropoli Tchaj-pej jako nebe pro gurmány.

Ve svobodnějším prostředí si spisovatel dovolil také jemné politické výpady. Těch se se při své třídenní zastávce v Hongkongu - bývalé britské kolonii, jež nyní patří Číně - úzkostlivě vyvaroval. Do Číny nesmí a tohle byla jeho první návštěva "čínského teritoria" poté, co dostal Nobelovu cenu. "Byl jsem zmatený, protože jsem nemohl říkat to, co si myslím," vysvětloval svou zdrženlivost Kao Sing-ťien po přednášce na hongkongské univerzitě.

Zato při včerejším projevu už sršel ironickými komentáři a odvážil se i na tenký led vztahu literatura a politika: "Oproti politikům, kteří se míchají do literatury, literatura nikdy nesmí sloužit politickým cílům - jinak se z ní stane prázdný spis." Takového osudu se ovšem Kaova díla, alespoň co se týče Tchaj-wanu, bát nemusí. Jeho knihy tam jsou doslova bestsellery. Ve sto tisících výtiscích tu vyšla jedna z nejznámějších próz Soul Mountain - svérázná výprava několika hrdinů, kteří hledají vlastní kořeny, vnitřní klid a svobodu na čínském venkově. Jen o něco menšího nákladu se dočkal román One Man's Bible, který reflektuje čínskou kulturní revoluci ze tří pohledů: politického aktivisty, oběti a pozorovatele.

Takzvaná kulturní revoluce, která Čínou otřásla v letech 1966-76, znamenala pro Kaa Sing-ťiena jedno z nejtvrdších období. Aby se zachránil před nenávistnými výpady antiintelektuálních fanatiků, spálil "kila a kila" svých rukopisů. Podle svých slov se k zničeným pracím vracet nehodlá, je to prý bolestivé otvírání starých jizev.

Nálepku "persona non grata" dostal od čínských politiků Kao Sing-ťien v roce 1989, kdy ve svém dramatu Uprchlíci odsoudil vojenský masakr na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Z nežádoucí osoby se ovšem v loňském prosinci stala osobnost po celém světě velmi žádaná. Jen čínští politici Kaovo dílo - dílo univerzální platnosti, hlubokých náhledů a jazykové bohatosti, jak zní oficiální zdůvodnění švédské akademie - přehlížejí.

Naturalizovaný Francouz se nicméně zdát být klidnější než čínské úřady. Ty posílají rozhořčené nóty, zatímco disident píše a přednáší. "Svoboda je dlouhá, trnitá cesta. Spisovatel ji musí najít za každých okolností," podotkl při včerejší přednášce.

Kao Sing-ťien

Kao Sing-ťien

Kao Sing-ťien

Nositel Nobelovy ceny za literaturu, čínský dramatik a spisovatel Kao Sing-ťien, po příjezdu do Hongkongu.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Zemřel ruský spisovatel Vojnovič, autor příběhů vojína Ivana Čonkina

Vladimir Vojnovič

Zemřel ruský spisovatel Vladimir Vojnovič, který předpověděl éru nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina. S...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz