Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Laureát Nobelovy ceny je milován i odmítán

  12:25aktualizováno  12:25
Dvě různá přijetí během dvou dnů zažil držitel Nobelovy ceny za literaturu, čínský dramatik a spisovatel Kao Sing-ťien, který od roku 1987 žije ve francouzském exilu. Na Tchaj-wanu jsou jeho knihy bestsellery, zatímco Čína (respektive Hongkong) dělá, že ho nezná. Dělící čarou tu ovšem nejsou literární kvality, nýbrž politika. Ve středu hongkongským vedoucím představitelům nestál ani za pozvání na koktejlovou party. Včera na ostrově Tchaj-wan ho na letišti naopak netrpělivě očekával šéf místní kultury a Kaovu popularitu u místních obyvatel přirovnal k oblibě nejmilejšího zvířátka v zoo.
Příští čtvrtek navíc čeká v Číně ostrakizovaného autora exkluzivní VIP vstupenka přímo k prezidentovi Tchaj-wanu. "Tchaj-wan není Hongkong. Cítím se tu svobodnější než v Hongkongu," nechal se slyšet šedesátiletý Kao Sing-ťien, kterého v rozporu s verdiktem švédské akademie označují čínští politici za druhořadého literáta a vydávání jeho knih je v Číně zakázané. Kao dodal, že má na ostrově mnoho přátel a necítí žádné bariéry; koneckonců při své první návštěvě popsal tchajwanskou metropoli Tchaj-pej jako nebe pro gurmány.

Ve svobodnějším prostředí si spisovatel dovolil také jemné politické výpady. Těch se se při své třídenní zastávce v Hongkongu - bývalé britské kolonii, jež nyní patří Číně - úzkostlivě vyvaroval. Do Číny nesmí a tohle byla jeho první návštěva "čínského teritoria" poté, co dostal Nobelovu cenu. "Byl jsem zmatený, protože jsem nemohl říkat to, co si myslím," vysvětloval svou zdrženlivost Kao Sing-ťien po přednášce na hongkongské univerzitě.

Zato při včerejším projevu už sršel ironickými komentáři a odvážil se i na tenký led vztahu literatura a politika: "Oproti politikům, kteří se míchají do literatury, literatura nikdy nesmí sloužit politickým cílům - jinak se z ní stane prázdný spis." Takového osudu se ovšem Kaova díla, alespoň co se týče Tchaj-wanu, bát nemusí. Jeho knihy tam jsou doslova bestsellery. Ve sto tisících výtiscích tu vyšla jedna z nejznámějších próz Soul Mountain - svérázná výprava několika hrdinů, kteří hledají vlastní kořeny, vnitřní klid a svobodu na čínském venkově. Jen o něco menšího nákladu se dočkal román One Man's Bible, který reflektuje čínskou kulturní revoluci ze tří pohledů: politického aktivisty, oběti a pozorovatele.

Takzvaná kulturní revoluce, která Čínou otřásla v letech 1966-76, znamenala pro Kaa Sing-ťiena jedno z nejtvrdších období. Aby se zachránil před nenávistnými výpady antiintelektuálních fanatiků, spálil "kila a kila" svých rukopisů. Podle svých slov se k zničeným pracím vracet nehodlá, je to prý bolestivé otvírání starých jizev.

Nálepku "persona non grata" dostal od čínských politiků Kao Sing-ťien v roce 1989, kdy ve svém dramatu Uprchlíci odsoudil vojenský masakr na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Z nežádoucí osoby se ovšem v loňském prosinci stala osobnost po celém světě velmi žádaná. Jen čínští politici Kaovo dílo - dílo univerzální platnosti, hlubokých náhledů a jazykové bohatosti, jak zní oficiální zdůvodnění švédské akademie - přehlížejí.

Naturalizovaný Francouz se nicméně zdát být klidnější než čínské úřady. Ty posílají rozhořčené nóty, zatímco disident píše a přednáší. "Svoboda je dlouhá, trnitá cesta. Spisovatel ji musí najít za každých okolností," podotkl při včerejší přednášce.

Kao Sing-ťien

Kao Sing-ťien

Kao Sing-ťien

Nositel Nobelovy ceny za literaturu, čínský dramatik a spisovatel Kao Sing-ťien, po příjezdu do Hongkongu.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Grafton Recruitment Praha
PRODEJCE LUXUSNÍCH HODINEK, Praha 1

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz